Nedávno sme informovali o novom robotickom psovi od Xiaomi, ktorý prakticky na povel dokázal urobiť salto vzad. Boston Dynamics utvrdzujú svoje postavenie na poli robotiky minútovým parkúr videom s dvojicou Atlas robotov v hlavnej úlohe.

Vo videu, na ktoré upozorňuje napríklad Futurism, roboti predvádzajú zatiaľ nevídané kúsky. Prechádzajú prekážkovou dráhou pozostávajúcou z priepastí, nerovného terénu a úzkych trámov.

Dvojica Atlasov ukončuje svoju púť ladnými premetmi vzad, ktoré nasledujú hneď po (v robotike) zatiaľ nevídanom prekonaní prekážky za použitia jednej ruky. Samozrejme, za špičkovou choreografiou nie je len vôľa robotov, ale aj prešpikovaný kód.

Nie je to robot samotný, ktorý sa magicky rozhodol robiť parkúr. V istom slova zmysle ide o choreografickú rutinu, známu napríklad zo skateboardingových alebo parkúr videí,“ opisuje v druhom videu, zameranom na technologické pozadie parkúr choreografie Benjamin Stephens, inžinier Boston Dynamics.

V prípade týchto záberov prispôsobujú roboti svoje správanie tomu, čo vidia. To znamená, že inžinieri nemuseli dopredu naprogramovať pohyby pre všetky prekážky na trase, no stačilo vytvoriť určité sekvencie vzorových správaní, ktoré sa potom za pochodu prispôsobovali prostrediu.

Za minútou záberov je kopa driny a frustrácie

Atlas je 1,52 metra vysoký a 86 kíl ťažký humanoidný hydraulický robot. Jeho motory sú poháňané batériami, pričom jeho mozgom sú až tri počítače. Na oficiálnom blogu spoločnosti však Stephens opisuje, že nie je všetko tak ružové, ako sa na videách môže zdať:

Nie všetky spôsoby správania robotov sú úplne spoľahlivé. Každý jeden pohyb je novou šancou na zlyhanie. Vzhľadom na to, že ide o 90 sekúnd nepretržitého skákania, behania, otáčania a preskakovania, jednotlivé pravdepodobnosti na zlyhanie sa sčítavajú. Občas je to frustrujúce, keďže roboti zlyhávajú často.“

Scott Kuindersma, vedúci vývoja robota Atlas, verí, že o 20 rokov im podobné roboty už budú začlenené do bežného života. Demonštrácia, akou je video vyššie, respektíve nedávne zábery tancujúcich Spotov či ostatných robotov spoločnosti majú byť dôkazom, že technológia je na správnej ceste.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú