Súboje medzi technologickými spoločnosťami nie sú v dnešnej dobe ničím nezvyčajným. O súdnom spore medzi Qualcommom a Applom sme už mali možnosť počuť. Ten však chce teraz docieliť, aby gigant z Cupertina nemohol predávať svoje smartfóny v domovskej krajine.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Začiatok tohto roka priniesol prekvapivé informácie o tom, že Apple zažaloval jedného zo svojich najväčších dodávateľov, Qualcomm, kvôli vyšším licenčným poplatkom za využívanie jeho technológií. Karta sa ale teraz obrátila, nakoľko do útoku prešiel práve výrobca procesorov. Jeho produkty využívajú aj iPhony, ktoré však podľa spoločnosti Qualcomm porušujú až 6 patentov. Tie majú mať súvis s predĺžením životnosti batérie. Pre žiaden z patentov ale nie je vyžadovaná licencia, nakoľko nie je súčasťou normy. Súdny návrh bol predložený ako pre Americkú komisiu pre medzinárodný obchod, tak aj na Americkom okresnom súde v Južnej Kalifornii.

Všade samé porušovanie…

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Apple sa znova ocitá v súdnom spore, zažaloval jedného zo svojich najdôležitejších dodávateľov

Generálny poradca spoločnosti Qualcomm sa k tejto situácii vyjadril takto: „Inovácie Qualcommu sú základom každého iPhonu, no sú využívané nad rámec. Apple ich vo svojich smartfónoch využíva, no odmieta za ne platiť. “ Dokonca vytvoril aj infografiku pre predstavu, aké patenty Apple porušuje. Ako sa zdá, súdne spory medzi týmito spoločnosťami sú vzájomné.

Spor, ktorý sa tiahne už niekoľko mesiacov

Ešte v januári tohto roka bola na Qualcomm podaná žaloba Federálnou obchodnou komisiou za neférové praktiky pri súťaži, ktorá sa týkala predaja modemov pre smartfóny. Neskôr sa do súdneho sporu pripojil aj Apple, ktorý od žalovanej strany žiadal až 1 miliardu eur ako odškodné.

zdroj fotografie: Doraemon Dream/YouTube

Gigantické odškodné

Táto suma mala nahradiť škody, ktoré Kalifornská spoločnosť utrpela od roku 2011. Od tej doby totiž mal Qualcomm pýtať za licenčné poplatky neprimerané sumy, ktoré s novými inováciami nesúviseli, a tým sa obohatil na úrok Apple. Gigant však musí pre produkciu miliónov nových iPhonov využívať komponenty a LTE modemy práve od Qulacommu. Nie je tak preto ideálnym riešením ťahať sa so svojim hlavným dodávateľom po súdoch. Nakoniec môže vyhrať iba jeden z nich, pričom druhú stranu veľká strata výrazne poznačí. Apple sa k tejto situácii zatiaľ nevyjadril.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
14%
Páči sa mi to
43%
Chcem to
14%
Mám to
14%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
14%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Svetlana Tigríčatko

  Prosim Vas. Ak chcete robit serioznu zurnalistiku, tak si opravujte po sebe preklepy. „kvôli vyšším licenčným poplatok za využívanie jeho technológií.“ Kedysi bola novinarcina vazene povolanie a clanok musel byt napisany bezchybne. Dnes uz to tak, zial, nie je.

 • Lordken

  amerika a jej patenty….
  o apple by som sa nebal, to ze qualcom je ich hlavny dodavatel vobec neni problem, kedze si myslim ze apple si moze dovolit hladat alternativy a stratovy by bol qualcom keby sa na nich apple vybodol.
  A ani nemozu applu na revans zvysit poplatky, to by uz po tom co maju na rovasi s tymi licenciami nepreslo a schytali by dalsiu peknu pokutu od FTC.
  Dufam ze v tom prebiehajucom spore dostanu od FTC riadnu palku na pokutach aby ich to preliecilo z nenazranosti a monopolistickeho postavenia.
  Uplny gol by bol keby sa boli nuteni oddelit modem od soc/cpu :)