Správa o pozorovaniach UFO, ktorú sme očakávali už niekoľko mesiacov, je konečne na svete. Pre kongres ju pripravila špecializovaná Pracovná skupina pre neidentifikované vzdušné fenomény (UAPTF) a celú situáciu berie veľmi vážne, informuje The Verge.

Vláda splnila očakávania, pozorovania nedokázala vysvetliť

Ako sa očakávalo, UAPTF vo svojej správe nevysvetlila pôvod pozorovaných objektov a podľa všetkého o nich stále nič nevedia. Ide preto nielen o veľkú záhadu, ale tiež o vážne ohrozenie národnej bezpečnosti.

Zobraziť celú galériu (1)
freepik / Úprava redakcie

Zo 144 pozorovaní dokázali s istotou vysvetliť len jedno, kedy išlo o veľký balón, ktorý postupne strácal objem. Zvyšných 143 ostáva neobjasnených. UAPTF sa zameriavala na pozorovania členmi armádneho letectva medzi rokmi 2004 až 2021, pričom až v 11 z nich išlo o tesné vyhnutie sa týmto objektom. V 18 prípadoch pozorovali nezvyčajné letové manévre.

„Niektoré UAP (Neidentifikované vzdušné fenomény) ostávali bez pohybu vo vetre, pohybovali sa proti vetru, náhle menili smer a dosahovali pomerne vysokú rýchlosť bez viditeľného pohonu. V niektorých prípadoch boli zaznamenané aj energie v rádiových frekvenciách,“ píše sa v zverejnenej správe.

Takto znie a vyzerá celá odtajnená správa: 

Videli sme len špičku ľadovca, nič nové však neukázali

Správa neprináša žiadne nové videá či snímky, dodnes máme v rukách len štyri, ktoré odtajnili už dávnejšie. Ako sa však vyjadril jeden z bývalých senátorov a členov UAPTF, zverejnené videá sú len špičkou ľadovca z množstva informácií a materiálov, ktoré má k dispozícii Pentagon.

ilustračný obrázok: YouTube/snímka obrazovky

Aj keď správa pôvod UFO priamo nevysvetlila, načrtla niekoľko možných odpovedí. Najnudnejším a najpravdepodobnejším vysvetlením sú bezpilotné lietadlá, kŕdle vtákov či dokonca vetrom odnesený odpad ako sú plastové tašky.

„Limitované množstvo pozorovaní vo vysokej kvalite obmedzuje našu schopnosť vyvodiť jasné závery pôvodu a zámerov UAP,“ píšu úradníci v správe. Dodávajú, že v niektorých prípadoch sa UFO / UAP objavilo viackrát a pravdepodobne ide o chyby senzorov či pozorovateľov. Na adresu UFO sa nedávno vyjadril aj bývalý prezident Barack Obama, ktorý ich taktiež berie vážne a množstvo vecí musí držať v tajnosti.

Priznávajú však aj, že môže ísť o prísne tajné špičkové technológie Spojených štátov, o ktorých nevie ani námorníctvo a iné vládne agentúry. Táto možnosť je však podľa vrchných predstaviteľov informačných služieb najmenej pravdepodobná. Podobne je možným vysvetlením pokročilá technológia Ruska a Číny a neznáme druhy atmosférických javov.

Mohli to byť mimozemšťania?

Ako poslednú možnosť uviedli „iné“, teda prakticky čokoľvek. Do tejto kategórie spadajú aj mimozemšťania a mimozemské technológie, no táto teória je ale zo všetkých najkontroverznejšia. Mick West, zaoberajúci sa vyvracaním pseudovedeckých tvrdení, pre CNN povedal, že charakteristika videí z námorných lietadiel ich robí oveľa zaujímavejšími než v skutočnosti sú.

Dôvod neschopnosti vysvetlenia týchto pozorovaní pramení najmä zo stigmatizovania témy UFO. Mnohí sa báli o svojich zážitkoch hovoriť a iní sa nimi zase nechceli seriózne zaoberať. Aj to má zmeniť zverejnený dokument a dať všetkým najavo, že nebudú za svoje zážitky odsudzovaní. Správa tiež podotýka, že kamery na armádnych lietadlách nie sú stavané na pozorovanie neznámych fenoménov.

Aj preto je analýza neznámych objektov problematická a pravdepodobne sa nikdy s istotou nedozvieme, čo v skutočnosti piloti a námorníci videli. Jedno je však takmer isté – neboli to mimozemšťania. K žiadnemu „veľkému odhaleniu“, ktoré sľubovali niektorí, neprišlo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP