Budúcnosťou mobilného internetového pripojenia sú momentálne vyvíjané 5G siete, ktoré už boli otestované aj v niekoľkých krajinách sveta. Zákazníkom operátorov majú vo výsledku ponúknuť ešte vyššie rýchlosti, ktoré bude onedlho jeden z nich prezentovať naživo v Banskej Bystrici. Okrem 5G sietí operátori stále vylepšujú aj aktuálnu 4G technológiu, no aké je pokrytie na Slovensku a aké rýchlosti môžeme dnes pri 4G sieti využívať?

Aktuálnu generáciu 4G sietí už pomaly začína nahrádzať 5. generácia, ktorá sa rozširuje vo viacerých krajinách po celom svete. Potenciál 5G siete okúsila aj Európa, kde ju na väčšine územia zaviedol švajčiarsky operátor Swisscom, no rýchlosť tohto pripojenia vyskúšalo už aj Česko. Demonštrácia 5G technológie čaká aj na Slovensko. Najmladší operátor, 4ka, sa rozhodol predstaviť 5G sieť v Banskej Bystrici už 10. júla, kde nebude chýbať v tento významný deň ani naša redakcia.

Zobraziť celú galériu (4)
Flickr/Christoph Scholz

Budúcnosť mobilných sietí už teda klope na dvere aj k nám, no zatiaľ sa všetci zákazníci operátorov musia spoliehať na 4G siete, ktoré pokrývajú svojim signálom takmer celé územie SR. Mapy pokrytia sa však môžu líšiť, rovnako ako samotné rýchlosti pripojenia. Nie všade je dostupná najvyššia možná rýchlosť 4G pripojenia a inde sa zasa k tejto sieti používateľ so svojim smartfónom ani nepripojí. Všetko však závisí od viacerých faktorov.

Kvalitné pokrytie Slovenska 4G mobilným internetom

Jednoznačne najlepšie pokrytie 4G sieťou má O2, ktoré ho ponúka až na 96 % územia Slovenska. Ešte začiatkom minulého roka bolo pritom pokrytie na úrovni 92 %. Operátor uvádza maximálnu rýchlosť pripojenia do 73 Mb/s. Vo vybraných lokalitách však ponúka aj teoretické maximálne rýchlosti 4G+ pripojenia 105 Mb/s a 175 Mb/s.

Zobraziť celú galériu (4)
O2 uvádza aktuálne pokrytie 4G internetom na 96 % území Slovenska. Zdroj: Screenshot/O2

Konkurenčný Orange ponúka svojim zákazníkom 4G sieť na 94,4 % územia republiky, pričom svoju maximálnu teoretickú rýchlosť zvýšil v niektorých lokalitách až na 300 Mb/s pri 4G+ sieti. Podľa mapy pokrytia je táto rýchlosť dostupná v Bratislave, Senci, Svätom Jure, Veľkom Mederi, Galante, Komárne, Trnave, Nitre, Piešťanoch, Trenčíne, Žiare nad Hronom, Zvolene, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Poprade a v Košiciach. Okrem toho má Orange v ponuke aj 4G+ na vybraných miestach s rýchlosťou 225 Mb/s a pri 4G pripojení sú maximálne rýchlosti od 73 Mb/s až do 150 Mb/s.

Zobraziť celú galériu (4)
Pokrytie rýchlym 4G+ internetom s rýchlosťou 300 Mb/s v Orangei. Zdroj: Screenshot/Orange

Nenechaj si ujsť
Máme skutočne dôvod na hnev pri porovnaní cien paušálov s okolitými krajinami? Pozri si, aká je realita

Telekom pri 4G sieti uvádza 93 %-né pokrytie Slovenska, pričom rýchlosť pripojenia sa pohybuje v závislosti od lokality od 75 Mb/s až do 375 Mb/s. Najvyššiu prenosovú rýchlosť v 4G+ sieti ponúka operátor v Bratislave. Nižšia rýchlosť 300 Mb/s je dostupná na týchto miestach: Banská Bystrica, Žilina, Trnava, Poprad, Nové Zámky, Piešťany, Zvolen. Internet s rýchlosťou 225 Mb/s ponúka v Košiciach, Nitre, Senci, Dunajskej Strede, Pezinku a Trenčíne.

Zobraziť celú galériu (4)
Rýchle 4G+ pripojenie od Telekomu je na vybraných miestach dostupné aj s rýchlosťou až 400 Mb/s. Zdroj: Screenshot/Telekom

Najmladšia 4ka však za svojimi konkurentmi výrazne zaostáva. Momentálne 4G sieť ponúka klientom na 3/4 územia Slovenska s maximálnou rýchlosťou 73 Mb/s. V miestach, kde nemá 4ka 4G sieť, poskytuje staršie 3G pripojenie s rýchlosťou približne 30 Mb/s. Už čoskoro to však bude práve tento operátor, ktorý ukáže rýchlosť novej generácie 5G sietí. Táto technológia má rýchlosťou pokoriť aktuálne 4G pripojenie, pričom doterajšie rýchlosti sa v testovaní pohybovali od 200 Mb/s až do 980 Mb/s.

5G tromfne všetky doterajšie rýchlosti 4G internetu

Maximálna teoretická rýchlosť 5. generácie mobilného internetu je stanovená na 1 Gb/s. Využívať sa taktiež budú iné frekvenčné pásma, ktoré takýto rýchly prenos dát zabezpečia. Prvý rozsah bude od 450 MHz po 6 GHz a druhý od 24 250 GHz až do 52 600 GHz. Na budovanie mobilných sietí 5G sa budú využívať frekvencie z pásma 700 MHz. Prípravy na príchod tohto pripojenia zavŕšili už aj výrobcovia smartfónov, ktorí doteraz predstavili hneď niekoľko modelov s podporou 5G. Za zmienku stoja napríklad modely Huawei Mate 20 X 5G, Samsung Galaxy S10 5G a Xiaomi Mi MIX 3 5G.

Zobraziť celú galériu (4)
Christoph Scholz/Flickr

Pred samotným príchodom 5G siete je však potrebné zabezpečiť nové frekvencie, ktoré budú predmetom viacerých dražieb. Následne môžu operátori pristúpiť k rozšíreniu pokrytia nášho územia aj týmto rýchlym pripojením. Nová technológia sa však bude spočiatku šíriť len pomaly, podobne ako tomu bolo po príchode 4G siete. Postupom času ale budú spoločnosti pokrytie vylepšovať a o pár rokov od spustenia 5G siete by malo byť pripojenie dostupné na veľkej časti Slovenska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom