Medzi technologickými gigantmi a autoritami opäť poriadne zahrmelo. Známy dodávateľ procesorov a iných čipov dostal od Európskej komisie mastnú pokutu. 

Spoločnosť Qualcomm zrejme poznáš predovšetkým ako výrobcu procesov Snapdragon. Tie však nie sú predmetom najnovšieho incidentu. Problém spôsobili čipy, ktoré Apple používa v iPhonoch pre príjem mobilného signálu, alebo lepšie povedané, bol navádzaný na ich používanie.

Nelegálna dohoda sa vypomstila

Antitrustová (protimonopolná) komisia EÚ zistila, že Qualcomm mal od roku 2011 s Apple podpísanú dohodu, ktorá nie je v súlade so zákonom. Malo ísť o podplácanie spoločnosti Apple za to, aby využívala iba čipy od Qualcommu a konkurencia bola tým pádom znevýhodnená. Podľa komisie platil Qualcomm Applu „miliardy dolárov“ a všetky jeho kroky viedli k tomu, že „nelegálne vyradil konkurentov z trhu LTE baseband čipov na viac než päť rokov, čím si ešte viac upevnil svoje dominantné postavenie na trhu.“

Medzi konkurentov sa radí hlavne americký Intel a taiwanský MediaTek. Qualcomm teda podľa odhalenej dohody platil Applu za používanie čipov v iPhonoch a iPadoch, a ak predsa len použil nejaký od konkurencie, platby mu mohli byť stopnuté a isté percento z nich by dokonca Apple musel Qualcommu vrátiť. Všetky do vyústilo až do mastnej pokuty pre Qualcomm. Tá sa vyšplhala na astronomických 997 439 000 €, čo predstavuje 4,9 % z minuloročného obratu spoločnosti.

Nenechaj si ujsť
Snapdragon 670 exceluje v benchmarkoch. Výkonom sa približuje k Snapdragonu 820

Qualcomm s týmto rozhodnutím, samozrejme, silno nesúhlasí. „Sme presvedčení, že táto dohoda nijak neporušuje pravidlá hospodárskej súťaže EÚ a nepriaznivo neovplyvňuje konkurenciu na trhu alebo európskych spotrebiteľov,“ vyjadril sa výkonný viceprezident a generálny advokát spoločnosti Qualcomm, Don Rosenberg. Avšak o pokute je už rozhodnuté a najväčší dodávateľ čipov sa jej už zrejme nevyhne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom