Spoločnosť SpaceX už finišuje prípravy na štart rakety Falcon Heavy, ktorá má byť najväčším a najsilnejším podobným zariadením na svete. K prvému ostrému letu sme pritom už veľmi blízko.

SpaceX včera úspešne vykonalo kritickú skúšku všetkých motorov, ktorá je kľúčová s ohľadom na prvý štart rakety. Falcon Heavy je zostavená z troch rakiet Falcon 9. Disponuje teda 27 motormi Merlin, ktoré sú schopné pri štarte vyvinúť ťah ekvivalentný 18 lietadlám Boeing 747 pri plnom výkone. To má stačiť na vynesenie 64 ton nákladu na nízku orbitu Zeme alebo 16,8 ton k Marsu.

Počas včerajšieho statického testu boli nakrátko súčasne spustené všetky motory. Celú odpaľovaciu rampu obklopil oblak pary a zo záberov SpaceX je aj počuť ohromnú silu 27 motorov Merlin. Keďže bol test úspešný, prvý ostrý štart rakety je už veľmi blízko.

O týždeň?

Konkrétny dátum zatiaľ spoločnosť SpaceX oficiálne nepredstavila. Ešte na začiatku januára sa spomínalo, že by všetko mohlo prebehnúť ešte v prvom mesiaci 2018. Prípravy sa však trochu spomalili aj následkom obmedzenia výkonu pracovníkov NASA, pre problémy súvisiace s odsúhlasením rozpočtu od americkej vlády. Aj včerajší test však ukazuje, že SpaceX na štarte tvrdo pracuje a Elon Musk na Twitteri poznamenal, že prvý let Falcon Heavy by mohol prebehnúť už do týždňa.

Sme tak už veľmi blízko štartu, ktorý chce SpaceX aj so svojím šéfom spraviť, čo najpamätnejší. Súčasťou misie totiž má byť náklad v podobe Tesly Roadster, štart bude sprevádzať pesnička Davida Bowieho – Space Oddity, no a cieľom nákladného modulu bude zrejme obežná dráha Marsu. Záver mesiaca, respektíve začiatok februára, bude teda poriadne vzrušujúci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom