Podľa vlády USA bolo až 23 miest v Texase zasiahnutých koordinovaným hackerským útokom. Útočníci použili škodlivý softvér typu ransomware, informuje CNBC.

Až 23 miest v americkom Texase bolo od piatka zasiahnutých organizovaným hackerským útokom, pri ktorom útočníci použili škodlivý softvér typu ransomware. Podľa správy z ministerstva informačných zdrojov Texasu začali útoky už v piatok ráno a boli zamerané hlavne na miestne samosprávy. Správa tiež uvádza, že útoky pochádzali iba z jediného subjektu.

Texas čelil hackerským útokom

Guvernér Texasu, Greg Abbot, ohlásil v piatok po incidente druhú úroveň núdzovej situácie a vládne orgány uviedli systémy späť do prevádzky vďaka expertom v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ako aj vojenským a protiteroristickým jednotkám. Neuviedli podrobnosti o postihnutých oddeleniach ani o tom, či útočníci požadovali výkupné, píše BBC.

Nenechaj si ujsť
Ruská tajná služba čelila najväčšiemu hackerskému útoku vo svojej histórii

Podobných útokov zaznamenali v USA tento rok už viac, keď sa hackeri pokúsili ochromiť vládne systémy v New Yorku, Marylande a na Floride. V máji sa dokonca zmocnili tisícok vládnych počítačov v meste Baltimore, kde zablokovali e-mailové účty a online platby mestským oddeleniam na niekoľko týždňov a žiadali od mesta výkupné vo výške 100 000 dolárov, ktoré však mesto nezaplatilo.

Útok nakoniec spôsobil škody vo výške 18 miliónov dolárov. Podobný prípad sa stal v júni na Riviera Beach na Floride, kde však mesto zaplatilo hackerom takmer 600 000 dolárov v digitálnej mene, aby systémy odblokovali. Podľa vládnej správy stav ich systémov nebol ovplyvnený.

Zobraziť celú galériu (1)
Flickr / portal gda

Stav a systémy Texasu neboli ovplyvnené. Zdá sa, že boli identifikované všetky subjekty, ktoré boli ovplyvnené útokom. Momentálne prebieha vyšetrovanie jeho pôvodu,“ uvádza správa. Ransomware je typ škodlivého softvéru, ktorý umožňuje hackerom zablokovať systémy až do splnenia ich požiadaviek. Často sa dodáva prostredníctvom e-mailu a v mnohých prípadoch narobí značné škody, čo môže byť pre samosprávy a mestá veľmi nákladné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú