Japonsko by mohlo byť jednou z prvých krajín, v ktorej sa zakáže predaj vozidiel s čisto spaľovacími motormi. Ako informoval portál Reuters, stať by sa tak mohlo už do polovice tohto desaťročia.

Správy o zamedzení predaja nových vozidiel s výhradne spaľovacími motormi priniesla japonská verejnoprávna televízia NHK. Benzínové a naftové autá by tak mali uvoľniť priestor hybridom alebo vozidlám poháňaných výhradne na elektrinu.

Jeden z hlavných bodov na ceste k nulovým emisiám

Úplný zákaz predaja automobilov so spaľovacími motormi je jedným zo základných bodov k splneniu cieľa, ktorý si Japonsko stanovilo do roku 2050. Do 30 rokov chce krajina znížiť produkciu emisií na úplnú nulu.

Ministerstvo priemyslu do konca roka zmapuje možnosti a vytvorí plán, na základe ktorého by bolo možné zákaz automobilov s čisto spaľovacími motormi uskutočniť. So zákazom predaja benzínových a naftových automobilov však rátajú aj ďalšie krajiny, ako napríklad Británia.

freepik

Tá si však ako zlomový stanovila rok 2030. Čína, jeden z najväčších automobilových trhov, chce stopnúť predaj áut so spaľovacími motormi do roku 2035 a Francúzsko do roku 2040. Do roku 2040 má ambície stopnúť predaj takýchto áut aj Singapur.

Japonské automobilky zatiaľ tieto vyjadrenia vlády odmietli komentovať. Na elektrifikácii však už pracujú, a preto by ich odklepnutie tohto rozhodnutia nemalo nijako zaskočiť. Otázne je, ako sa to vo finále prejaví na ich ziskoch.

Ako informuje portál JapanTimes, vláda sa ešte do konca roka stretne s odborníkmi z praxe a so zástupcami automobilových spoločnosti, aby spolu tento návrh prediskutovali. Japonsko si tiež stanovilo, aby do roku 2030 tvorili minimálne 50 až 70 % všetkých vozidiel práve hybridné alebo elektrické autá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP