V oblasti vesmírnych letov sa nezadržateľne blíži ďalší historický okamih. Raketa Falcon Heavy od spoločnosti SpaceX má byť najsilnejšou raketou súčasnosti a dôležitým článkom pri ďalších letoch ľudstva na Mesiac či Mars. A teraz po prvýkrát stojí na štartovacej rampe.

Technici zo SpaceX a Kennedyho vesmírneho centra na Floride sa v posledných dňoch venovali umiestneniu Falcon Heavy na legendárnu rampu 39A. Tá bola domovom aj pre misie Apollo či predchádzajúceho programu letov s astronautmi od NASA.

Nedávne umiestnenie Falcon Heavy na štartovací komplex je súčasťou testov, ktoré by mali viesť k prvému štartu rakety, a to zrejme niekedy v druhej polovici januára. Po niekoľkých odkladoch štartu najsilnejšej rakety súčasnosti (zatiaľ papierovo), tak súčasná situácia vyzerá veľmi sľubne. Falcon Heavy ešte čakajú testy motorov, skúšobné tankovanie či simulovaný štart.

Najsilnejšia súčasnosti

Raketa Falcon Heavy má výšku 70 metrov, váži 1400 ton a pozostáva z troch úrovní Falcon 9, ktorú SpaceX využíva v súčasnosti využíva pre lety na obežnú dráhu Zeme. Celkovo tak raketu bude poháňať až 27 motorov Merlin, čím má dosiahnuť maximálny ťah o sile 2300 metrických ton a na nízku orbitu Zeme dokáže vyniesť takmer 64 ton nákladu. Podľa informácií, ktoré publikoval Elon Musk dosiahne prvá misia 92 % výkonu. Pre porovnanie, raketa Saturn V, ktorá sa využívala počas misií Apollo, dosahovala ešte o približne 50 % vyšší ťah. Pokiaľ však Falcon Heavy uspeje, bude najsilnejšou vesmírnou raketou súčasnosti.

Netradičný náklad aj hudba

Prvý štart rakety by mal teda prebehnúť niekedy v januári a zrejme pritom povezie aj veľmi netradičný náklad. Elon Musk už avizoval, že súčasťou prvej misie má byť aj elektromobil Tesla Roadster. Prvé štarty rakiet totiž väčšinou nesú testovací náklad v podobe betónových či kovových blokov a to je podľa šéfa SpaceX „nuda“. Na vrch toho by mala počas misia hrať aj pesnička Space Oddity (Vesmírna podivnosť/zvláštnosť) od speváka Davida Bowieho.

Nákladný modul prvého letu by mal poputovať na obežnú dráhu Marsu a tri stupne Falcon 9 by sa mali vrátiť späť na Zem. Dva z nich pritom spoločne v synchrónnej choreografii na zem vo vesmírnom centre na Floride a centrálny stupeň na špeciálnu loď v mori.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk to myslel vážne. Tesla Roadster je pripravená na cestu do vesmíru v rakete Falcon Heavy

Vzrušujúci okamih

Už čoskoro by sme tak mohli byť svedkami historického štartu Falcon Heavy, a to s neštandardným nákladom, hudbou a snáď aj s úspešným koncom, čím by sa človek opäť priblížil k ďalekým miestam vo vesmíre. K opatrnosti však vyzýva aj Elon Musk, ktorý už skôr upozornil na „celkom veľkú šancu“, že počas prvých letov sa môže niečo pokaziť a vesmírna loď sa nemusí dostať na obežnú dráhu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú