banner-iphone-7
Len pred pár dňami spoločnosť FTC zažalovala Qualcomm kvôli súťaži, ktorá bola stavaná pre Apple a ostatné spoločnosti tak nemali veľkú šancu uspieť. Teraz sa do jedného z najväčších výrobcov čipov pustil aj samotný kalifornský výrobca, ktorému má Qualcomm dlhovať takmer 1 miliardu eur.

Qualcomm priznal, že s Apple uzavrel dohodu, vďaka ktorej mal byť jeho výhradným dodávateľom čipov od roku 2011 až do konca minulého roka. Za túto exkluzivitu na oplátku účtoval Qualcomm výrobcovi menšie licenčné poplatky. Teraz sa však Apple a Qualcomm ocitli proti sebe v súdnom spore, v ktorom gigant z Cupertina tvrdí, že mu Qualcomm dlhuje približne 1 miliardu eur na zľavách, ktoré podľa dohody mali v produktoch Applu udržať čipy od Qualcommu.

tim-cook-apple
zdroj fotografie: Softpedia News

TIP: V boji proti Apple chce Google napraviť niektoré z veľkých nedostatkov, ktorými trpia Android smartfóny

Vo vyhlásení Apple tvrdí, že americký výrobca procesorov si mal vybudovať svoj biznis na vylučovacej taktike a prehnane vysokých licenčných poplatkoch. Tie mali byť až 5-krát vyššie v porovnaní so sumami, ktoré platili ostatné spoločnosti. Výrobca procesorov sa však bráni tým, že Apple zámerne necharakterizovalo ich vzájomné rokovania a dohody, ako aj hodnotu technológií, ktoré Qualcomm vynašiel a prispel nimi ostatným výrobcom prostredníctvom svojho licenčného programu.

iphone-8-concept-1zdroj fotografie: Appadvice

Podľa Apple sa mala zažalovaná spoločnosť priživovať na jeho technológiách cez rôzne poplatky, ktoré s novými inováciami nemali nič spoločné a čím viac Apple inovoval a prinášal do svojich zariadení nové technológie, tým väčšie poplatky si Qualcomm účtoval. Kvôli tomu bolo oveľa zložitejšie financovať vývoj nových technológií. Zároveň Apple vyjadrilo svoje sklamanie z taktiky Qualcommu a po piatich rokoch mu neostávalo teda nič iné, iba sa obrátiť na zákony a peniaze vymáhať súdnou cestou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom