Šíriaci sa koronavírus ovplyvnil každodenný život mnohých krajín a ľudí. Zatvárajú sa spoločnosti, obmedzila sa doprava a priemysel poklesol na celosvetovej úrovni. Všetky doterajšie opatrenia, ktoré majú pomôcť v boji proti nákaze, sa už v priebehu niekoľkých týždňov premietli do nižšieho znečistenia ovzdušia. Nové satelitné snímky potvrdzujú nižšie znečistenie ovzdušia a menej oxidu dusičitého v dôsledku zníženia priemyselnej výroby a obmedzenia dopravy, informuje Wired.

Prísne opatrenia v mnohých krajinách majú zmierniť rozšírenie ochorenia COVID-19. Ako sa však ukazuje podľa nových satelitných záberov Európskej vesmírnej agentúry (ESA), vedľajším pozitívnym účinkom týchto rozhodnutí je výrazné zníženie znečistenia ovzdušia v mnohých priemyselných a zaľudnených oblastiach. Oxid dusičitý produkujú automobily, priemyselná výroba a dopravné prostriedky.

Doteraz zaznamenávané hodnoty boli v mnohých prípadoch kritické. Znečistené ovzdušie spôsobuje vážne dýchacie problémy a choroby. Po vypuknutí pandémie koronavírusu sa však v posledných týždňoch toho veľa zmenilo aj v tomto smere. Satelitné snímky ESA zachytávajú mieru znečistenia nad Európu a Áziou za posledných 6 týždňov. Len 1 a pol mesiaca pritom stačilo k tomu, aby úroveň NO2 v ovzduší kritických oblastí výrazne klesla.

Hladina oxidu uhličitého v ovzduší výrazne klesla. Ozónovú dieru to však ihneď nezacelí

Nejedná sa však o zníženie skleníkových plynov, no aj takéto znečistenie ovzdušia sa vo veľkej miere podieľa na globálnom otepľovaní Zeme. Prednedávnom sa navyše objavili informácie o zotavovaní ozónovej diery, informoval portál ScienceAlert.

ESA/Sentinel-5P

Úplné zotavenie ozónovej vrstvy je však otázkou niekoľkých desaťročí. Podľa jedného experta je zníženie oxidu uhličitého v atmosfére výsledkom jedného „veľkého experimentu“ a výsledky sa dostavili už po niekoľkých týždňoch.

ESA/Sentinel-5P

Nenechaj si ujsť
Skvelé správy: Ozónová vrstva Zeme sa začína zotavovať, hlásia vedci

Aj redukcia NO2 v ovzduší za tak krátky čas ukazuje, že ľudstvo môže stále zlepšiť svoje správanie voči prírode a zmeniť smer, ktorým sa doteraz uberalo.

Oxid uhličitý pritom pri koncentrácii nad 200 mikrogramov na meter kubický spôsobuje podľa WHO vážny zápal dýchacích ciest a navyše je možné, že znečisťujúce častice môžu prenášať patogény.

Svetová zdravotnícka organizácia teda skúma, či sa môže nové ochorenie COVID-19 šíriť aj pomocou častíc v znečistenom ovzduší.

Pri pohľade na satelitné snímky však vidíme markantný rozdiel v znečistení NO2 nad zobrazenými krajinami. V Číne pritom malo toto znečistenie klesnúť v uplynulých týždňoch o 10 až 30 % v porovnaní s doterajšími hodnotami, informuje The Guardian.

ESA/Sentinel-5P

Výrazné rozdiely boli pritom zaznamenané aj na snímkach Južnej Kórei, Francúzska, Talianska a Veľkej Británie.

Prísne obmedzenia v dôsledku pandémie tak majú aj svoju pozitívu stránku. Existuje však vážne riziko, že po porazení ochorenia sa ľudstvo vráti do starých koľají a znečistenie ovzdušia bude opäť stúpať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom