Po rokoch odkladov sa konečne blíži moment, ktorý môže znamenať veľký posun vpred pre vesmírne lety aj budúcu kolonizáciu Marsu.  Zajtra sa na svoj prvý let vydá raketa Falcon Heavy od spoločnosti SpaceX, ktorá je momentálne najväčším podobným zariadením na svete.

Mnoho príprav už stojí za zajtrajším predpokladaným štartom. Len pred pár týždňami spoločnosť SpaceX po prvýkrát postavila svoju najväčšiu raketu na štartovaciu rampu, následne otestovala všetky motory a teraz sa zdá, že je všetko pripravené na to hlavné. Elon Musk a jeho spoločnosť pripúšťajú, že prvý let môže skončiť nezdarom či explóziou, no napriek tomu sľubujú veľké divadlo, ktoré sa oplatí sledovať.

Zobraziť celú galériu (2)
Elon Musk / Twitter

Šou v priamom prenose

Zajtra teda pôjde o udalosť, ktorá nezaujíma len nadšencov technológie a vesmírnych letov, ale prakticky širokú verejnosť, a to najmä s ohľadom na budúcu dôležitosť rakety Falcon Heavy. Už dlho sa hovorí o ďalších letoch na Mesiac a Mars, či dokonca ešte ďalej. Našťastie, tak ako to pri štartoch SpaceX býva, sledovanie prvého letu Falcon Heavy naživo nebude problém. Spoločnosť poskytuje pri väčšine štartov online stream prostredníctvom svojho kanálu na YouTube a takáto možnosť bude dostupná aj zajtra. K streamu môže pristúpiť na stránkach SpaceX alebo priamo na videoportáli.

Čas štartu

Presný čas štartu vesmírnej rakety býva vždy tak trochu predpoveďou, pretože existuje mnoho faktorov, ktoré môžu let odložiť o pár hodín aj dní. Elon Musk už ale potvrdil, že pokiaľ pôjde všetko podľa predpokladov, Falcon Heavy sa na svoju prvú púť vydá, respektíve sa o ňu pokúsi v utorok (6.2.2018) o 19:30 nášho času. YouTube umožňuje pridať aj pripomienku na začiatok zajtrajšieho živého vysielania, takže pokiaľ chceš mať o čosi väčšiu istotu, že na túto udalosť nezabudneš, upozornenie si nastavíš priamo vo videu.

Na čo sa môžeme tešiť

Musk je známy tým, že okolo jeho spoločností a produktov dokáže vytvoriť veľkú mieru očakávania a jednotlivé udalosti spojené s nimi poriadne ozvláštniť. Súčasťou prvej misie Falcon Heavy tak bude náklad v podobe Tesly Roadster, štart z floridského mysu Canaveral bude sprevádzať pesnička Davida Bowieho – Space Oddity (Vesmírna zvláštnosť/podivnosť), no a cieľom nákladného modulu bude trasa po Hofmanovej prechodnej orbite, ktorá má byť využívaná aj pre budúce lety až na Mars.

Všetky tri stupne Falcon 9, ktoré tvoria Falcon Heavy by sa mali v prípade úspešného vynesenia nákladného modulu vrátiť späť. Prvé dva stupne, ktoré sa oddelia skôr, priamo na pevninu a tretí na špeciálnu plošinu v oceáne. Spolu by mali pristávať v synchronizácii a aj tento akt môže ponúknuť nádherné scenérie.

Nenechaj si ujsť
Rover Curiosity našiel na Marse zvláštnu hmotu. Môže ísť o známky života a obrovský objav

Sme blízko

Už zajtra teda môžeme byť svedkami historického momentu a aj keď je značná pravdepodobnosť, že raketa Falcon Heavy sa do vesmíru pri prvom štarte vôbec nedostane, pôjde o vzrušujúcu udalosť, ktorá môže symbolizovať novú éru v dobývaní vesmíru. A to si určite nenechaj ujsť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom