Vesmír, záhadné miesto plné častokrát nepredstaviteľných udalostí a objektov, ktoré v mnohých prípadoch prekvapia vedcov aj po dlhých rokoch výskumu. Nie všetky zistenia sú však rovnako prekvapivé. Prinášame 5 pozoruhodných faktov o vesmíre, o ktorých si ešte nepočul.

1. Najneobvyklejšie vyzerajúci mesiac v Slnečnej sústave

Slnečná sústava je domovom minimálne pre 640 známych mesiacov, z ktorých až 444 nesprevádza žiadnu planétu, ale obieha menšie telesá Slnečnej sústavy. Niektoré planéty sa však môžu pochváliť väčším počtom ako iné. Medzi planéty s početnou rodinou mesiacov sa radí aj Saturn, ktorý ich má až 82. Z nich 53 je podľa NASA potvrdených a pomenovaných a zvyšok jednoducho čaká na svoje oficiálne názvy a potvrdenie.

NASA/JPL/Space Science Institute

Jedným z najväčších a najzáhadnejších mesiacov je mesiac Japetus, obiehajúci medzi dráhami Titanu a Phoebe vo vzdialenosti 3,56 milióna km od Saturnu. Objaviť sa ho podarilo už v roku 1671 taliansko-francúzskemu astronómovi a inžinierovi Giovanni Domenico Cassinimu. Ten si pri svojich pozorovaniach všimol, že mesiac je možné pozorovať iba na jednej strane materskej planéty, na druhej bol pre jeho ďalekohľad neviditeľný.

Po desaťročiach vylepšovania svojho teleskopu, Cassini napokon v roku 1705 dokázal mesiac pozorovať konečne aj na východnej strane Saturnu. Zistili však, že na tejto strane je až 5-krát slabšie viditeľný. Z toho dokázal odvodiť, že Japetus je pravdepodobne slapovo uzamknutý (je jednou stranou stále otočený k Saturnu) a má jednu pologuľu svetlejšiu ako druhú.

Až do 80. rokov minulého storočia, do preletu sondy Voyager 2, mali astronómovia vo vzťahu k tomuto záhadnému mesiacu viac otázok ako odpovedí. Nájsť odpovede okrem Voyageru pomohla aj americká planetárna sonda Cassini určená na prieskum Saturnu a jeho jednotlivých mesiacov.

Ilustrácia sondy Cassini. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Vďaka údajom zozbieraným týmito sondami dnes vieme, že Giovanni Domenico Cassini sa nemýlil a Japetus má naozaj jednu pologuľu výrazne tmavšiu ako druhú a to v takej miere, že jedna odráža až 50  % dopadajúceho svetla, zatiaľ čo tá druhá len približne 5 %.

Inak povedané, jedna pologuľa je žiarivo biela (pokrytá ľadom) zatiaľ čo tá druha je celá čierna a plná veľmi tmavého materiálu. Vďaka týmto rozdielom môžeme povedať, že Japetus má najvýraznejšie rozdiely medzi pologuľami v celom známom vesmíre, píše portál Astronomy.

Čo stojí za týmto výrazným rozdielom doposiaľ s istotou nevieme potvrdiť. V hre sú však najmä dve teórie. Podľa tej prvej sa všetok tmavý materiál usadil na povrchu v dôsledku vulkanickej činnosti a nárazov meteoritov.

V tom druhom scenári je vinníkom mesiac Pheoebe (ten je sám o sebe nesmierne tmavý), z ktorého mohol byť zrážkou materiál vyvrhnutý a neskôr zachytený týmto zvláštne sfarbeným mesiacom. Okrem toho je však možné, že tmavá polovica mesiaca Japetus kvôli svojej menšej odrazivosti pohlcuje viac slnečného žiarenia, vďaka čomu dochádza na tmavšej strane aj k väčšej sublimácii ľadu.

Saturnov mesiac Phoebe. Zdroj: NASA/JPL/Space Science Institute

Japetus je ale výnimočný aj ďalšími vlastnosťami. Napríklad v oblasti známej ako Cassini Regio sa nachádza 20 km široká a 13 km vysoká vyvýšenina, ktorá sa rozpína na vzdialenosť až 1300 km. Čo spôsobilo jej vznik je do dnešných dní stále záhadou.

NEPREHLIADNI
Výrobňa alkoholu a „supernova v našich zuboch“. 5 faktov o vesmíre, ktoré ti vyrazia dych

2. Stopy po astronautoch ostanú na Mesiaci milióny rokov
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP