Český Vodafone otestoval v Karlových Varoch pomocou holografického hovoru 5G sieť. Dosahuje vysoké prenosové rýchlosti, píše Lupa. Vodafone ukazuje v Česku novú 5G sieť, ktorú otestoval v sobotu na filmovom festivale v Karlových Varoch. 

Operátor na ňu využil dostupnú frekvenciu 3,7 GHz a odprezentoval ju pomocou živého prenosu holografického hovoru. Keďže na 54. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch nemohol prísť viceprezident spoločnosti pre technológie, Milan Zíka, spojil sa s ním generálny riaditeľ Vodafone Czech Republic, Peter Dvořák, s využitím 5G siete na holografický hovor.

Živý prenos prebiehal v 4K kvalite a využíval dátový tok približne 200 Mbit/s zo siete. Odozva sa pohybovala na úrovni 20 milisekúnd, avšak finálne oneskorenie prenosu dosiahlo kvôli jeho multimediálnemu spracovaniu asi sekundu. Vodafone potom použil tri smartfóny, ktoré sa k 5G sieti pripojili – Huawei Mate 20 X 5G, Samsung Galaxy S10 5G a Xiaomi Mi MIX 3 5G.

Zobraziť celú galériu (1)
Huawei Mate 20 X 5G - Screenshot / Youtube / Huawei Mobile

Najvyššie prenosové rýchlosti namerali na zariadení od Huawei, kde dosahovala rýchlosť sťahovania 500 až 600 Mbit/s  a odosielania okolo 60 Mbit/s. Odozva siete sa pohybovala medzi 19 a 20 milisekundami. 5G sieť teraz pokrýva časť mesta a ponúka prenosovú rýchlosť až 1 Gbit/s, čo je dosiaľ najrýchlejšie mobilné pripojenie v Česku, píše Mobilizujeme. Vodafone chce tiež na jeseň v Karlových Varoch spustiť kombinovanú 4G a 5G sieť, na ktorej podľa nich bude možné dosiahnuť prenosovú rýchlosť až 1,3 Gbit/s.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom