Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

To, čo bolo ešte pred pár rokmi sci-fi, je dnes vďaka moderným technológiám realita. Stále to však nie je nič oproti tomu, čo nás v blízkej budúcnosti čaká. Veľký podiel na tom bude mať aj technológia 5G, ktorá je už plne vo vývoji a prvé zariadenia prídu už v budúcnom roku.

Ak sa naplnia vízie, tak 5G sieť zmení náš život spôsobom, aký si nevieme ani predstaviť. V súčasnosti sa odhaduje, že k masívnemu rozšíreniu 5G dôjde medzi rokmi 2020 – 2035. Spoločne s jej implementáciou vzniknú milióny nových pracovných miest (a milióny ich zaniknú) a bude produkovať približne 12,3 trilióna dolárov ročne. Prvé plány jej zavedenia pritom môžme vidieť už dnes. A to nielen v zahraničí, ale dokonca aj u nás vďaka spoločnosti Orange.

Svet budúcnosti už o pár rokov

Ako to teda bude na našom svete vyzerať? No minimálne veľké mestá prejdu neuveriteľnou zmenou. Všetko bude navzájom prepojené a bude spolu komunikovať. So zvonením budíka sa automaticky môže spustiť ďalší rad úloh. Všetko bude nesmierne rýchle, efektívne a hlavne cool. Výrazný podiel na tom má aj spoločnosť Qualcomm, ktorá stojí v čele vývoja 5G, a to so svojím modemom X20, ktorý sa v smartfónoch objaví už v budúcom roku. Aby bolo všetko rýchlejšie a efektívnejšie, je nutné používať zariadenia Internetu vecí na inej vlnovej dĺžke než na akej sú dnešné zariadenia. Tieto pásma sú už beztak dosť preplnené a situácia sa len a len zhoršuje.

Aj v tomto má prsty spoločnosť Qualcomm, ktorá vyvíja optimálne frekvencie, ktoré by boli použité v týchto zariadeniach. Do popredia sa dostanú autonómne vozidlá, ktoré budú vďaka 5G oveľa bezpečnejšie a budú môcť lepšie plánovať cesty a byť inteligentnejšie. Budú môcť komunikovať navzájom medzi sebou, čím sa minimalizuje možnosť dopravnej nehody. Dokáže tiež reagovať aj na prípadné kolóny v plánovanej dráhe a jazdu tak odkloniť na priechodnejšiu cestu.

V súvislosti s týmto sa vyvíja špeciálna technológia uRLLC, čo sú ultra spoľahlivé komunikačné kanály, s veľmi nízkou odozvou. Určené budú predovšetkým pre autonómne vozidlá a drony, kde je potrebné získavať informácie v reálnom čase.

Koniec pretekom v číslach?

Keď sa dnes predstaví napríklad nová vlajková loď, žiadny výrobca nezabudne spomenúť aj to, aké je výkonné a hlavne sa pochváli číslami v benchmarkoch. Aj keď skúsený používateľ vie, že tieto čísla nič neznamenajú, v budúcnosti ich význam ešte viac klesne. Výkon tvojho zariadenia totiž nebude smerodajný. Vďaka 5G sieti sa bude využívať výkon serverov a bude tak jedno, aké výkonné je tvoje zariadenie. Tým, že bude 5G sieť extrémne rýchla a s nízkou odozvou, bude sa môcť využívať externý výkon iných zariadení (dnešný spôsob cloud gamingu).

Späť v kurze bude aj virtuálna realita, ktorá bude na úplnej inej úrovni. Predstav si, že si zástupca firmy a máš stretnutie so zahraničnými partnermi. Po novom bude stačiť, ak si každý nasadí VR okuliare a zrazu sa presuniete do jednej miestnosti, kde spolu môžete o niečom rokovať. To sa samozrejme dá aj dnes, no je to pomalé a nekvalitné. Väčšina vecí bude pripojená k internetu a budú patriť do skupinu Internetu vecí.

Samozrejme možností je nekonečno. Nepochybujeme, že 5G rapídne zmení každodenné fungovanie ľudí. Možno trochu nervózne pôsobia vyjadrenia, že nikto dnes nedokáže predpovedať, čo všetko bude možné s novou 5G sieťou. Zatiaľ to je však ešte ďaleko. S najväčšími zmenami sa pritom začne v svetových metropolách. Odhaduje sa, že na implementáciu 5G do bežného života sa každoročne minie viac než 200 miliárd dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú