Množstvo nerastných surovín na Zemi je obmedzené a ťažobný priemysel je obrovským znečisťovateľom ovzdušia a ničiteľom prírody, informuje WorldAtlas. Jedným z riešení, ktoré postupne naberajú na obrátkach a získavajú čoraz väčšie množstvo podporovateľov, je ťažba asteroidov.

Mnohé z nich majú oveľa viac vzácnych kovov, než ľudstvo spotrebuje za milióny rokov – ich extrakcia ale nie je vôbec tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá.

Prekonanie zemskej gravitácie je náročné a drahé, niektorí navrhujú presunúť do vesmíru celý ťažký priemysel. Za týmto účelom vznikajú mnohé firmy, niektoré už stihli skrachovať. Sen o tomto megaprojekte napriek tomu nezmizol a snaženie o využitie surovín z vesmíru naďalej pokračuje – a revolúcia v kozmických letoch mu hrá do kariet.

Milióny ton platiny, zlata či kobaltu sú rozsiate po celej slnečnej sústave

Podľa jednej zo štúdií Medzinárodnej astronomickej únie dosahuje hmotnosť hlavného pásu asteroidov až 243 000 000 000 000 000 ton (243 biliárd ton / 12,25 x 10-10 hmotnosti Slnka). Aj keď značnú časť tejto masy tvoria najmä pomerne nezaujímavé horniny, niektoré asteroidy sú bohaté na vzácne kovy.

ESO/M. Kormesser

Jedným z takýchto asteroidov je aj 16 Psyche, ktorý objavil taliansky astronóm Annibale de Gasparis v roku 1852. S priemerom približne 225 km a hmotnosťou vyše 24 biliárd ton je jedným z najmasívnejších asteroidov našej slnečnej sústavy, pričom tvorí približne 1% hmotnosti pásu asteroidov.

Psyche je podľa odborníkov obnažené jadro protoplanéty a jeho povrch je až z 90% tvorený kovmi. Drvivá väčšina týchto kovov je zrejme železo a nikel, asteroid však obsahuje aj minerály skupiny pyroxénu. Tie obsahujú vzácne a pre moderné technologické inžinierstvo dôležité prvky ako kobalt, titán, vanád či hliník.

Odhadovaná hodnota vzácnych kovov asteroidu Psyche sa podľa Oil Price pohybuje na úrovni ~575 triliónov €. Aj keď znie toto číslo pôsobivo a bez najmenších pochybností aj lákavo, realita tak ružová nie je – aspoň zatiaľ.

NASA

Ceny letov do vesmíru, kapacita rakiet a riziká
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú