Umelá inteligencia zažíva vo svete obrovský rozmach a nájdeme ju v mnohých moderných zariadeniach, od smartfónov, až po automobily. Jej úlohou má byť uľahčiť ľuďom život, no známy vizionár varuje pred negatívnymi následkami tejto technológie, ktorá by mohla ľudstvo uvrhnúť do jej nadvlády. Miliardár Elon Musk tvrdí, že umelá inteligencia môže viesť k vytvoreniu robotických vládcov sveta, z ktorého by nebolo úniku. 

CEO Tesly, SpaceX a The Boring Company je známy svojimi odvážnymi plánmi, ale aj výrokmi, ktoré neraz mnohých prekvapia. Pred umelou inteligenciou však varuje už od roku 2014.

Podľa neho totiž táto technológia predstavuje hrozbu, ktorú Elon Musk dokonca porovnal s vyvolávaním diabla. Tieto komentáre k umelej inteligencii boli zverejnené v dokumentárnom filme „Do You Trust This Computer?“, ktorý vytvoril Chris Paine, informuje CNBC.

Musk varuje pred hrozbou, ktorá sa môže v budúcnosti stať realitou

O zlej stránke umelej inteligencie a robotov bolo natočených už mnoho filmov, no Elon Musk túto tému berie s úplnou vážnosťou. Technológia, ktorá stojí za fungovaním mnohých moderných systémov, dokáže byť stále inteligentnejšia a učí sa omnoho rýchlejšie ako človek. Pokiaľ by sa jej podarilo vytvoriť si vlastný svet a podmaniť si ľudí, mohol by sa z nej stať „nesmrteľný diktátor“, tvrdí Musk.

Nenechaj si ujsť
Bývalý výkonný riaditeľ Google: Umelá inteligencia bude priemyselná revolúcia, akú ľudstvo ešte nezažilo. Obsadí desiatky percent pracovných miest

Najmenej desivá budúcnosť, ktorú si viem predstaviť, je tá, kde máme demokratickú umelú inteligenciu, pretože ak by sa jednej spoločnosti alebo skupine ľudí podarilo vytvoriť „božskú“ superinteligenciu, mohla by prevziať svet,“ prezradil Elon Musk v dokumente.

Vzhľadom na algoritmy, ktoré už využíva Rusko či Čína, zrejme nie je Elon Musk od pravdy až tak ďaleko, informoval Mashable. V dokumente je umelá inteligencia hodnotená v rôznych oblastiach, od automatických zbraní, cez jej využitie na Wall Street, až po riadenie falošných správ.

Možností je skutočne veľa a už dnes dokonca táto technológia ovplyvňuje zásadným spôsobom aj prácu v Amazone, kde kontroluje a hodnotí každého pracovníka. Pokiaľ si dostatočne neplní prácu, dostáva od umelej inteligencie výpoveď.

Elon Musk však dodáva, že ľudstvo potrebuje reguláciu tejto technológie, ktorá by nezískala väčšiu moc ako by mala. Vlády musia podľa neho umelú inteligenciu lepšie pochopiť, aby mohli urobiť potrebné opatrenia a zabránili riziku, informuje Daily Mail. Vývoj AI ale závisí hlavne od ľudí, ktorí môžu obmedziť jej schopnosti, pokým je ešte čas. Zveriť jej veľkú moc by tak nemuselo mať šťastný koniec a to, čo sme doteraz vídali len v sci-fi filmoch, by sa mohlo stať z časti realitou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom