Dodávateľom technológie na modernizáciu rádiovej siete Orangeu s ohľadom na príchod 5G siete sa stala spoločnosť Nokia. Táto investícia do technológie pomôže zvýšiť kapacitu siete Orangeu, ponúkne ešte lepšiu užívateľskú skúsenosť jej zákazníkom a v neposlednom rade umožní zavedenie nových inovatívnych služieb v 5G sieti. Informácie priniesol Orange v tlačovej správe.

Výmena technológie začala v roku 2018, pričom v súčasnosti už viac ako 1200 z celkového počtu 2 356 základňových staníc prešlo modernizáciou a po získaní potrebných frekvencií je pripravených na spustenie 5G.

So spoločnosťou Nokia dlhodobo spolupracujeme na inováciách v oblasti rádiových technológií, ktoré našim zákazníkom prinášajú viacero vylepšení. Touto dohodou robíme ďalší krok vpred k uvedeniu mobilných služieb novej generácie a plnohodnotnému využitiu našej nedávno modernizovanej rádiovej siete pripravenej na 5G.

Z dlhodobého hľadiska nám budovanie siete budúcnosti dáva výraznú konkurenčnú výhodu, ktorá prinesie jedinečnú zákaznícku skúsenosť, široké spektrum inovácií pre domácnosti ako aj firemných zákazníkov a v neposlednom rade optimálnu spotrebu energie,“ vymenováva výhody sieťovej investície Federico Colom, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko.

Nokia je dlhodobým partnerom ako skupiny Orange, tak aj spoločnosti Orange Slovensko. Tej poskytne balík produktov a služieb, ktoré umožnia nasadenie 5G v celej krajine. Dohoda zahŕňa kompletnú modernizáciu siete, výsledkom čoho bude zvýšenie kvality siete pre zákazníkov a efektívnejšia prevádzka.

SITA

Spoločnosť prednedávnom taktiež oznámila, že globálne má už 63 komerčných kontraktov pre 5G siete a stáva sa tak svetovým lídrom v prípade end-to-end 5G riešení. Portfólio klientov Nokie zahŕňa okrem Orangeu aj množstvo ďalších veľkých operátorov a telekomunikačných gigantov. Spolu s ďalšími kontraktmi, ako sú napríklad skúšky 5G siete, demonštrácie, má Nokia po svete dokonca viac ako 100 dohôd.

Slovenskí operátori poznajú ceny za frekvencie pre 5G sieť

V závere minulého roka štát taktiež oznámil, koľko zaplatia slovenskí operátori za využívanie 5G siete. Podľa informácií agentúry SITA ich príslušné frekvencie vyjdu na 15 miliónov eur, čo predstavuje vyvolávaciu cenu v aukcii, ktorú stanovil regulačný úrad pre pásmo 700 MHz.

Spoločnosti, ktoré uspejú, sa musia zaviazať vybudovať do roku 2025 5G sieť aspoň pre 97 % územia každého krajského mesta a pre 90 % obyvateľov mimo krajských miest. Frekvenčné pásma budú môcť úspešní uchádzači využívať do roku 2037.

Vyskúšali sme 5G sieť v ostrej prevádzke

V redakcii FonTech.sk sme si 5G sieť vyskúšali aj pri testovaní v Monte Carle, ktoré je už naplno pokryté 5G sieťou operátora Monako Telecom. Do výbavy na tento veľmi zaujímavý výlet sme dostali aj 5G smartfón Huawei Mate 20X a niekoľko predvolených scenárov, na ktorých sme reálne vedeli otestovať odozvu a rýchlosť najmodernejšej mobilnej siete. Monaco Telecom a Huawei nasadili najnovšie riešenie 5G, teda 5.1, ktoré je už v mnohých smeroch zastabilizované a pre bežného používateľa ponúka najspoľahlivejšie riešenie.

Dávid Igaz / FonTech

Beží na 3,5 GHz frekvencii, pričom nám technický riaditeľ oznámil, že dokážu bez problémov poskytnúť v exteriéri prenosovú rýchlosť až 1,5 Gbit/s. V každom prípade nám však návšteva Monaka dokázala, že 5G je naša svetlá budúcnosť v telekomunikáciách a rozhodne sa máme na čo tešiť. Postupom času sa aj 5G bude ešte viac zdokonaľovať. Viac detailných informácií o tomto testovaní sa dozvieš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú