O ťažbe nerastných surovín na rôznych astronomických telesách sa hovorí už dlhšiu dobu. Mnoho z nich disponuje obrovským množstvom vzácnych kovov a iných materiálov, ktoré môžeme zo Zeme len tíško závidieť. Príkladom je aj planéta plná diamantov 55 Cancri e, nachádzajúca sa v súhvezdí Raka vo vzdialenosti asi 40 svetelných rokov.

Vzácne kovy na asteroidoch

Okrem planét, ktoré sú až príliš vzdialené na to, aby sme reálne mohli pomýšľať na ich ťažbu, tu však máme aj asteroidy, ktoré obsahujú viac vzácnych kovov, než ľudstvo spotrebuje za milióny rokov.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Jeden takýto asteroid sa teraz stal cieľom novej štúdie publikovanej v žurnále The Planetary Science Journal, pričom môže obsahovať kovy v hodnote približne 11,65 bilióna dolárov. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Aby sme boli úplne presní, v štúdii vedci skúmali dva nie veľmi vzdialené asteroidy bohaté na kovy, s cieľom naučiť sa čo najviac o ich zložení, pôvode a vzťahoch s meteoritmi, ktoré sme objavili na Zemi, píše portál EurekAlert.

Astronomická cena jedného z najväčších asteroidov

Pri študovaní asteroidov známych ako 1986 DA a 2016 ED85  si vedci všimli, že ich spektrálne podpisy sú veľmi podobné známemu asteroidu 16 Psyche.

S priemerom približne 225 km a hmotnosťou vyše 24 biliárd ton ide o jeden z najmasívnejších asteroidov našej slnečnej sústavy, pričom tvorí približne 1 % hmotnosti pásu asteroidov.

Umelecká predstava asteroidu 16 Psyche. Zdroj: Maxar/ASU/P. Rubin/NASA/JPL-Caltech

Psyche je podľa odborníkov obnažené jadro protoplanéty a jeho povrch je až z 90 % tvorený kovmi. Drvivá väčšina týchto kovov je zrejme železo a nikel, asteroid však obsahuje aj minerály skupiny pyroxénu. Tie obsahujú vzácne a pre moderné technologické inžinierstvo dôležité prvky ako kobalt, titán, vanád či hliník.

Odhadovaná hodnota vzácnych kovov asteroidu Psyche sa podľa Oil Price pohybuje na úrovni 700 triliónov dolárov. Mimochodom, tento asteroid je cieľom misie Psyche, na ktorý sa sonda sa dostane do vesmíru pomocou rakety Falcon Heavy a k 225 kilometrov širokému asteroidu sa priblíži v roku 2026, aby podrobne preskúmala jeho vlastnosti

Čo na to dva „mini Psyche“?

Hanbiť sa nemusia však ani asteroidy 1986 DA a 2016 ED85. Spektrálna analýza totiž ukázala, že oba blízkozemské asteroidy (NEA – Near Earth Asteroid) majú svoj povrch „pokrytý až z 85 % kovom, ako je železo, či nikel a zvyšných 15 % tvoria silikátové materiály, teda v podstate skaly“, cituje portál InterestingEngineering hlavného autora štúdie Juana Sancheza.

NASA

„Tieto asteroidy sú podobné niektorým železo-kamenným meteoritom, ako sú mezosiderity nájdené na Zemi,“ dodal.

Okrem toho sa autori štúdie pozreli aj na ťažobný potenciál asteroidu 1986 DA, pričom zistili, že množstvo železa, niklu a kobaltu, na tejto vesmírnej skale by malo pohodlne prekračovať zásoby kovov na našej planéte. Netreba sa potom zrejme čudovať ani tomu, že oba asteroidy označili za „možné ciele ťažby asteroidov“.

Výskum taktiež môže pomôcť pri skúmaní presného zloženia asteroidu 16 Psyche, ktorý je na to v súčasnosti až príliš vzdialený od Zeme.

„Veríme, že tieto dva mini Psyche sú pravdepodobne úlomkami veľkého kovového asteroidu sídliaceho v hlavnom páse, nie však zo samotného 16 Psyche,“ cituje portál EurekAlert spoluautora štúdie Davida Cantilloa. „Je tiež možné, že niektoré železné a železo-kamenné meteority nájdeme na Zemi pochádzajú práve z tejto oblasti,“ dodal.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú