Vesmírna agentúra NASA výrazne pokročila v misii s názvom Psyche, ktorej cieľom bude unikátny asteroid obiehajúci Slnko medzi Marsom a Jupiterom. Ukrývať by mal kovy, ktorých hodnota je vyššia ako naša globálna ekonomika.

Najnovšie správy z vesmírnej agentúry NASA odhaľujú, že unikátna misia a kozmická loď, ktorá sa vydá na prieskum „do sveta kovov“, prešla kritickými kontrolami dizajnu. Ako uvádza hneď niekoľko svetových portálov vrátane Forbes, Space či The Guardian, misia s názvom Psyche má za cieľ preskúmať 225 kilometrov široký asteroid zvaný 16 Psyche.

Tento špeciálny asteroid sa nachádza v hlavnom páse asteroidov Slnečnej sústavy medzi Marsom a Jupiterom. Čo je ale na 16 Psyche zaujímavé, je fakt, že sa jeho jadro veľmi podobá na to zemské. To znamená, že asteroid mohol byť kedysi srdcom mŕtvej planéty, ktorá stratila vonkajšie vrstvy okolo svojho jadra napríklad v dôsledku zdrvujúcej kolízie.

Kovy v hodnote vyššej ako celá naša ekonomika

Fakt, že jadro tohto asteroidu je skutočne unikátne, podporuje dohady, že by mohlo ukrývať kovy ako železo, nikel a zlato v celkovej hodnote 10 000 biliárd dolárov. Väčšina asteroidov je pritom zložená „len“ zo skál alebo ľadu. Misia Psyche prešla kritickými kontrolami dizajnu, v rámci ktorých sa posudzovali všetky systémy a subsystémy, od vedeckých prístrojov, cez komunikáciu, až po hnacie mechanizmy.

„Je to jedna z najintenzívnejších kontrol, ktorou misia prechádza v rámci svojho celého životného cyklu,“ uviedla Lindy Elkins-Tanton, hlavná vyšetrovateľka misie Psyche. Misia však ešte stále nie je pripravená a tím vedcov musí vybudovať svoje tri vedecké nástroje. Prvým je magnetometer na meranie magnetického poľa asteroidu.

Zobraziť celú galériu (5)
Inžinieri z Laboratória aplikovanej fyziky Johna Hopkinsa pracujúci na spektrometri kozmickej lode misie Psyche. Zdroj: Johns Hopkins APL/Craig Weiman

Ďalším prístrojom bude multispektrálny zobrazovač na zachytenie snímok povrchu asteroidu a údajov, ktoré vedcom povedia viac, z čoho je vytvorený a odhalia jeho geologické vlastnosti. Posledným nástrojom je séria spektrometrov, ktoré analyzujú neutróny a gama lúče vychádzajúce z povrchu asteroidu, aby bolo možné odhaliť, z čoho je zložený.

Zobraziť celú galériu (5)
Technik spoločnosti Maxar Technologies sa pripravuje na integráciu časti elektrického pohonného systému do hlavnej časti kozmickej lode misie Psyche. Zdroj: Maxar Technologies

To všetko by mali stihnúť do februára 2021, kedy bude zahájená montáž a testovanie kompletnej kozmickej lode v rámci Laboratória prúdového pohonu (JPL). Aktuálne vyrába hlavné šasi kozmickej lode spoločnosť Maxar Technologies z Palo Alto v Kalifornii.

Kozmická loď by sa mala k asteroidu priblížiť už v roku 2026

Štart misie bude zahájený v auguste 2022, pričom vesmírna loď bude do vesmíru vynesená pomocou rakety Falcom Heavy spoločnosti SpaceX z odpaľovacej plochy PAD 39A Mysu Cape Canaveral na Floride. Kozmická loď preletí okolo Marsu v roku 2023 a k obežnej dráhe asteroidu sa priblíži v januári 2026.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot/YouTube/ NASA

Následné preskúmanie asteroidu 16 Psyche z orbity potrvá 21 mesiacov a bude pre nás veľmi dôležité. Keďže aktuálne nedokážeme preskúmať jadro našej Zeme, misia predstavuje skvelú príležitosť zistiť, z čoho sú jadrá planét zložené. Zároveň budeme schopný identifikovať vek pásu asteroidov, v ktorom sa 16 Psyche nachádza.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP