Ku koncu roka sa dejú veľké veci okolo prebiehajúcej pandémie koronavírusu aj na Slovensku, pričom okrem plánu vakcinácie a prvých očkovaní spustila vláda aj pilotnú prevádzku objednávkového systému na bezplatné antigénové testovanie, ktoré funguje už dlhší čas, informuje agentúra SITA.

K 29. decembru je celkový počet vykonaných antigénových testov na Slovensku už 1 561 228 (vynímajúc plošné testovanie) a možnosť otestovať sa tak už mala podstatná časť Slovákov.

Koniec čakaniu v radoch na testy sa blíži

Od dnešného dňa vláda na vybraných mobilných odberných miestach na bezplatné testovanie, ktorých zoznam je k dispozícii tu, spúšťa objednávkový systém, ktorý by mal eliminovať každodenné dlhé čakanie v radoch. K dispozícii je zatiaľ päť odberných miest zastúpených v každom zo samosprávnych krajov.

Pilotná fáza prebieha do 31. decembra 2020 a od začiatku roka 2021 sa budú postupne do objednávkového systému pripájať všetky antigénové odberné miesta v rámci ostrej prevádzky.

Občania sa môžu na testovanie objednať vyplnením formulára na tejto stránke, kde zvolia konkrétne miesto odberu. Ministerstvo zdravotníctva však upozorňuje, že tieto odberné miesta otestujú len objednaných ľudí.

Zobraziť celú galériu (1)
Občania sa môžu na testovanie objednať vyplnením formulára, kde zvolia konkrétne miesto odberu. / Zdroj: FonTech

Vo formulári si potom občan môže vybrať preferovaný dátum a čas do / od 12:00 a následne sa mu zobrazí informácia o dostupnosti termínov. Po odoslaní žiadosti mu príde SMS s prideleným COVID-19-PASSOM a presným miestom a časom jeho antigénového testovania.

Testovanie následne prebieha rovnako ako na odberných miestach bez objednávania s rozdielom, že po otestovaní dostane občan namiesto známeho „certifikátu“ SMS správu s výsledkom testu. V prípade pozitívneho výsledku je o tom informovaný aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP