V súčasnej situácii, kedy celý svet bojuje s novým koronavírusom, zaznamenávame nedostatok antibakteriálnych gélov či ochranných rúšok. Mnohé firmy sa tak mobilizujú a zvyšujú svoje kapacity, aby bolo dostatok rúšok pre každého. Jednou z nich je aj česká firma Respilon, ktorá navrhla rúška so schopnosťou zabíjať nebezpečné patogény.

Spoločnosť Respilon sa už roky venuje výrobe ochranných rúšok z nanovlákien. Nové rúška sú špecifické hlavne technológiou výroby. Tajomstvom je spojenie nanovlákien s meďou, ktoré majú zachytávať až 99,95 % patogénov väčších ako pár desiatok nanometrov, informuje portál vtm.zive.cz. Okrem zachytávanie ich však dokážu ihneď zabiť, čím sa ich účinnosť ešte viac zvyšuje.

Spoločnosť na vývoji spolupracovala s izraelskými firmami, ktorým sa podarilo do masiek implementovať oxidy medi, ktoré majú silný antibakteriálny účinok. Rúško je okrem toho možné použiť viackrát, pričom vydržať by malo až 24 hodín aktívneho používania.

V souvislosti s rapidně se vyvíjející situací kolem světové pandemie koronaviru oznamujeme, že brzy uvedeme do prodeje…

Gepostet von Respilon Česká republika am Montag, 16. März 2020

Výroba rúšok je však v dnešnej dobe značne komplikovaná, nakoľko je nedostatok materiálu a pracovníkov. Aj preto sa spoločnosť musela obrátiť na výrobné kapacity v Turecku, avšak z dôvodu náročnej logistiky sa predsa len podarilo podstatnú časť výroby presunúť do Českej republiky. Budúci mesiac bude v Brne nainštalovaná výrobná linka, ktorá by rúška mohla začať vyrábať už začiatkom mája.

K dispozícii budú dva druhy rúšok, ktoré sa od seba budú líšiť len v ich tvare. Tie robustnejšie totiž budú určené prevažne pre profesionálov (zdravotníci, polícia, armáda), no k dispozícii budú aj pre verejnosť. Prvé rúška by mali byť dostupné už v polovici apríla, pričom predávať sa budú na e-shope spoločnosti Respilon a Alza.cz.

Klasické rúška sa budú predávať v baleniach po 10 kusov za cenu 2 000 Kč (74 €), robustnejšie modely budú k dispozícii v baleniach po 5 kusoch za cenu 1 575 Kč (58,50 €). V oboch prípadoch zatiaľ kusový predaj k dispozícii nie je.

Ďalšie články o novom koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom