Najnovšie 5G siete sa postupne začínajú rozširovať okrem USA a Ázie už aj v Európe. Najmodernejšia technológia so sebou prinesie vysokú rýchlosť internetu, ale aj väčšiu zraniteľnosť. Po Švajčiarsku, ktoré ako úplne prvé zaviedlo komerčnú 5G sieť v Európe, sa postupne pridávajú aj ďalšie krajiny.

Siete najmodernejšej generácie poskytujú približne 10-násobne vyššiu prenosovú rýchlosť ako súčasná 4G sieť. 5G siete sa postupne zavádzajú v rôznych štátoch, no prvenstvá budú mať na svedomí predovšetkým technologicky vyspelé krajiny. 5G sieť spustili napríklad aj v Južnej Kórei, pričom je dostupná zatiaľ len v hlavnom meste Soul.

Prvá trojka v Európe

Vôbec prvú komerčnú 5G sieť v Európe spustil švajčiarsky operátor Swisscom. Najväčší operátor v krajine chce do pár mesiacov pokryť až 90 % územia. Po Švajčiarsku spustilo komerčnú prevádzku aj Spojené kráľovstvo. Operátor EE sieť sprístupnil zatiaľ len v niektorých veľkých mestách, ako Londýn, Manchester, Birmingham, Edinburgh, Cardiff či Belfast.

Najlacnejší 5G paušál od operátora EE stojí 54 libier mesačne, no nutné je uhradiť jednorázový poplatok za 5G smartfón vo výške 170 libier. Čo sa dát týka, v balíku je dostupných 10 GB. Operátor ponúka aktuálne štyri smartfóny 5G a dva smerovače. Z ponuky si zákazník môže vybrať Oppo Reno 5G, LG V50 ThinQ 5G, Samsung Galaxy S10 5G a OnePlus 7 Pro 5G.

Portál TheVerge testoval rýchlosť 5G siete v uliciach Londýna, pričom sa im podarilo namerať rôzne rýchlosti v závislosti od miesta, v ktorom sa aktuálne nachádzali. Rýchlosť sa pohybovala približne od 200 Mbps až do 980 Mbps Taliansko sa stalo treťou krajinou, ktorá spustila komerčnú prevádzku najmodernejšej siete. Na svedomí ju má operátor Vodafone, pričom sieť spúšťa zatiaľ len v Miláne, Neapole, Bologni, Ríme a Turíne. Z ponuky operátora Vodafone si zákazník môže vybrať Xiaomi Mi MIX 3 5G, Samsung Galaxy S10 5G a LG V50 ThinQ 5G.

Pokiaľ chcú zákazníci využívať najmodernejšiu sieť, nemusia meniť svoje paušály. Stačí, keď si mesačne priplatia 5 € navyše za využívanie tejto služby. V Miláne dosahovala rýchlosť od 260 Mbps do 400 Mbps. Najspoľahlivejšia však bola rýchlosť priemerne okolo 300 Mbps.

V Českej republike už stihli 5G otestovať

Len nedávno sme ťa informovali o tom, že aj susedia z Českej republiky testujú 5G sieť. Konkrétne ide o Vodafone, ktorý otestoval 5G sieť pomocou holografického hovoru. Operátor využil dostupnú frekvenciu 3,7 GHz, pričom živý prenos prebiehal v 4K kvalite. Dátový tok bol približne 200 Mbit/s zo siete.

Zobraziť celú galériu (3)
Flickr/Christoph Scholz

Odozva sa pohybovala na úrovni 20 milisekúnd, avšak finálne oneskorenie prenosu dosiahlo kvôli jeho multimediálnemu spracovaniu asi sekundu. Vodafone potom použil tri smartfóny, ktoré sa k 5G sieti pripojili – Huawei Mate 20 X 5G, Samsung Galaxy S10 5G a Xiaomi Mi MIX 3 5G.

V niektorých krajinách, ako napríklad Dánsko, Fínsko, Švédsko, Írsko, či Rakúsko, aukcie frekvencií už prebehli a v iných sa ešte len plánujú. S prípravou na dražby zaostávajú krajiny ako Francúzsko, Holandsko, či Poľsko. V Spojenom kráľovstve sa frekvencie pre 5G sieť vydražili za vyše 1,5 miliardy eur.

Aukciu oneskorí problém s frekvenčným pásmom, ktoré zatiaľ nie je voľné

Na Slovensku aukcia frekvenčného pásma 700 MHz pre 5G sieť ešte neprebehla. Frekvencie aktuálne využíva spoločnosť Towercom, ktorá ich používa pre pozemské televízne vysielanie. Pásmo však bude musieť uvoľniť, pričom bude zamenené za iné. Presný dátum aukcie stanovený zatiaľ nebol, no očakáva sa, že by mala prebehnúť v najbližších mesiacoch.

Zobraziť celú galériu (3)
Star2Star Communications (úprava redakcie)

Na Slovensku sa 5G siete dočkáme určite o niečo neskôr, ako v iných krajinách, no už teraz je jasné, že príchod najnovšej generácie mobilných sietí rozhodne nebude lacný. Očakáva sa, že na budovanie 5G siete budú potrebné stovky miliónov eur, pričom náklady si budú vyžadovať aj zavedenie optiky či výstavbu vysielačov.

Prvým krokom však je, aby sa vydražili potrebné frekvencie a potom už bude na samotných operátoroch, ako rýchlo budú schopní priniesť najmodernejšiu technológiu aj na Slovensko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom