Aktuálnu generáciu mobilného LTE pripojenia chcú v budúcnosti nahradiť 5G siete, okolo ktorých sa v poslednom čase vytvoril veľký rozruch. Mnohé médiá riešia túto tému, no ako vývoj a rozširovanie tejto rýchlej siete vnímajú operátori? Prílišný ošiaľ je nateraz zrejme predčasný a na 5G sieť si, aj podľa vyjadrení telekomunikačných spoločností, ešte nejaký ten rok počkáme.

Po niekoľkých rokoch od nástupu 4G siete reprezentuje budúcnosť mobilného pripojenia ešte rýchlejšia 5G technológia, o ktorej hovorí celý svet. Už viacerí operátori, aj v rámci Európy, predviedli prvé testy, ktoré preukázali, aké veľké rýchlosti nás s touto sieťou čakajú. Hoci jej vývoj neustále napreduje, na finálne spustenie a plnohodnotnú prevádzku zatiaľ nie sú pripravené ani veľké spoločnosti.

Prvé demonštrácie odhaľujú potenciál 5G sietí

Pravdaže, testovanie a demonštrácie prebiehajú. To však automaticky neznamená, že bude 5G sieť dostupná už v najbližších mesiacoch. Zo strany mobilných operátorov ide len o akési „lákadlo“, respektíve prezentáciu toho, čo nás čaká v budúcnosti. Po krátkych testoch, ktoré v poslednom čase prebiehajú, prichádza spravidla dlhá odmlka a rozvoj siete v zákulisí, kde je mimo dosahu verejnosti. Aj keď sa môže zdať, že niektorí operátori majú voči 5G sieti laxný prístup, opak je pravdou.

Na Slovensku už viacerí telekomunikační giganti testujú možnosti novej generácie tohto pripojenia, pričom najbližšou ukážkou toho, čo nám 5G prinesie, bude demonštrácia siete v podaní 4ky v Banskej Bystrici už 10. júla. Nepôjde však o prvé takéto verejné testovanie siete, pretože Orange prezentoval možnosti rýchleho 5G v spolupráci s Nokiou ešte v novembri 2017. Práve tento operátor sa pýši tým, že chce uviesť novú rýchlu sieť na trh medzi prvými už v rokoch 2020 až 2022.

Telekom demonštroval 5G sieť v januári tohto roka, pričom vyskúšal aj technológiu Massive MIMO, ktorá je jednou zo základných súčastí pre správne fungovanie tohto pripojenia.

„Pokiaľ ide o reálne nasadenie 5G sietí, je zrejmé, že ich štart je vzdialený ešte cca. dva roky, ak hovoríme o skutočne plnom využití potenciálu siete a jej všetkých vlastností, nie iba dennom či mesačnom pilote s vybranými parametrami. Naša telekomunikačná skupina Deutsche Telekom realizovala viaceré testy 5G sietí v sesterských spoločnostiach po celej Európe,“ informoval FonTech.sk Michal Korec, hovorca Telekomu.

Nejaký ten rok si ešte počkáme

Spoločnosti však budú potrebovať ešte mnoho prostriedkov a času, aby dokázali zákazníkom poskytnúť to, čo od 5G očakávajú. Táto sieť ale vyžaduje omnoho náročnejšie riešenia ako doterajšie 4G či 3G pripojenia. Z toho dôvodu sa hovorí aj o veľkých investíciách, ktoré operátorov čakajú a neminú.

Zobraziť celú galériu (3)
Budovanie 5G siete na Slovensku bude nákladné. Operátori počítajú náklady rádovo v stovkách miliónoch eur. Zdroj: Pixabay (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
5G sieť v Európe: Koľko stoja služby v zahraničí, podporované telefóny a aké rýchlosti dosahujeme?

Ide o jeden z najnáročnejších investičných projektov v histórii telekomunikačného biznisu. Len v prípade Slovenska môžeme hovoriť o investícii presahujúcej stovky miliónov eur,“ povedal Pavol Lančarič, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko a dodal: „Vzhľadom na komplexnosť a náročnosť budovania infraštruktúry pre 5G je nevyhnutné, aby spojili sily všetky zainteresované strany.

Rozvoj 5G siete teda ešte chvíľu potrvá a operátori vynaložia veľa prostriedkov, kým sa im podarí priblížiť k cieľu. Podľa hovorkyne spoločnosti Orange bude spustenie 5G prevádzky investične náročné. Operátor pritom analyzuje rozsah a termíny spustenia siete, čo potvrdila pre FonTech.sk hovorkyňa Alexandra Piskunová.

„Vybudovanie 5G bude patriť medzi najnáročnejšie investičné projekty v histórii telekomunikačného biznisu. Len v prípade Slovenska môžeme hovoriť o investícii presahujúcej stovky miliónov eur. 5G je mimoriadne komplexná technológia, avšak hlavné benefity môžeme zúžiť na 3 nosné atribúty ako obrovská rýchlosť, vysoká spoľahlivosť a ultranízka latencia,“ dodala Piskunová.

Prideľovanie frekvenčných pásiem je v plnom prúde

Samotný štart 5G siete je ešte vzdialený a s reálnym nasadením v praxi sa môžeme stretnúť až o niekoľko rokov. Dovtedy budeme naďalej využívať aktuálne 4G pripojenie a jeho vylepšenú verziu s vyššími rýchlosťami, 4G+, ktoré už aj na Slovensku spustili viacerí operátori. Tí sa však „pobijú“ aj o frekvenčné pásma, no tie najvýznamnejšie sú pridelené až do roku 2025.

Zobraziť celú galériu (3)
Ako uvádza v tlačovej správe RÚ, tak v súčasnosti prebieha proces uvoľňovania frekvencií z frekvenčného pásma 700 MHz, ktoré sa aktuálne používajú na digitálne pozemské televízne vysielanie DVB – T. Zdroj: Towercom (Úprava redakcie)

Za optimálne minimum sa považuje 100 MHz kontinuálneho spektra v pásme 3400 – 3800 MHz a 200 MHz v časti mm vĺn, informoval Orange v tlačovej správe. Pre 5G bude nevyhnutné uvoľniť tiež 700 MHz pásmo z televízneho vysielania.

„Prideľovanie frekvencií z frekvenčného pásma 700 MHz na Slovensku nemešká, naopak Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) postupuje v súlade s Rozhodnutím (EÚ) 2017/899 o využívaní frekvenčného pásma 694 – 790 MHz v Európskej únii a do 30. júna 2020 umožní využívanie týchto frekvencií pre poskytovanie služieb prostredníctvom  mobilných sietí piatej generácie (5G).

V súčasnosti prebieha proces uvoľňovania frekvencií z frekvenčného pásma 700 MHz, ktoré sa aktuálne používajú na digitálne pozemské televízne vysielanie DVB – T. RÚ v spolupráci s renomovaným poradcom pripravuje výberové konanie na pridelenie frekvencií z frekvenčného pásma 700 MHz. Okrem toho frekvencie v pásmach 3,5 GHz a 3,7 GHz, ktoré sú vhodné pre 5G a iné krajiny EÚ ich ešte len prideľujú, malo Slovensko pridelené už v lete 2017,“ informoval RÚ v tlačovej správe.

Svoju úlohu pri budovaní 5G sietí zohrá aj štát, ktorý by mal operátorov podporiť a umožniť tak bezproblémový rozvoj tejto novej technológie aj u nás.

„V súvislosti s rozvojom 5G na Slovensku je potrebné, aby štát začal motivovať operátorov k reálnym investíciám do výstavby 5G sietí prostredníctvom prideľovania frekvenčného spektra, ktoré umožní nasadenie plnohodnotného 5G,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa Orange, Alexandra Piskunová.

Maximálne prenosové rýchlosti budú niekoľkonásobne vyššie

Spoločnosť O2 sa nám k tejto téme zatiaľ nevyjadrila, no v susednom Česku už spolu s operátorom Vodafone otestovala potenciál 5G. Vodafone potom použil 3 smartfóny, ktoré sa k 5G sieti pripojili – Huawei Mate 20 X 5G, Samsung Galaxy S10 5G a Xiaomi Mi MIX 3 5G. Najvyššie prenosové rýchlosti namerali na zariadení od Huawei, kde dosahovala rýchlosť sťahovania 500 až 600 Mbit/s a odosielania okolo 60 Mbit/s. Odozva siete sa pohybovala medzi 19 a 20 milisekundami.

Maximálna teoretická rýchlosť 5. generácie mobilného internetu je stanovená na 1 Gb/s, čím niekoľkonásobne prekonáva rýchlosť 4G pripojenia. Hoci je nástup 5G vzdialený ešte niekoľko rokov, Slovensko a tunajšie telekomunikačné spoločnosti už podnikli kroky a plánujú ďalší rozvoj tejto technológie, ktorá pokryje aj naše územie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom