Do ovzdušia sa opäť začínajú dostávať škodliviny na úrovni ako pred pandémiou koronavírusu. Európska vesmírna agentúra ukázala, ako to momentálne vyzerá v oblasti nad Čínou.

Pandémia koronavírusu sužuje svet už vyše roka. S postupom vo vakcinácii ľudí sa objavuje malé svetlo na konci dlhého tunela, kde má čakať víťazstvo nad pandémiou. Vakcíny a doterajšie opatrenia v mnohých krajinách sveta prispeli k zníženiu počtu nakazených a pomalému uvoľňovaniu obmedzení. To má však aj vedľajší efekt.

S opätovným nárastom priemyselnej výroby a väčšieho pohybu ľudí sa do ovzdušia dostáva oxid dusičitý v množstve, ktoré bolo zaznamenávané ešte pred vypuknutím pandémie.

Samotný oxidu dusičitý nie je však výsledkom len ľudskej činnosti. Aj tá však veľmi negatívne vplýva na jeho celkové množstvo uvoľňované do atmosféry. Oxid dusičitý totiž produkujú automobily, priemyselná výroba a dopravné prostriedky.

Ovzdušie sa opäť začína znečisťovať ako pred pandémiou

Satelit Copernicus Sentinel-5P zaznamenal zvýšenie množstva oxidu dusičitého v Číne nad úroveň z prvého roka pandémie. Množstvo NO2 v atmosfére sa v niektorých oblastiach zvýšilo aj nad úroveň z roku 2019, kedy svet ešte neochromilo ochorenie COVID-19. Vedci vytvorili z pozorovaní satelitu porovnanie, ktoré odhaľuje úrovne oxidu dusičitého v Číne od roku 2019.

NEPREHLIADNI
Koronavírus „zachraňuje“ planétu. Počas pandémie sa rapídne zmenilo ovzdušie

Táto krajina však nie je vôbec jedinou, kde sa podobný jav objavuje. Podobný scenár totiž podľa odborníkov znova čaká aj ďalšie kúty sveta. Vedci predpokladajú, že sa množstvo NO2 v atmosfére bude s uvoľňovaním opatrení a pomalým návratom do predošlého života spred pandémie opätovne zvyšovať aj nad Európou. Satelitné snímky zatiaľ neposkytli.

Copernicus Sentinel-5P však vlani vytvoril snímky znečisteného ovzdušia nad Európou, ktoré boli porovnané so znečistením NO2 krátko po vypuknutí pandémie, kedy krajiny zavádzali prísne opatrenia, a z obdobia pred ňou.

Očakávali sme, že sa znečistenie ovzdušia zvýši, pretože sa po celom svete rušia obmedzenia. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch očakávame nárast koncentrácie oxidu dusičitého aj v Európe,“ vyjadril sa k Claus Zehner, manažér misie satelitu Copernicus Sentinel-5P.

Zdá sa, že sa predpovede, ktoré ešte vlani hovorili o opätovnom znečisťovaní ovzdušia ako spred pandémie, pomaly napĺňajú a aj v Európe môžeme onedlho čakať podobný scenár ako sa momentálne odohráva v Číne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom