Situácia v oblasti 5G sietí nie je na Slovensku vôbec ideálna. Kvôli omeškaniu spustenia novej generácie mobilných sietí dokonca hrozí našej krajine miliónová pokuta. Napriek tomu sa doteraz viacerí operátori odhodlali ukázať potenciál tejto siete s sprístupniť ju aj pre verejnosť. Slováci si tak môžu v komerčnom testovaní vyskúšať 5G pripojenie v O2, 4ke a v budúcom roku aj v Orangei. Telekom zatiaľ čaká.

Vývoj na telekomunikačnom trhu v oblasti 5G sietí skomplikovalo pozastavenie aukcie frekvencií. Výberové konanie začalo ešte v apríli tohto roka, no od júna je odložené. Operátori tak naďalej čakajú na sprístupnenie všetkých potrebných frekvencií pre 5G sieť  (1500 MHz, 3500 MHz, 3700 MHz a 26 GHz).

Niektorí operátori spustili na Slovensku komerčný test 5G

Hoci stále nie sú frekvencie pridelené, viacerí nám doteraz odhalili potenciál novej generácie 5G sietí. Ako prvá sa rozhodla so svojou 5G sieťou ukázať 4ka ešte v závere minulého roka.

Včera sa k najmladšiemu slovenskému operátorovi pridalo aj O2, ktoré rozbehlo komerčný test 5G v Bratislave. Bližšie sme sa tejto novinke venovali v samostatnom článku.

Orange nedávno avizoval, že spustenie 5G siete plánuje v budúcom roku. Momentálne teda nemá spustené komerčné testovanie, dátum spustenia 5G o rok nie je zatiaľ známy. Všetko však nasvedčuje tomu, že sa operátori na príchod novej generácie mobilných sietí pripravujú.

Telekom zatiaľ čaká

V tomto smere doteraz Telekom otestoval technológiu mMIMO, ktorú demonštroval v spolupráci s Ericssonom začiatkom minulého roka. Podľa našich zistení Telekom neplánuje v blízkej budúcnosti testovanie ani komerčné spustenie 5G siete tak, ako to spravila 4ka a O2. Operátor zatiaľ čaká na ďalší vývoj a bližšie informácie v tomto smere neposkytol.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr / Christoph Scholz

Nenechaj si ujsť
Štát chce sprístupniť všetky 5G frekvencie do prvého polroka 2022

Testovanie mMIMO technológie však posunulo Telekom o krok bližšie k 5G sieťam. Massive MIMO je totiž určená nielen pre aktuálne 4G siete, kde poskytuje vyššie prenosové rýchlosti, ale je tiež základom pre budúcu 5G sieť.

Ktorí dodávatelia poskytnú technológie pre 5G sieť slovenským operátorom?

Takmer všetci operátori na Slovensku si už vybrali aj svojho dodávateľa pre 5G sieť. Orange začiatkom tohto roka avizoval, že technológie pre jeho 5G sieť mu poskytne Nokia. Najmladšia 4ka poskytuje 5G v Banskej Bystrici s využitím zariadení od ZTE. Telekom zvolil Ericsson.

Po včerajšom spustení komerčného testu 5G oznámilo O2, že momentálne spolupracuje so 4 dodávateľmi – Huawei, ZTE, Nokia a Ericsson. Konkrétneho dodávateľa si však tento operátor vyberie neskôr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom