O definitívnom konci výroby áut so spaľovacími motormi sa v posledných mesiacoch hovorí pomerne dosť, no v tejto súvislosti sa spomína niekoľko konkrétnych rokov a každá automobilka plánuje výrobu spaľovákov stopnúť podľa seba.

Svetové spoločnosti sa ale podpísali pod európsku výzvu a od EÚ žiadajú, aby výrobcom automobilov vydala jasný signál, dokedy musia výrobu áut so spaľovacími motormi zastaviť. Pod túto výzvu sa podpísala aj spoločnosť GreenWay, ktorá o tomto kroku informovala prostredníctvom tlačovej správy.

Zobraziť celú galériu (3)
Martin Katler/FonTech

Elektrifikácia v cestnej doprave je už v plnom prúde. Spoločnosť GreenWay sa pripája k spoločnostiam Transport&Environment, UBER, IKEA, VOLVO, SKY, SAP a ďalším 22 popredným organizáciám, aby spoločne vyzvali európske inštitúcie na stanovenie časového harmonogramu pre ukončenia predaja vozidiel so spaľovacím motorov.

NEPREHLIADNI
Je elektromobil „čistejší“ než spaľovák? Odporcom dá konečne toto video lepší pohľad na všetky aspekty

Plán poskytne jasné smerovanie a čas potrebný na prípravu všetkých zainteresovaných priemyselných odvetví. Odbremeniť životné prostredie od emisií z dopravy a znížiť našu závislosť od ropy je zásadné a nevyhnutné. Elektrifikácia osobnej dopravy je v súčasnosti jedinou reálnou technologickou voľbou, ktorú je možné v Európe realizovať.

„Plne podporujeme prísnejšie normy CO2 a postupné ukončenie predaja vozidiel so spaľovacím motorom najneskôr do roku 2035. Vidíme veľký záujem o elektromobily v strednej a východnej Európe. Nedávna dotácia na Slovensku v hodnote 6 miliónov EUR sa minula za menej ako štyri minúty. Nové modely oslovujú čoraz väčšiu škálu vodičov a zatraktívňujú elektromobily na trhu, “ hovorí Peter Badík, CEO, GreenWay Infrastructure.

EÚ nad podobným krokom už dlhšie uvažuje

Elektrifikácia automobilovej dopravy zatiaľ prebieha pozvoľna a je dobrovoľná. Ten, kto si chce elektromobil kúpiť, tak si ho jednoducho kúpi a ten, kto stále preferuje spaľovací motor, môže slobodne siahnuť po tejto možnosti. Nedávno sme ťa informovali, že EÚ už začala zvažovať možnosť, v ktorej by automobilky dostali definitívne ultimátum, ktoré im zakáže predaj spaľovacích áut.

Takéto drastické riešenie sa dostalo na prerokovanie do Európskej komisie a podporilo ho až 9 členských štátov. Na ich čele stojí Dánsko a Holandsko, neskôr sa k ním pridalo Rakúsko, Grécko, Malta, Litva, Luxembursko, Belgicko a Írsko.

Zobraziť celú galériu (3)
Martin Katler / FonTech

Ako upozornil portál Reuters, presný dátum, kedy si už auto so spaľovacím motorom nekúpime, zatiaľ stanovený nebol. Podľa štátov, ktoré túto iniciatívu podporujú, je takýto razantný krok dôležitý, ak chceme konečne výrazne eliminovať tvorbu skleníkových plynov vypúšťaných z výfukov áut.

Musíme urýchliť zelený prechod v cestnej doprave a zákonodarcovia vysielajú výrobcom automobilov a spotrebiteľom v celej EÚ jasné signály,“ uviedol dánsky minister pre klímu Dan Jorgensen.

Niektoré krajiny už samé za seba iniciovali zákaz predaja áut so spaľovacími motormi. Ako sme informovali v minulosti, s týmto riešením prišla Británia, kde si už po roku 2030 zrejme auto so spaľovákom nekúpia. K rovnakému kroku sa uchyľuje aj Japonsko (rok 2030), Čína (rok 2035), Francúzsko či Singapur (rok 2040).

Holandský tajomník pre infraštruktúru, Stientje van Veldhoven, pre portál Bloomberg uviedol, že ak chce byť Európa do roku 2050 uhlíkovo neutrálna, úplný zákaz predaja áut so spaľovacími motormi by mal prísť do roku 2030 vzhľadom na životnosť bežných áut. Jednoducho povedané, ak chceme, aby spaľovacie autá prestali jazdiť po cestách, musíme stopnúť ich produkciu, inak sa vždy nájde niekto, kto si takéto auto kúpi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom