V posledných dňoch sa v médiách objavili informácie, že Apple spomaľoval staršie iPhone kvôli starnúcim batériám. Čo to ale pre používateľov znamená a ako sa s tým majú vysporiadať?

Apple si v posledných dňoch zarobil na veľký škandál. Pýtaš sa prečo škandál? Nuž, k spomaľovaniu starších iPhonov kvôli batériám sa Apple priznal až pod nátlakom verejnosti. Navyše túto informáciu tajil od januára 2017. Prečo tak urobil a čo to pre používateľov znamená? Poďme si to všetko pekne zhrnúť.

Prečo došlo k spomaleniu starších iPhonov?

Apple tvrdí, že za všetkým sú Lithium-ionové batérie v starších modeloch. Tie sa časom stávajú menej výkonnými, majú problém v chlade a jednoducho starnú. Pre používateľov to v praxi znamenalo, že ak staršia batéria nebola schopná okamžite dodať požadovaný prúd pri plnom výkone procesora, zariadenie sa vyplo. Navyše, k vypnutiu došlo aj napriek tomu, že zariadeniu zostávalo ešte 30 alebo 40 % energie.

K vypnutiu došlo z dôvodu, že samotné zariadenie sa snažilo ochrániť svoje elektronické komponenty. Apple chcel teda zámerným zníženým výkonu predísť vypnutiu zariadenia, keď došlo k náhlym výkonovým špičkám. Zámerom spoločnosti bolo teda priniesť čo najlepší používateľský zážitok aj na starších zariadeniach.

Prečo je to vlastne taký problém?

Ako sme spomínali, Apple sa s týmto obmedzovaním priznal po takmer roku pod nátlakom verejnosti. Spoločnosť z Cupertina teda vedome hazardovala s dôverou zákazníkov. Keďže gigant nechal svojich zákazníkov v nevedomosti, začali sa vynárať viaceré špekulácie. Prvé náznaky obmedzovania výkonu starších zariadení sa začali objavovať na verejných fórach. Používateľov to viedlo k záveru, že Apple zámerne spomaľuje staršie zariadenia, aby boli nútení zakúpiť si nové.

iphone 8
Zobraziť celú galériu (4)
Kristián Hrušovský / FonTech

Hoci nakoniec vysvitlo, že pravda je úplne iná, Apple svojím konaním sklamal nejedného používateľa. Preto mala spoločnosť zákazníkov o tomto probléme určite informovať. Po priznaní aspoň vieme, že v trende obmedzovania výkonu starších zariadení hodláApple naďalej pokračovať. Potencionálny zákazníci sa tak môžu pri kúpe nového iPhonu rozhodnúť, či im toto obmedzenie bude v budúcnosti prekážať, alebo nie.

Čo by mali používatelia inkriminovaných zariadení urobiť?

Netreba hneď panikáriť. Toto obmedzenie prišlo za účelom toho, aby aj majitelia starších zariadení nemuseli hneď siahať po nových. Mnoho používateľov si svoje staršie iPhony necháva, či už z dôvodu, že za nové nechcú zbytočne vyhodiť peniaze, alebo sú stále spokojní. Navyše, zníženie výkonu nie je permanentné, ale dochádza k nemu, len keď je to potrebné. Napriek všetkému si však pocítil toto obmedzenie výkonu a rozmýšľaš čo ďalej?

Zobraziť celú galériu (4)
Kristián Hrušovský / FonTech

Na základe výsledkov aplikácie Geekbench a skúsenosti používateľov vyplynulo, že stačí vymeniť batériu. Ak nechceš zbytočne vyhadzovať peniaze za nový smartfón, skús najprv vymeniť batériu. Výmena batérie by tak tvoju peňaženku nemusela až tak bolieť. Ak ani výmena batérie neprenesie želaný výsledok, máme pre teba zlú správu. Čo si o celom probléme myslíš? Pocítil si obmedzenie výkonu na vlastnej koži?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú