Elektromobily sa tešia čoraz väčšej popularite. Predajné čísla výrobcov to zatiaľ nepotvrdzujú, no môžeme predpokladať, že o pár rokov sa môže všetko zmeniť. Postupný nárast elektrických áut na našich cestách sa premieta aj do budovania nabíjacích staníc. Kde všade sa stanice nachádzajú, a aké majú parametre?

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!
FacebookInstagramYouTube

Ako sme už dávnejšie informovali v našom článku, vďaka najmodernejším technológiám a inováciám dokážu automobilky vyrábať elektromobily, ktoré majú v budúcnosti úplne nahradiť autá so spaľovacími motormi. Je takmer isté, že s pribúdajúcimi rokmi bude na našich cestách jazdiť čoraz viac vozidiel s elektrickým pohonom. Svoje zastúpenie budú mať medzi nimi značky ako Tesla, Porsche, Jaguar, Volkswagen, Nissan či Aston Martin, pričom ďalšie sa budú k tomuto trendu postupne pridávať.

Nabíjacie stanice pomaly pribúdajú

V súvislosti s elektromobilmi je veľkou témou aj infraštruktúra spojená s nabíjacími stanicami. Existuje viacero portálov či aplikácií, ktoré ti ukážu dostupnosť nabíjacích staníc, ich presnú polohu, cenu a rýchlosť nabíjania.

Zobraziť celú galériu (2)
Nabíjacie stanice majú zastúpenie hlavne pri supermarketoch, obchodných centrách, či biznis centrách, Pixabay

Nabíjacie stanice je možné nájsť väčšinou pri hypermarketoch, čerpacích staniciach či rôznych biznis centrách. Ako sme informovali, niektoré obchody majú už teraz k dispozícii nabíjacie stanice, pričom v budúcnosti bude absolútne bežné, že pokým ty budeš nakupovať, tvoj elektromobil sa bude na parkovisku nabíjať. Napríklad spoločnosti Billa a Lidl už majú na niektorých miestach svoje nabíjacie stanice. Zatiaľ sú bezplatné.

O budovanie nabíjacích staníc sa starajú predovšetkým elektrárne a distribútori

Za nabíjacie stanice vďačíme predovšetkým spoločnosti GreenWay, elektrárňam či spoločnostiam zodpovedným za distribúciu elektrickej energie. So spoločnosťou GreenWay spolupracuje aj obchodná sieť Tesco. V tomto prípade je k dispozícii DC nabíjanie (jednosmerným prúdom) a AC nabíjanie (striedavým prúdom).

Cena za DC nabíjanie s vysokým výkonom a vysokou rýchlosťou je 0,45 € za kWh. Po uplynutí 45 minút sa účtuje ešte + 0,10 € za každú minútu nabíjania. Za 30 minút nabíjania doplníš približne 18 kWh energie a zaplatíš 8,10 €.

Zobraziť celú galériu (2)
Dostupných je viacero druhov konektorov a spôsobov nabíjania, Twitter

Pri AC nabíjaní, čo je nabíjanie na wallboxoch a AC konektoroch, pričom výkon nabíjania je obmedzený výkonom nabíjačky v tvojom aute, je cena 0,30 za kWh. Po uplynutí 180 minút sa tiež účtuje príplatok + 0,10 € za každú minútu nabíjania. Za 2 hodiny nabíjania si môžeš doplniť približne 13,2 kWh energie za sumu 3,96 €.

Maximálna rýchlosť nabíjacích staníc od spoločnosti GreenWay je pri DC konektoroch 44 kW/50kW a pri AC nabíjaní 22 kW alebo 43 kW. Napríklad nabitie vozidla Nissan Leaf na 80 % kapacity pri DC nabíjaní bude trvať približne 30 minút.

Slovenské elektrárne/Enel zriadili, podľa portálu Teslamagazin.sk, na Slovensku zatiaľ 6 nabíjacích staníc, ktoré sa nachádzajú v prevádzkových a administratívnych objektoch spoločnosti v Bratislave, Trenčíne, Novákoch, Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach. Nabíjanie je zadarmo, pričom na odblokovanie nabíjačky potrebuješ RFID kartu, ktorú si vypýtaš na vrátniciach jednotlivých objektov.

Východoslovenská energetika vybudovala 15 nabíjacích staníc vo viacerých mestách. Nabíjanie je zdarma, pričom naň nepotrebuješ žiadnu kartu.

Zobraziť celú galériu (2)
Nabíjacia stanica od VSE v Prešove, VSE

Západoslovenská energetika vybudovala už vyše 20 nabíjacích staníc po celom Slovensku, pričom najväčšie zastúpenie má Bratislava. Spoločnosť vytvorila nové nabíjacie programy ZSE Drive, ktoré sú spoplatnené. Nabíjať je možné všetky druhy elektromobilov a plug-in hybridov. Stanice ZSE Drive disponujú oboma celosvetovými štandardmi Chademo a CCS.

Na nabíjanie si stačí buď vybaviť RFID kartu, ktorú ti vystavia za 6 €, alebo stiahnuť aplikáciu ZSE Drive z Google Play či App Store. Pomocou aplikácie je možné elektromobil nabiť jednorázovo, pričom cena pri AC nabíjaní je 0,29 €/kWh a pri DC nabíjaní 0,49 €/kWh. S nabíjacou kartou je však nabíjanie lacnejšie, čo určite ocenia používatelia, ktorí budú na nabíjacích staniciach ZSE tankovať častejšie.

Spoločnosť pripravuje aj spoluprácu s poskytovateľmi v zahraničí, takže by čoskoro mala byť možnosť využívať kartu aj na nabíjanie v zahraničí cez takzvaný zahraničný roaming. Ten by mal zo začiatku zahŕňať predovšetkým sesterských poskytovateľov zo skupiny E.ON, ktorí sa nachádzajú v Českej republike, Maďarsku a Nemecku.

Cena za nabíjanie sa pohybuje od 0 € do 69 € mesačne v závislosti od zvoleného programu. Pri niektorých typoch nabíjania sa potom účtujú zvlášť poplatky za kWh, ktoré môžu byť v rozmedzí od 0,00 € do 0,39 € taktiež v závislosti od zvoleného programu. ZSE navyše ponúka možnosť rezervovať si konektor, takže budeš mať istotu, že si svoj automobil ihneď nabiješ bez čakania. Rezervácia je zdarma, no za jej nevyužitie sa účtuje poplatok 6 €.

Ultra rýchle nabíjanie aj na Slovensku

Pokiaľ vlastníš elektromobil od Tesly, určite ťa budú zaujímať nabíjacie stanice Tesla Supercharger. Ide o jednu z najvýkonnejších nabíjacích staníc na svete, ktorá sa nachádza aj na Slovensku, konkrétne v Bratislave pri Auparku a vo Zvolene. Tesla len nedávno zvýšila ceny za nabíjanie cez nabíjacie stanice Supercharger, pričom, podľa portálu Môjelektromobil.sk, argumentovala tým, že získané prostriedky investuje do budovania ďalších staníc.

Zobraziť celú galériu (2)
Nabíjacie stanice od Tesly nájdeš vo Zvolene a v Bratislave, zdroj fotografie: Tesla

Aktuálne sa cena za nabíjanie pohybuje na úrovni 0,28 € za kWh. Rýchlosť nabíjania je 270 km za pol hodinu. Štandardne sa rýchlosť nabíjania vyjadruje v km/h, no dôvod, prečo to Tesla takto nerobí, je, že z dôvodu bezpečnosti supercharger nenabíja batériu konštantnou rýchlosťou.

Ultra-rýchlu nabíjaciu stanicu môžeš vyskúšať aj na čerpacej stanici Slovnaft, ktorá sa nachádza na rýchlostnej ceste R1 v lokalite Budča. Ide vôbec o prvú ultra-rýchlu stanicu na Slovensku v rámci projektu Next-e. Do prevádzky ju uviedla Západoslovenská energetika. Nabíjacia stanica umožňuje výrazne rýchlejšie nabíjanie elektromobilov vďaka výkonu až 350 kW.

Aj napriek tomu, že infraštruktúra nabíjacích staníc ešte nie je úplne dokonalá, môžeme skonštatovať, že k počtu elektromobilov, ktoré brázdia slovenské cesty, je sieť staníc na slušnej úrovni. Taktiež je pravdepodobné, že nabíjacie stanice budú postupne pribúdať priamo úmerne k počtu elektromobilov na našich cestách. Predsa len, momentálne drvivú väčšinu vozidiel na Slovensku tvoria prevažne tie so spaľovacími motormi, čo má za následok aj vyššia obstarávacia cena elektromobilov.