Do predstavenia ďalších iPhonov nám ostáva ešte zopár dlhých týždňov, no čoraz častejšie sa o nich objavujú stále nové informácie. Aktuálne sa na svetlo sveta dostali správy o tom, aké modemy v tohtoročných novinkách z Kalifornie nájdeme. Kvôli zlým vzťahom a niekoľkým súdnym sporom nebude Qualcomm dodávať 4G modemy pre nové iPhony a Apple si má za dodávateľa týchto komponentov zvoliť Intel.

Už dlhé mesiace je známe, že obchodné vzťahy medzi spoločnosťou Apple a Qualcomm sú poriadne napäté. Všetko to začalo ešte pred pár rokmi, keď Európska únia odhalila podozrivú dohodu medzi týmito dvoma gigantmi. Výrobca procesorov mal podplácať Apple, aby využíval výhradne jeho čipy.

Tento ťah vyšiel Qualcomm poriadne draho a ako pokutu musel zaplatiť takmer 1 miliardu eur. Neskôr však podnet na súd podala spoločnosť z Cupertina, ktorá tohto dodávateľa zažalovala za prehnane vysoké licenčné poplatky. Qualcomm opätoval útok a v lete minulého roka zažaloval Apple za to, že iPhony porušujú až 6 jeho patentov.

Rozhodnutie Applu môže ovplyvniť úspech jeho iPhonov

Vzťahy medzi týmito spoločnosťami sú tak už dlhú dobu rozvrátené a nič nenaznačuje tomu, aby sa situácia zlepšila. Práve naopak, vyvrcholenie môže nastať už o pár týždňov, keď v nových iPhonoch nájdeme miesto modemov Qualcommu tie od konkurenčného Intelu.

Práve tieto informácie prezradil George Davis, šéf financií v Qualcomme, ktorý na zhromaždení povedal: „Apple uvažuje nad využitím modemov nášho konkurenta v nových iPhonoch skôr, než nad našimi modemami.“ Túto situáciu však už pred časom predpokladal známy analytik Ming-Chi Kuo, ktorý prezradil, že Apple môže skutočne odstaviť Qualcomm ako svojho dlhodobého dodávateľa dátových modemov.

Nenechaj si ujsť
Qualcomm predstavil dôležité súčasti budúcich 5G smartfónov. Sme im opäť o čosi bližšie

Tieto komponenty kupoval kalifornský gigant pri zrode 4G pripojenia rovnako od Intelu, ako aj od Qualcommu. Práve tie druhé čipy boli porovnateľne rýchlejšie. Nezhody a súdne spory však rozdelili cesty Apple a jeho dodávateľa modemov. Čoskoro sa práve výrobca iPhonov môže kvôli tomu ocitnúť v nevýhode.

Qualcomm totiž tvrdí, že jeho 5G modemy budú pripravené na využitie v prvých smartfónoch už do konca tohto roka. Naopak, Intel prezradil, že svoju verziu modemov pre 5G pripojenie nevypustí skôr, než v priebehu roku 2019. Konkurencia by tak mohla začať využívať ultra-rýchle dátové modemy skôr, než iPhony.

Apple zrejme teda staví kartu na modemy od Intelu, no v prípade ostatných bezdrôtových pripojení ako Wi-Fi a Bluetooth sa od jeho čipov dištancuje. Nie je teda jasné, kto bude tieto komponenty dodávať. Udobrí Apple svoje vzťahy s Qualcommom, alebo sa obráti na ďalšieho výrobcu čipov, ktorým je MediaTek?

Pokiaľ by však iPhony premeškali nástup technológie rýchleho 5G pripojenia, šance na uzmierenie s výrobcom procesorov Snapdragon sú naďalej reálne. Zatiaľ ale kvôli napätej situácii takéto riešenie zrejme neprichádza do úvahy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom