Budovanie 5G sietí operátorov prebieha na Slovensku len pomaly, no napriek omeškaniu aukcie pre potrebné frekvencie sa niektorí operátori pustili do testovania tohto pripojenia, ktoré si môže vyskúšať aj verejnosť. Modernú 5G sieť si tak môžu zákazníci niektorých operátorov vyskúšať vo vybraných lokalitách a okúsiť potenciál novej generácie mobilných sietí. Aké rýchlostí boli doteraz namerané?

Možnosť vyskúšať si rýchle 5G pripojenie na podporovanom smartfóne majú aktuálne iba zákazníci dvoch slovenských operátorov – O2 a 4ky. Práve najmladšia 4ka bola vôbec prvým operátorom, ktorý v našej krajine spustil komerčné testovanie 5G siete. V Banskej Bystrici si teda môžu klienti vyskúšať, ako táto nová sieť funguje.

Konkurenčné O2 spustilo komerčnú prevádzku v testovacej fáze len prednedávnom v Bratislave, kde vo vybraných lokalitách taktiež umožňuje svojim zákazníkom pripojiť sa k 5G so svojim smartfónom. Podmienkou je však zariadenie s podporou 5G sietí. O2 v tomto smere avizovalo, že jeho 5G bude fungovať len na vybraných modeloch.

Zoznam smartfónov, ktoré aktuálne podporujú 5G od O2:

 • Motorola G5G Plus
 • Motorola edge plus
 • ZTE Axon 11 5G
 • Huawei P40 Pro 5G
 • Huawei P40 5G
 • Huawei Mate 30 Pro 5G
 • Huawei Mate 20X 5G
 • Xiaomi Mi10
 • Xiaomi Mi10 Pro
 • Xiaomi Mi 10T
 • Xiaomi Mi 10T Pro

Zákazníci 4ky potrebujú pre testovanie 5G siete druhú SIM kartu od operátora. Spoločnosť pritom otestovala 5. generáciu mobilných sietí ešte v minulom roku, doteraz ale pri jej rozširovaní významne nepokročila. V budúcom roku si budú môcť vyskúšať 5G sieť aj zákazníci Orangeu. V prípade Telekomu je situácia zatiaľ nejasná, operátor aktuálne neplánuje testovanie 5G ani v blízkej budúcnosti.

Aké rýchlosti dosahuje 5G na Slovensku?

Testovanie 5G siete tak odhalilo potenciál tohto mobilného pripojenia, ako aj jeho vysokú rýchlosť. Počas testovania 4ky v minulom roku sa rýchlosť jej 5G pripojenia vyšplhala až na 1 Gbps. Pri spustení komerčného testu 5G dosiahlo O2 rýchlosť 1,223 Gbps pri sťahovaní a 90 Mbps pri uploade.

Pripomeňme však, že išlo o teoretické rýchlosti, v reálnej prevádzke, kedy sa k sieti pripoja tisícky používateľov, môže byť rýchlosť nižšia. Obrovskou výhodou tejto siete je aj výrazne nižšia odozva v porovnaní s aktuálnou 4G sieťou. Pri 5G je totiž latencia len na úrovni niekoľkých milisekúnd, zatiaľ čo pri LTE môže byť aj 10-násobne vyššia.

Aká je situácia s 5G?

Operátori stále nemajú k dispozícii všetky frekvencie pre 5G sieť. Výberové konanie začalo ešte v apríli tohto roka, no od júna je odložené. Kvôli omeškaniu spustenia novej generácie mobilných sietí dokonca hrozí našej krajine miliónová pokuta.

Hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Roman Vavro pre spravodajský portál SITA povedal, že frekvencie s pásmom 700 megahercov budú mať operátori k dispozícii najneskôr do konca tohto roku.

V rámci tohto konania mali byť pridelené aj frekvencie 900 MHz a 1800 MHz. Takmer všetci operátori na Slovensku si už vybrali aj svojho dodávateľa pre 5G sieť. Orange začiatkom tohto roka avizoval, že technológie pre jeho 5G sieť mu poskytne Nokia. 4ka poskytuje 5G v Banskej Bystrici s využitím zariadení od ZTE. Telekom zvolil Ericsson. O2 sa momentálne rozhoduje medzi 4 dodávateľmi – Huawei, ZTE, Nokia a Ericsson.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom