Ministerstvo zdravotníctva má dnes spustiť nový systém pre prihlasovanie na očkovanie. Podľa avizovaných informácií ide o samostatný systém, ktorý nebude naviazaný na problémový objednávkový systém a bude sa jednať o poradovník. Už dnes 15. marca má MZ SR spolu s NCZI spustiť poradovník známy ako „Čakáreň“, ktorý má poskytnúť jednoduchšie a efektívnejšie prihlasovanie na očkovanie.

Doterajší systém prihlasovania na očkovanie vakcínami Pfizer a AstraZeneca si vyslúžil v posledných týždňoch množstvo kritiky po viacerých zásadných zlyhaniach.

Najviac problémov trápilo štátny IT systém v uplynulom týždni, kedy došlo k preťaženiu serverov kvôli zvýšeným požiadavkám ľudí (NCZI sa sprvu odvolávalo na DDoS útok), neskôr zlyhal aj štátny cloudový systém, ktorý umožnil registráciu na niektoré vakcinačné mieste viac ľuďom, ako je kapacita centier.

Aktualizácia 17. marca o 12:00:

Nový systém pre registráciu na očkovanie proti koronavírusu bol oficiálne spustený. „Čakáreň“ môžu nájsť záujemcovia o očkovanie  na tejto stránke. Krátko po spustení systému však začali ľudia hlásiť problémy s fungovaním prihlasovania, nedostupnosťou stránky, problémy s overením údajov či neúspešnú registráciu. Problémy môže opäť spôsobovať veľký nápor záujemcov.

Zobraziť celú galériu (3)
korona.gov.sk/Snímka obrazovky/FonTech

„Spúšťame nový registračný formulár na očkovanie. Aktuálne je možné zaradiť sa do „Čakárne“- zoznamu čakateľov na termín. O pridelení termínu na očkovanie nerozhoduje čas Vašej registrácie.Termíny budú priraďované podľa veku.“

Spustenie nového prihlasovacieho systému prichádza 2 dni po jeho odklade, pôvodne mal byť spustený totiž už v pondelok 15. marca. V porovnaní s doterajším kritizovaným a často nefunkčným objednávkovým systémom má „Čakáreň“ ponúknuť jednoduchšie a dôstojnejšie prihlasovanie na očkovanie.

Ako postupovať pri prihlasovaní na očkovanie v novom systéme:

  • Vybrať si správnu skupinu obyvateľov, pre ktorých je očkovanie určené
  • Pripraviť si a vyplniť osobné údaje. Systém požaduje vyplnenie mena, priezviska, rodného čísla (bez lomky), zdravotnej poisťovne, kontaktných údajov (tel.č., email) a adresu.
  • Vybrať si z dostupných vakcinačných miest (zobrazuje sa aj informácia o tom, akou vakcínou sa na danom mieste očkuje)
  • Zvoliť si dátum a čas očkovania

Pred odoslaním údajov je možná ešte záverečná kontrola. Systém taktiež umožňuje zmeniť údaje po registrácii alebo registráciu zrušiť. Po úspešnej registrácii dostane záujemca jedinečný PIN kód, ktorý mu bude doručený v SMS správe. PIN slúži ako overenie pre vykonanie spomenutých zmien v registrácii.

Záujemca o očkovanie potom dostane kontaktnú SMS správu v prípade, keď bude preňho dostupný termín na očkovanie. Táto informácia má byť odoslaná 2 dni pre vakcináciou, podľa avizovaných informácií je možné termín odmietnuť a počkať si na uvoľnenie ďalšej pozície na vybranom očkovacom mieste.

Aktualizácia 15. marca o 15:00:

Avizovaný systém „Čakáreň“ sa nakoniec odkladá. Záujemcovia o očkovanie si budú musieť na spustenie nového formulára, ktorý mal zjednodušiť prihlasovanie, počkať dlhšie. Spustený nebude dnes (15.3.), ale do konca týždňa. Presný dátum nie je známy.

Nový formulár mal byť dostupný od pondelka. Dôvodom nespustenia sú aktuálne takmer naplnené očkovacie termíny. Informoval o tom riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) Róbert Suja, píše TASR.

Pôvodný článok:

Dnes sa spúšťa nová „Čakáreň“. Ľuďom má značne zjednodušiť registráciu na očkovanie

Ministerstvo zdravotníctva sa za pretrvávajúce problémy ospravedlňovalo a avizovalo spustenie nového, samostatného systému, ktorý má doterajšie absolútne zlyhania objednávkového systému eliminovať. Nový systém známy ako „Čakáreň“ spúšťa MZ SR v spolupráci s NCZI od dnes 15. marca. Na jeho vývoji sa pracovalo už od polovice februára.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/RTVS/Facebook

Už od polovičky februára vyvíjame nový systém, ktorý bude fungovať lepšie, ako platforma Moje Zdravie, na ktorej momentálne prihlasovanie na očkovanie prebieha,uviedla štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková v relácii Braňo Závodský Naživo na Exprese.

Do tohto systému sa budú môcť záujemcovia o očkovanie registrovať pomocou svojho rodného čísla, následne im bude pridelený termín. V praxi to má fungovať tak, že ľudia vyplnia v systéme všetky potrebné informácie, vyberú si očkovacie centrum a keď budú dostupné nové termíny na očkovanie, budú oslovení SMS správou s prideleným termínom.

Vybraný dátum ´budú môcť odmietnuť, avšak v takom prípade si budú musieť počkať na otvorenie nových termínov. Na rozhodnutie o prijatí/odmietnutí termínu budú mať záujemcovia 2 dni. V zásobníku z poradovníka budú pri otvorení nových pozícii uprednostňovaní vždy ľudia s vyšším vekom.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (úprava redakcie)

NEPREHLIADNI
Keď nepomohol štát, pomohli si sami. Jeden z krajov spúšťa vlastnú registráciu náhradníkov na očkovanie

Neskôr bude nový systém podporovať aj režim „náhradníka“, teda bude môcť na očkovanie v prípade voľného termínu zavolať náhradníka zo zoznamu, ktorý sa bude môcť dostaviť na očkovanie.  Prihlasovanie bude navyše dostupné aj v priebehu dňa, nielen počas večerných hodín ako tomu bolo doteraz.

V doterajšom objednávkovom systéme sa mohli ľudia registrovať na očkovanie len po spustení voľných termínov vo večerných hodinách. Tento systém fungoval večer kvôli tomu, aby nedošlo k preťaženiu, nakoľko na rovnakom systéme funguje aj objednávkový systém na testovanie PCR a Ag. Z toho dôvodu nebolo registrovanie na očkovanie dostupné v priebehu dňa, ale až večer po „odľahčení“ systému.

Pribúdať budú stovky tisíc vakcín aj nové termíny očkovania

Aktuálne je očkovanie vakcínou Pfizer/BionTech stále určené pre seniorov vo veku nad 70 rokov a očkovanie vakcínou AstraZeneca pre ľudí vo vekovej skupine 60 – 70 rokov. V novom systéme „Čakáreň“ bude potom znova dostupná aj samostatná kategória pre očkovanie zdravotníckeho personálu a ľudí z oblasti sociálnych služieb. Bližšie detaily fungovania nového systému budú ozrejmené aj v pripravovanej tlačovej konferencii.

V najbližších dňoch a týždňoch prídu na Slovensko ďalšie vakcíny Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Za celý marec má mať naša krajina k dispozícii až 350 000 vakcín Pfizer/BionTech, 75 000 vakcín Moderna a 300 000 vakcín AstraZeneca. V dôsledku toho bude možné otvoriť ďalšie množstvo pozícii pre prihlásenie na očkovanie, niekoľko desiatok tisíc miest už MZ SR otvorilo minulý týždeň.

Pri lepšej dostupnosti vakcín sa má zrýchľovať aj aktuálny očkovací plán. Ešte tento mesiac by mali byť podľa štátnej tajomníčky MZ SR očkovaní vakcínou Pfizer ľudia nad 60 rokov, v apríli ľudia nad 50 rokov a v máji ľudia nad 40 rokov.

Ak by bol podľa nej schválený na očkovanie aj ruský Sputnik V, ľudia nad 40 rokov sa budú môcť nechať očkovať už v apríli. Rovnako tak to platí aj v prípade schválenia vakcíny od Johnson & Johnson.

V prípade ruského Sputnika V by mala byť registrácia do poradovníka oddelená od ostatných vakcín, ktoré schválila EMA. Výber vakcíny však zatiaľ ministerstvo pri registrácii nezvažuje. Ďalšie detailné informácie k novému systému poradovníka pre očkovanie doplníme po tlačovej konferencii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú