Nový a doposiaľ najpresnejší model Mliečnej dráhy naznačuje, že Zem (aj celá Slnečná sústava) obieha okolo galaktického stredu o niečo rýchlejšie a k supermasívnej čiernej diere, ktorá sa nachádza v srdci našej galaxie, je oveľa bližšie, než sme si mysleli, o téme informoval portál ScienceAlert.
V roku 1985 určila Medzinárodná astronomická únia vzdialenosť Zeme od galaktického centra na 27 700 svetelných rokov, minulý rok sme však tento údaj upravili vďaka prístroju GRAVITY, ktorý určil vzdialenosť od galaktického centra na 26 673 svetelných rokov. Nové merania však naznačujú, že ani jeden z týchto údajov nie je ani ďaleka presný.
National Astronomical Observatory of Japan

Čo naznačujú nové merania?
Podľa týchto nových meraní, respektíve novej mapy našej galaxie, sa Slnečná sústava nachádza na inom mieste ako sme mysleli a dokonca je bližšie ku galaktickému stredu, kde sa nachádza supermasívna čierna diera Sgr A*.
Sgr A* alebo tiež Sagittarius A* je supermasívna čierna diera nachádzajúca sa v strede Mliečnej dráhy. Jej hmotnosť sa odhaduje na 3,7 miliónov hmotností Slnka s polomerom 6,8 miliárd kilometrov. V jej blízkosti astronómovia objavili aj niekoľko zaujímavých objektov, ktoré vyzerajú ako oblaky plynov, ale správajú sa ako hviezdy.
Okrem toho sa v jej okolí nachádza aj päť hviezd, z čoho hneď dve si vyslúžili „titul“ prvých veľmi nádejných adeptov na takzvané „squeezary“, čo sú hviezdy obiehajúce okolo supermasívnych čiernych dier po veľmi excentrických dráhach, pričom slapové sily pri každom prechode hviezdy premieňajú zlomok orbitálnej energie na teplo. Viac informácii o tejto čiernej diere a jej okolí nájdeš na tomto alebo tomto odkaze.
Nové údaje o polohe slnečnej sústavy a vzdialenosti Zeme od galaktického stredu vyplývajú z projektu VERA (Very-long-baseline interferometry Exploration of Radio Astrometry), čo je japonský rádioastronomický projekt, ktorý využíva niekoľko rádiových teleskopov rozmiestnených po celom japonskom súostroví a kombinuje ich údaje, aby dosahovali rovnaké rozlíšenie, aké by dosiahol teleskop s priemerom 2300 kilometrov, informoval portál CNet.
Projekt VERA, ktorý funguje už od roku 2000, skúma vzdialenosti rádio-emitujúcich hviezd a určuje ich vzdialenosti (od Zeme) pomocou výpočtu ich paralaxy. Paralaxa je uhol, ktorý zvierajú priamky vedené z dvoch rôznych miest k pozorovanému bodu. V astronómii predstavuje, zmenu relatívnej uhlovej pozície dvoch bodov vzhľadom na pozorovateľa vplyvom jeho pohybu.

Na základe určenia rýchlosti a polohy 99 objektov, ako aj ďalších pozorovaní, vytvorili astronómovia mapu s pozíciami týchto objektov, z ktorej následne zistili polohu galaktického stredu.
Ten by sa mal podľa týchto výpočtov nachádzať vo vzdialenosti 25 800 svetelných rokov, teda takmer o 2000 svetelných rokov bližšie, ako ukazovali pôvodne merania. Okrem toho nový model naznačuje, že Zem, respektíve celá Slnečná sústava, sa pohybujú okolo stredu našej galaxie rýchlosťou 227 km/s – pôvodné merania hovorili o 220 km/s.
Najbližšou výzvou pre projekt VERA je ešte upresniť tieto merania, čo by sa im malo podariť zvýšením počtu pozorovaných objektov.
Teraz čítajú

Vylepšili historicky prvú snímku čiernej diery. Lepšiu si ešte určite nevidel, teraz vrhá von prúd plazmy

VIDEO Do SpaceX tečú ďalšie stovky miliónov a pošle Falcon Heavy na Mesiac. Pristane tam, kde žiaden človek ani sonda neboli

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ SpaceX končí s doterajším spôsobom zachraňovania častí Falconu 9. Staví na efektívnejšie riešenie

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

V útrobách Zeme je záhadné mimozemské teleso. Ovplyvňuje aj naše magnetické pole - čo spôsobuje záhadné anomálie?
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO: Konečne vo svojom prostredí. Teslu Cybetruck zobrali na stavenisko továrne, kde ju budú vyrábať

VIDEO Na nabíjanie elektromobilov aj zabudneme. Stanice na výmenu batérií žnú obrovský úspech, druhá generácia je ešte revolučnejšia

Obľúbená slovenská značka čokolády láme rekordy, Lyra dosiahla takmer 4-miliónové tržby

Tréner online hier Ketubor: Najlepší hráči zarábajú mesačne desiatky tisíc
