O2 odštartovalo pilotnú komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy. Na pridelených frekvenciách testuje technológiu 5G od Nokie, Ericssonu, Huawei a ZTE. 5G od O2 si tak môže otestovať každý zákazník s kompatibilným zariadením nachádzajúci sa v jej pokrytí až v štyroch mestských častiach Bratislavy, informoval operátor v tlačovej správe pre médiá.

Bránu do 5G sveta na Slovensku ako prvý otvoril operátor 4ka, ktorý svoju testovaciu fázu spustil na drobnom území v Banskej Bystrici začiatkom roka. Dnešným dňom sa ku 5G kompatibilným operátorom pripája aj O2, testujúci vysokorýchlostné pripojenie v štyroch pásmach Bratislavy, a to:

 • Dúbravka
 • Karlova Ves
 • Ružinov
 • Petržalka

O2 zároveň prízvukuje, že z prítomnosti 5G nevznikajú žiadne zdravotné komplikácie, čo potvrdzuje využívaním predmetne rovnakej rádiovej úrovne ako pri 4G, ktorou pokrýva cez 97 % Slovákov. Jediným rozdielom je tak frekvencia nosnej vlny, pohybujúca sa v medziach platných regulačných limitov.

Testovanie momentálne prebieha prostredníctvom dodávateľov Nokia, Ericsson, Huawei a ZTE, konečný výber ohlási operátor v najbližších týždňoch. Výberom viacerých dodávateľov nechce byť O2 závislé len na technológií jedného dodávateľa.

„Rovnakou optikou sa budeme pozerať aj na výber partnera pre vybudovanie našej 5G siete, ktorá v budúcnosti pokryje stúpajúce nároky na dátovú prevádzku,“ uviedol Peter Gažík.

5G technológia týchto výrobcov pracuje na frekvenciách pridelených O2 v predchádzajúcich obdobiach a za plnej prevádzky 2G, 3G, 4G LTE mobilných sietí a 4G LTE TDD siete používanej prevažne na fixné bezdrôtové pripojenie domácností, dodáva O2 v tlačovej správe.

Keďže je pilotné testovanie spustené už pre všetkých zákazníkov, O2 čaká na ich reakciu a naďalej bude pracovať na zdokonaľovaní, respektíve rozširovaní technológie aj mimo Bratislavu. Operátor nás rovnako uisťuje o spoľahlivom pokrytí vysielačov v daných oblastiach.

Uvádzaná rýchlosť 1 Gbit/s je v reálnych podmienkach nedosiahnuteľná

O2 zároveň informuje aj o výsledkoch testovania rýchlosti siete. Maximálne rýchlosti testovania tak môžu dosahovať cez 1 Gbit/s pri sťahovaní a 0,09 Gbit/s pri odosielaní dát. Musíme však brať na zreteľ, že operátor skúšal rýchlosť 5G siete v takmer dokonalých podmienkach.

V budúcnosti tak väčšina používateľov dosiahne podstatne nižšie prenosové rýchlosti, keďže tá sa rozdelí medzi viaceré zariadenia pripojené na jednej sieti. Maximum presahujúci 1 Gbit/s tak bude s určitosťou nedosiahnuteľný. O2 zároveň upozorňuje, že prenášané rýchlosti sa môžu radikálne meniť aj v závislosti od používaného prijímača, teda smartfónu.

„Pri testovaní v jednotlivých oblastiach modelujeme rôzne podmienky šírenia. V testoch sme na mobilnom telefóne namerali maximálnu hodnotu rýchlosti sťahovania dát 1,223 Gbps a odosielania 90 Mbps. Limitujúcim faktorom nebola sieť, ale mobilný telefón.

Agregovaná priepustnosť sektoru bola v tomto prípade 3,959 Gbps a 630 Mbps v smere odosielania dát. V oblasti optimalizovanej na čo najširšie pokrytie bola maximálna rýchlosť pre jeden mobil 1,011Gbps a odosielanie dát 86Mbps pri celkovej priepustnosti sektoru 2,106 Gbps/323 Mbps “ uviedol Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2.

Nechýba ani zverejnený zoznam podporovaných zariadení. Sieť 5G u operátora O2 vo vybraných oblastiach Bratislavy teraz môžeš testovať na týchto smartfónoch:

 • Motorola G5G Plus
 • Motorola Edge Plus
 • ZTE Axon 11 5G
 • Huawei P40 Pro 5G
 • Huawei P40 5G
 • Huawei Mate 30 5G
 • Huawei Mate 20X 5G
 • Xiaomi Mi10 Pro

O2 rovnako poskytne 5G sieť pri dvojici routerov Huawei 5G Outdoor CPE A312-371 a Huawei 5G Indoor CPE H112-372. Pocit rýchlosti novej generácie mobilnej komunikácie si môžu zákazníci s O2 SIM kartami a zariadeniami podporujúcimi 5G vyskúšať už dnes.

V blízkej dobe tak do vyššie spomenutého výberu zariadení pribudne ešte Xiaomi Mi 10T, Mi 10T Pro a s vysokou pravdepodobnosťou aj ostatné 5G kompatibilné zariadenia. Pripomeňme ešte, že české O2 spustilo testovanie 5G siete v Prahe ešte začiatkom júla tohto roka. Viac detailov nájdeš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú