Zdá sa, že medzi iOS a Mac aplikáciami nastane značná revolúcia. Najviac za ňu budú vďační vývojári aplikácií, no pocítia ju aj bežní používatelia. 

Apple chce totiž konečne zjednotiť aplikácie pre iPhone, iPad a Mac a vytvoriť tým jednu univerzálnu platformu. Znamená to, že vývojári už nebudú musieť vyvíjať aplikácie zvlášť pre iOS a Mac.

Vývojári to žiadali dlho

apple
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Mac App Store

Dôvod, prečo chce Apple spraviť takýto krok, je jednoduchý. Zatiaľ čo iOS, obchod s aplikáciami pre smartfóny a tablety, je úspešný a vývojári sa v ňom o svoje aplikácie neustále starajú, v App Store pre Mac je situácia odlišná. V ňom totiž používatelia nájdu iba obmedzené množstvo aplikácií, ktoré sú navyše iba zriedkavo aktualizované. Vytvorenie jednej platformy by teda znamenalo, že ľudia by mohli na všetkých Apple zariadeniach používať rovnaké aplikácie.

Nenechaj si ujsť
Apple tajil, že zámerne spomaľoval staršie iPhony. Čo to znamená pre používateľov?

Vývojári pritom tento krok od Apple žiadali už roky a medzi komunitami vždy patril medzi najväčšie želania. A nie je sa čomu čudovať. Napríkald taký Microsoft si tento problém uvedomil už dávnejšie a vytvoril jednotnú Universal Windows Platform – platformu, na ktorej bežia aplikácie pre všetky zariadenia, či už sú to smartfóny, tablety, alebo počítače. Nezaostáva ani Google. Ten taktiež vytvoril jednu platformu, na ktorej pracujú aplikácie pre Android a Chrome OS.

Príde už budúci rok

Novú stratégiu plánuje Apple uplatniť pri ďalšej veľkej aktualizácii iOS a macOS. Projekt s kódovým označením „Marzipan“ by mohol byť predstavený už budúci rok, a to na letnej WWDC konferencii vývojárov. O plánoch je však stále veľmi málo informácií a projekt sa teda ešte môže pozmeniť alebo môže byť úplne zrušený.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom