Osamelý jazdec, ktorý brázdi  povrch Marsu už vyše päť rokov – rover Curiosity od vesmírnej agentúry NASA, zaslal tento rok na Zem prvú dávku fotografií červenej planéty. Aj keď zábery tohto robota sú neustále plné zaujímavostí, tentoraz jeden podivný úkaz na snímkach obzvlášť upútal pozornosť vedcov. 

Curiosity 3. januára odoslala na Zem fotky povrchu Marsu, pričom zachytila aj netradičné skalné útvary, pre ktoré vedci zatiaľ nemajú jasné vysvetlenie. Ide o tmavšie a veľmi malé kryštálové formácie, ktoré dosahujú veľkosť len 1 až 2 milimetre na šírku a najviac 5 milimetrov na dĺžku. Robot Curiosity ich zachytil pomocou svojej kamery označenej skratkou MAHLI, ktorá dokáže zaznamenávať veľmi jemné detaily malých objektov. Úkaz sa nachádza v oblasti, ktorú predtým skúmal satelit z obežnej dráhy Marsu. Vedcov územie zaujalo kvôli netradičnému modrastému sfarbeniu a tak tam vyslali Curiosity.

Zobraziť celú galériu (2)
NASA/JPL-Caltech/MSSS

Čo to môže byť?

Pre vedcov je pôvod útvarov zatiaľ poriadnou záhadou a nevedia presne, o čo ide. Ako informuje portál Newsweek, výskumný tím Curiosity uvažuje, že by mohlo ísť o minerály, ktoré sa geologickými procesmi vytvorili na skale. Oveľa odvážnejšiu predpoveď vyslovil výskumník Barry DiGregorio, ktorý nie je priamo súčasťou misie NASA. DiGregorio sa pre portál Inside Outer Space vyjadril, že by mohlo ísť o stopové fosílie predchádzajúceho života na Marse.

Vyzerajú pozoruhodne podobne ako stopové fosílie ordoviku (obdobie prvohôr), ktoré som študoval a fotografoval tu na Zemi.“ Barry DiGregorio, vedec Buckinghamského centra pre astrobiológiu, Spojené kráľovstvo

Zobraziť celú galériu (2)
NASA/JPL-Caltech/MSSS

Ak by tomu bolo skutočne tak, išlo by o prevratný objav. Možnosť, že ide o stopové fosílie predchádzajúceho života na Marse nevylučuje ani NASA. Vyjadril sa tak jeden z vedcov pracujúci na misii Curisosity, Ashwin Vasavada, ktorý však zároveň dodáva, že výskumný tím sa na to „určite nepozerá ako na prvú možnosť.“ Vedec Pascal Lee z Mars Institute a projektu SETI dodáva, že „minerálny pôvod je, samozrejme, najpravdepodobnejší,“ avšak dopĺňa, že jemu pri prvom pohľade na fotografie napadol proces nazývaný bioturbácia (bioturbation). Ide o jav, kedy organizmy žijúce v sedimentoch zanechajú stopy na ich štruktúre.

Curiosity sa vráti na miesto činu

Skalné formácie objavené Curiosity sú teda mimoriadnou záhadou a mohol by ísť doteraz o najväčší objav na Marse. Vedci však nevyhnutne potrebujú ďalšie informácie a údaje o netradičných skalných formáciách na červenej planéte. Rover Curiosity sa teda vráti na miesto, kde zachytil pútavé snímky a vykoná ďalšie testy. Vedci však pripúšťajú, že vyskúmať, či formácie majú biologický pôvod bude mimoriadne zložité, a to napriek ohromnému vybaveniu robota.

„Je dosť náročné rozlíšiť tieto veci na Zemi bez toho, aby sme vzorky mohli umiestniť do laboratória a hľadať v nich prítomnosť organických látok. Na Marse máme veľmi obmedzené schopnosti celkovo pochopiť, či niečo je biologické alebo nie.“ Ashwin Vasavada, vedec NASA pracujúci na misii Curiosity

Nenechaj si ujsť
NASA znova vyšle astronautov na Mesiac. Nové nariadenie už podpísal prezident Trump

Curiosity sa tak bude snažiť získať ďalšie informácie prostredníctvom svojich nástrojov, vrátane kamery MAHLI pre blízke detaily či spektrometra alfa-časticového spektra. Na ďalšie výsledky výskumu na Marse tak budeme netrpezlivo čakať, a celú situáciu okolo potencionálneho objavu zrejme najlepšie vystihujú slová vedca Pascala Lee: „Toto je vzrušujúce!“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú