Štátny systém prihlasovania na očkovanie sa pri svojom spustení stal ďalším symbolom štátneho IT zlyhania, kedy došlo k preťaženiu serverov kvôli zvýšeným požiadavkám ľudí, pričom minulý týždeň sme boli svedkami spustenia jeho novej, aktualizovanej verzie.

Dobrovoľníci na čele s Milanom Dubecom, ktorí ešte pred spustením „Čakárne“ ponúkali vláde web pre registráciu na očkovanie zadarmo, však dnes aj tak spustili svoju demo verziu Očkovanie2021, ktorá neuzrela svetlo sveta, informoval Dubec na svojom Facebooku.

Skupina dobrovoľníkov na čele so zakladateľom portálov Azet či Pokec Milanom Dubecom ponúkla začiatkom mesiaca vláde a premiérovi Igorovi Matovičovi zadarmo nový web pre registráciu na očkovanie spolu so systémom notifikácií a poradovníkom.

Aj keď si premiér vypýtal Dubecove číslo, nakoniec tím dobrovoľníkov nekontaktoval. Projekt bol odprezentovaný zástupcom štátneho IT, no keďže NCZI pracoval na svojom systéme už od februára, poďakovali sa za pomoc a ponuku nevyužili.

Videl si?
Slovákom chodili chybné SMS na preočkovanie inou vakcínou. V NCZI si „nerozumeli“ databázy

Týždeň od oficiálneho spustenia novej verzie štátneho systému, ktorá zakryla katastrofálne chyby tej prvej, sa však dobrovoľníci rozhodli štátu ukázať, čoho sú schopní za týždeň a pol práce vo voľnom čase. Dnes totiž spustili demo verziu svojho systému Očkovanie2021.sk, ktorá je voľne prístupná každému.

Systém dobrovoľníkov má niekoľko výhod, štát by z neho mohol získať cenné údaje

Podľa tvorcu je systém testovaný na 10 000 registrácií za minútu, čo znamená, že celé Slovensku by sa prostredníctvom neho dokázalo zaregistrovať za 10 hodín.

Oproti „Čakárni“ ponúka najmä možnosť registrácie úplne každému, kto má záujem, pričom registrovaným občanom následne priradí voľné miesta a časy podľa veku, lokality a zohľadňuje aj zdravotne ohrozené skupiny.

Výhodou je tiež voľba vakcíny a vzdialenosti, ktorú je občan za ňou ochotný cestovať, vďak čomu dokáže systém v krátkom čase zozbierať údaje o všetkých záujemcoch a ich preferovaných vakcínach a lokalitách, podľa ktorých by mohol štát vakcíny redistribuovať.

Zobraziť celú galériu (2)
Prostredníctvom systému Očkovanie2021 si vieš jednoducho vybrať preferovanú vakcínu a diaľku, ktorú si zaňou ochotný cestovať. / Zdroj: Očkovanie2021

Registráciu sme si vyskúšali aj my, zaberie pár minút

Okrem toho však demo verzia ukazuje, že registrovať na očkovanie sa dá aj jednoducho a za pár minút. Po zadaní údajov z občianskeho preukazu a kontaktných informácií ti ponúkne spomínané možnosti preferovanej vakcíny a diaľku, ktorú si za ňou ochotný cestovať.

Prečítaj si tiež
Vytúžený výsledok stále v nedohľadne, pohyb ľudí je aj po 14 dňoch tvrdého lockdownu privysoký. Toto odhalili o Slovákoch dáta Google, Apple a Waze

Následne ti príde notifikácia s voľným termínom očkovania a vakcínou, ktorý môžeš prijať alebo odmietnuť. V prípade, že ti termín nevyhovuje, budeš následne zaradený do ďalšieho výberu o 7 dní. Svoju registráciu si taktiež môžeš kedykoľvek skontrolovať prihlásením prostredníctvom rodného čísla a čísla OP.

Zobraziť celú galériu (2)
Priradený termín môžeš potvrdiť, alebo odmietnuť. / Zdroj: Očkovanie2021

Príprava trvala iba necelé dva týždne

Systém Očkovanie2021 bola podľa Dubeca pripravený už minulý týždeň, no dobrovoľníci nechceli vytvárať ďalší „tlak“ na NCZI, a preto spustili svoju verziu až dnes. Demo verzia pochopiteľne nie je na NCZI nijako napojená a registračné údaje si neukladá a každý deň ich premazáva.

„Teraz, keď je NCZI verzia týdeň vonku, tak sme pustili ukážku toho, čo dokázala skupina dobrovoľníkov za týždeň a pol práce,“ uviedol Dubec. 

Podľa Dubeca ide len o ukážku toho, ako by registrácia mohla vyzerať, pokiaľ by dostal tím dobrovoľníkov príležitosť. Či sa však tento systém rozhodne NCZI v busúcnosti v akomkoľvek rozsahu využiť, ostáva neisté.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú