Hoci je vesmír plný prekvapení, ktoré si niekedy len ťažko dokážeme predstaviť, mnoho astronomických objektov máme už dobre zmapovaných a prebádaných.

Dnes vieme, že vesmír je zaplnený nespočetným množstvom galaxií a hviezd, ktoré sa líšia svojim tvarom, vlastnosťami a proporciami, ktoré ich robia jedinečnými. Z mnohých pozorovaní, či už vesmírnych alebo pozemských, máme aspoň približný obraz o tom, čo sa okolo nás deje od najbližších planét, cez najvzdialenejšie miesta slnečnej sústavy, ozrutné a všetko požierajúce monštrum v strede Mliečnej dráhy, až po tie najvzdialenejšie a najextrémnejšie objekty staré ako vesmír samotný.

Cefeida RS Puppis. NASA, ESA, Hubble Heritage Team

Za pár desiatok rokov sme stihli objaviť takmer 5 000 extrasolárnych planét obiehajúcich okolo vzdialených hviezd, odfotografovať čiernu dieru, detegovať množstvo záhadných mimozemských signálov, či objaviť vesmírne monštrum emitujúce energiu so silou miliárd Sĺnk.

Pred sto rokmi však bolo ešte všetko inak a pozorovateľný vesmír nesiahal ďalej ako za Mliečnu dráhu. Celý náš pohľad na vesmír však dokázala zmeniť jedna jediná hviezda, ktorá je dnes označovaná za najdôležitejšiu hviezdu vo vesmíre. Alebo ako ju NASA tituluje „hviezda, ktorá zmenila vesmír“.

Najdôležitejšia hviezda vo vesmíre
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP