O využívaní „čistých“ vozidiel v službách policajných zborov po celom svete sme už v minulosti informovali. Tentokrát však nové elektromobily  obdržali policajti v susednej Českej republike, kde prvú dvadsiatku modelov Hyundai IONIQ Electric budú využívať na oddelení v Prahe. Na tému upozornil portál Novinky.cz.

Dokopy až 140 elektromobilov

Ministerstvo vnútra Českej republiky sa stalo minulý rok v krajine prvým verejným obstarávateľom, ktorý uzavrel súťaž na nákup elektromobilov pre štátnych zamestnancov. Dokopy tak ministerstvo nakúpi až 140 kusov modelu Hyundai IONIQ Electric.

Dvadsať z nich už stojí pred Krajským riaditeľstvom polície hlavného mesta Prahy pred policajtami, ktorí s nimi budú v susednom hlavnom meste jazdiť. Pražská polícia prevzala prvých dvadsať z celkom 38 elektromobilov Hyundai IONIQ Electric, ktorých celková cena činí približne 1 146 607 €.

Podľa zmlúv ponúkla kórejská automobilka jedno vozidlo za približne 30 158 €, inak ho oficiálne v krajine predáva za najmenej 33 918 €. Samotné auto pritom stojí 27 535 € a vybavenie vrátane majákov v modrej a červenej farbe na streche, rozhlasového zariadenia a polepov vyjde na 2 623 €.

Elektromobily budú podľa dostupných informácii policajti používať prevažne ako hliadkovacie vozidlá a nebudú teda merať rýchlosť, avšak počíta sa s tým, že sa môžu zúčastniť prenasledovacích akcií.

Na nabíjanie budú zatiaľ využívať najmä verejné nabíjacie stanice, kde však nemôžu podľa českých zákonov uplatniť svoje právo dopĺňať palivo prednostne, a tiež nabíjačky v rámci zariadení ministerstva vnútra. Polícia však údajne buduje aj sieť vlastných nabíjačiek.

Tento model od Hyundaiu si polícia vybrala na základe testovania rôznych elektromobilov počas minulého roka. Prevádzkové náklady na elektromobil sú samozrejme nižšie ako u vozidla so spaľovacím motorom, avšak podľa riaditeľa pražského krajského riaditeľstva polície Tomáša Lercha to nebola primárna motivácia k ich obstaraniu. Dôležitejšia bola prevádzka s nižšími emisiami škodlivín.

Hyundai IONIQ Electric disponuje elektromotorom s výkonom 100 kW (136 koní) a krútiacim momentom 295 Nm, ktorý napája batéria s kapacitou 38,3 kWh. Tá by mu mala podľa podľa metodiky WLTP poskytnúť dojazd na úrovni 311 kilometrov. Tento obľúbený elektromobil sme si v redakcii otestovali aj my a viac sa o ňom dočítaš v našej podrobnej recenzii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom