Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

5G technológia sľubuje v nie až tak vzdialenej budúcnosti sprístupnenie veľkých možností. Výrobcovia sa postupnými krokmi približujú k predstaveniu prvých 5G zariadení a teraz Qualcomm ohlásil aj dôležité komponenty, ktoré budú ich súčasťou.

Nedávno sme sa dozvedeli, že výrobcovia už poznajú presné špecifikácie 5G sietí a naplno tak môžu rozbehnúť ich vývoj a implementáciu. Na trh sa už dostávajú aj prvé komponenty, ktoré budú nevyhnutné k vytvoreniu zariadení s podporou 5G. Dva špeciálne moduly antén pre smartfóny teraz predstavil Qualcomm, ktorý je v danej oblasti významným výrobcom, informuje portál Digital Trends.

Prvý modul nesie označenie QTM052 mmWave a ako už názov napovedá, prenos dát bude prebiehať  prostredníctvom milimetrových vĺn. Spolu s týmto modulom však budú výrobcovia využívať aj druhú anténu, s označením QPM56xx. Vďaka kombinácii modulov bude možné zaistiť stabilnejší príjem 5G signálu, a to v rôznych podmienkach.

Širenie signálu je zložitejšie

Dané riešenie so šírením mm vlnami totiž predstavuje niekoľko potenciálnych problémov, ktoré sa Qualcomm musel snažiť eliminovať a bližšie ich vysvetľuje na svojich oficiálnych stránkach. Signál šírený v mm vlnách je náchylný na rušenie, zle sa šíri cez fyzické prekážky a tak je jeho šírenie na akékoľvek dlhšie vzdialenosti komplikované.

Qualcomm tak implementoval riešenia v podobe technológií Beamforming či Beamtracking, ktoré umožňujú signál šíriť lepšie aj cez odraz od určitého povrchu a tiež vyhľadávať a prijímať najsilnejší dostupný signál. Myslieť na obmedzenia mm vĺn však musia aj výrobcovia smartfónov, pretože antény treba rozmiestniť tak, aby ich nezakrývala dlaň.

Výrobcovia ako Xiaomi, Sony, Samsung a ďalší však budú na svojich 5G smartfónoch úzko spolupracovať práve s Qualcommom, aby zaistili plynulú implementáciu a fungovanie daných komponentov. Anténne moduly, ktoré Qualcomm predstavil, budú využívané spolu s modemom Snapdragon X50. Prvé smartfóny s podporou 5G by mohli prísť v prvej polovici 2019, avšak nejaké rýchle rozšírenie čakať nemôžeme. Nevyhnutné bude širšie vybudovanie sietí a tiež ďalšie optimalizovanie technológie, aby bola dostupnejšia pre čoraz viac používateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú