Začiatkom novembra sa množstvo streamovacích služieb filmov a seriálov rozrástlo o novinku od Apple, ktorá láka divákov viacerými výhodami, no môže sklamať niekoľkými nedostatkami. Apple TV+ je novým hráčom v tomto priemysle, ktorý stavia budúcnosť služby na exkluzívnom obsahu vo vysokej kvalite a za nižšiu cenu ako u konkurencie. Aké tú však technické detaily tohto streamu? Stojí skutočne za to?

Apple avizoval spustenie služby Apple TV+ ešte v septembri, kedy odhalil, že táto novinka s niekoľkými seriálmi a filmami k nám zavíta presne 1. novembra. Našťastie nedošlo k žiadnemu oneskoreniu, a tak si majitelia jeho zariadení môžu prezrieť zatiaľ skromnú knižnicu obsahu. Služba je navyše bezplatná na prvých 7 dní, no majitelia nových iPhonov a iných nových zariadení majú Apple TV+ na 1 celý rok bezplatne.

Nám sa podarilo zistiť, že Apple ponúka ročné bezplatné predplatné aj pre staršie iPhony a rok zadarmo sme získali aj na minuloročnom iPhone XS Max. Zmenila spoločnosť svoje plány a chce prilákať širšie spektrum divákov? V každom prípade chce používateľa zaujať viacerými možnosťami, ktoré u konkurencie nenájdeme.

Exkluzívny obsah Apple TV+ vo vysokej kvalite za minimálnu cenu

V prvom rade je to samotný obsah, ktorý je dostupný exkluzívne pre zariadenia spoločnosti a Apple TV+ nenájdeme na žiadnom Android smartfóne. Aplikácia sa však neskôr dostane do niekoľkých televízorov od Samsungu, LG či Sony a samozrejme si filmy a seriály pozrieme cez Apple TV. Týmto spôsobom tak Apple opäť udržiava svojich zákazníkov v uzavretom ekosystéme, ktorý čoraz viac rozširuje o nové služby.

Každému divákovi však ponúka prehrávaný obsah vo vysokom 4K rozlíšení, a to už za 4,99 € mesačne (pokiaľ nemáš bezplatné predplatné). Za túto cenu takúto kvalitu nenájdeme ani v prípade HBO Go, ani v Netflixe. Pri prehrávaní filmov a seriálov je požadovaný bitrate na úrovni desiatok Mb/s.

To sa však môže líšiť od jednotlivých titulov, no priemerne je k prehrávaniu potrebná rýchlosť aspoň 29 Mbps. Bitrate sa môže vyšplhať aj na 41 Mbps. Pri pozeraní detského seriálu Snoopy vo vesmíre stačí aj 13 Mbps, informuje 9to5Mac.

Kvalitou sa tak stream v Apple TV+ blíži k polovici UHD obsahu na Blu-ray disku a zhruba 2-násobne prekonáva bitrate HD Blu-ray disku. Služba pritom ponúka len akýsi rodinný balík, pri ktorom je možné sledovať obsah až na 6 zariadeniach naraz.

HBO Go

Už dávnejšie sme informovali o tom, že HBO Go síce láka na množstvo dabovaného obsahu a titulov s českými titulkami, no všetky filmy a seriály sú tu streamované nanajvýš vo FullHD kvalite. Mnoho obsahu je aj v HD rozlíšení. Pre HBO Go je pritom odporúčaný internet s rýchlosťou minimálne 5 Mbps.

Používateľ má možnosť sledovať filmy a seriály hneď na 3 zariadeniach a pri prekročení tohto limitu služba zákazníka upozorní. Navyše, HBO Go bude zvyšovať cenu predplatného a z pôvodných 4,99 € mesačne sa suma zvýši na 5,99 €, pričom sa skráti aj skúšobné obdobie z 30 dní na 1 týždeň. Výhodou je v tomto prípade česká lokalizácia a aj aplikácia v slovenčine.

Netflix

Najväčšia streamovacia služba, Netflix, však ponúka tisícky hodín filmov a seriálov, ktoré sú dostupné v rôznej kvalite a niekoľkých lokalizáciách. Predplatiteľov nedávno potešila česká lokalizácia, ktorá okrem prostredia aplikácie v češtine priniesla aj viacero originálnych českých filmov, český dabing a české titulky. Netflix však má problémy so zaradením niektorých filmov do tejto lokalizácie a napríklad také Pelíšky nájdeme paradoxne v anglickej lokalizácii.

Služba pritom ponúka 3 druhy predplatného, od ktorých sa odvíja aj kvalita streamovaného obsahu. Základom je program Basic s SD kvalitou streamu za 7,99 € mesačne so sledovaním filmov a seriálov len na 1 zariadení.

Vyšší program Standard ponúka HD vysielanie za 9,99 € mesačne na najviac 2 zariadeniach. Najvyššou ponukou Netflixu je balík Premium, v ktorom je obsah dostupný aj v 4K rozlíšení až pre 4 zariadenia naraz. Ten však stojí 11,99 € na mesiac.

 

Pri každom z nich sú aj rozdielne požiadavky pre internetové pripojenie. Kým pri základnom balíku s SD kvalitou stačí 3 Mbps internetové pripojenie, pri HD streame je to už 5 Mbps a najdrahší program Premium so 4K vysielaní požaduje aspoň 25 Mbps rýchlosť. Samozrejme platí, že čím vyššia kvalita, tým viac spotrebovaných dát.

Spotreba dát

Sledovanie obsahu cez Apple TV+ pri zapnutých dátach si teda ukrojí poriadny kus dátového balíka. V minulom porovnaní sme sledovali spotrebu dát pri pozeraní seriálu v HD rozlíšení cez HBO Go a Netflix, kedy jedna časť spotrebovala 650 MB v prípade prvej služby a 590 MB pri prehrávaní cez Netflix.

 

Keďže Apple TV+ HD rozlíšenie neponúka, rozhodli sme sa teda priniesť výsledky spotreby dát po prehratí 1 epizódy seriálu See. Vo výsledku stream zhltol až 3,4 GB dát len pri jedinej časti seriálu.

Našťastie majú používatelia pri Apple TV+, HBO Go a Netflixe tiež možnosť stiahnuť si obľúbený obsah do zariadenia cez Wi-Fi a sledovať ho offline aj bez toho, aby spotrebovali dáta z predplateného balíka.

Ďalšie články

Na Slovensku odštartovala ďalšia streamovacia služba
Apple oficiálne spúšťa AppleTV+ aj na Slovensku. Skrýva nejedno prekvapenie
HBO rozšírilo streamovacie služby o veľkú novinku
HBO predstavuje najdrahšiu streamovaciu platformu. HBO Max ponúkne nové GoT aj viac ako 10 000 hodín obsahu
Aká je spotreba dát pri streamovaní hudby?
Toto je hudobná streamovacia aplikácia, ktorá spotrebuje najviac dát pri prehrávaní
Do Apple TV+ pribudne ďalší jedinečný obsah
Apple vyfúkol HBO pokračovanie populárneho seriálu. Pre Apple TV+ zaobstaral naozaj exkluzívny titul
Netflix s českou lokalizáciou
Netflix má oficiálne český jazyk: Pribudlo množstvo českých filmov, no zahraničné tituly trápi problém

Zhrnutie

Apple TV+ sa tak chce stať službou, ktorá aktuálne nemôže množstvom filmov a seriálov konkurovať najväčším rivalom, no môže používateľov osloviť inými výhodami, medzi ktorými je už spomínaný stream vo vysokom 4K rozlíšení a exkluzivita pre jeho zákazníkov. Služba sa neskôr rozšíri aj na niektoré televízory, no stále bude svojim spôsobom obmedzená viac-menej pre Apple smartfóny, notebooky, tablety a iPody.

Používatelia majú vo viacerých prípadoch možnosť vyskúšať si Apple TV+ až na rok zdarma a počas toho zhodnotiť, či si službu budú naďalej predplácať. Každý mesiac má Apple priniesť nový obsah, pričom doterajšie seriály prišli buď s prvými tromi epizódami alebo so všetkými dielmi. Každý týždeň budú potom zverejnené ďalšie nové časti.

 

Veľkou výhodou je tiež dostupnosť slovenských titulkov a aplikácie v slovenčine, avšak tá môže byť pre mnohých neprehľadná. Apple by tak zrejme nespravil krok vedľa, ak by Apple TV+ priniesol ako samostatnú aplikáciu, ktorá by oddelila obsah od toho pre Apple TV. Ostáva tak len veriť, že sa služba bude naďalej rozrastať o ďalší obsah, ktorým si udrží fanúšikov alebo priláka aj nových divákov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom