Ruská federácia bola v minulosti neraz spájaná s viacerými špionážmi či kybernetickými hrozbami. Minulý víkend sa však karta obrátila, nakoľko došlo k závažnému kybernetickému útoku, ktorý viaceré média v krajine označujú ako najväčší za posledné roky. Hackerom sa totiž podarilo dostať k dôležitým údajom spoločnosti SyTech, ktorá pre ruskú tajnú službu (FSB) pracuje na rôznych výskumných projektoch, informuje Engadget.

Medzi uniknutými dátami sa objavilo hneď viacero utajených projektov či plánov na najbližšie roky. Že sa jednalo o obrovský hackerský útok naznačuje aj veľkosť uniknutých dát, ktorá predstavuje približne 7,5 TB. Za celým útokom stojí hackerská skupina 0v1ru$, ktorá po vykonaní tohto činu zanechala spoločnosti SyTech na domovskej obrazovke ich emoji obrázok a dôkazy o prelomení bezpečnostného systému.

Nie je to prvý prípad

Ruská BBC píše, že sa jedná o pravdepodobne najväčší únik dát v histórii ruských spravodajských služieb. Na druhej strane však neboli odhalené štátne tajomstvá a nejedná sa ani o jediný kybernetický útok dodávateľa FSB. Už v rokoch 2009 či 2018 došlo k menším únikom dát, ktoré však ruská spravodajská služba vysvetlila tým, že jej bezpečnosť je zaručená, avšak nedokáže zabezpečiť, aby boli rovnako bezpeční aj jej kľúčoví partneri.

Tentokrát sa však únik nepodarilo utajiť a ukradnuté dáta boli predané médiám a neskôr zverejnené aj na sociálnej sieti Twitter. Napriek tomu, že sa vraj nejedná o odhalenie najdôležitejších štátnych tajomstiev, problémom je ukážka toho, ako ľahko sa rôzne hackerské skupiny dokážu dostať k dokumentom jednotlivých štátov. K hackerskému útoku sa doposiaľ nevyjadrila ani spoločnosť SyTech, ktorá odmieta reagovať na novinárske otázky a rozhodla sa aj pre dočasné zmazanie svojej webovej stránky.

Nenechaj si ujsť
Kazachstan začal zachytávať všetku HTTPS komunikáciu krajiny. Vláda má na to patričné argumenty

Uniknuté dokumenty

Zverejnené dokumenty poukazujú na viacero oblastí, no tými najzaujímavejšími plánmi sú zrejme tie, ktoré súvisia s vybudovaním interného internetu, ktorý Rusko oddelí od celosvetovej siete. Viacero projektov sa však začalo realizovať už pred pár rokmi a na verejnosť od tej doby vyplávalo viacero informácií. Vo všeobecnosti však došlo k odhaleniu najmenej 20-tich doteraz neverejných kybernetických projektov, o čom informuje portálZdnet, ktorý prináša aj výber tých najdzaujímavejších.

Nautilus: projekt, ktorý hovorí o masovom zhromažďovaní údajov o používateľoch na sociálnych sieťach, akými sú Facebook,MySpace či LinkedIn

Reward: obsahuje utajené prenikanie do P2P sietí, ktoré sa využívajú napríklad aj pre torrenty

Mentor: jedná sa o plánované monitorovanie a vyhľadávanie mailovej komunikácie, ktorá prebieha na serveroch prevažne ruských spoločností

Hope: skúmanie spôsobu a štruktúry ruského internetu, ktorým sa pripája k sieťam iných štátov

Tax-3: pojednáva o vytvorení uzavretého intranetu, ktorý bude uchovávať citlivé informácie o štátnych osobnostiach, sudcoch či úradníkoch

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom