Európska únia opäť upravuje podmienky pre mobilných operátorov a ceny pri poskytovaní dát v rámci členských štátov. Nová politika EÚ zvyšuje množstvo poskytovaných dát a znižuje ich ceny, ktoré zákazníkov rozhodne potešia, informuje Europa.eu. Od nového roka totiž dostali v roamingu viac dát.

Aktualizácia 1.1.2021: Článok bol kvôli aktuálnosti opäť zaradený do vydania.

Európska únia schválila pravidlá, ktoré regulujú ceny volaní a textových správ vo všetkých členských krajinách. Od mája 2019 máme jednotnú cenu za minútu hovoru a SMS-ky, pričom zmeny tiež určujú maximálnu výšku poplatku, ktorú môžu operátori zákazníkom účtovať. Podľa pravidiel EÚ je roaming v zahraničí dostupný za domáce ceny.

V praxi to znamená, že tí, ktorí občasne cestujú za hranice do iného európskeho štátu, môžu volať, dátovať a posielať správy za ceny ako doma. Tieto pravidlá však nie sú určené na trvalé používanie roamingu v zahraničí. Operátori zákazníkov informujú o prekročení hraníc krajiny a o „politike primeraného využívania roamingu“. V niektorých prípadoch však môžu spoločnosti účtovať po minutí stanoveného objemu dát poplatky za dátový roaming.

Pri nadmernom používaní týchto služieb môže operátor vyhodnocovať spotrebu zákazníka, a to po dobu až 4 mesiacov. Ceny však teraz EÚ reguluje novými pravidlami a výpočtom, ktorý vo výsledku prinesie nižšie sadzby pre celoeurópske dátové služby a viac dát pre zákazníkov operátorov.

Jednotková cena mobilných dát v roamingu totiž od začiatku roku 2021 klesá na 3 € bez DPH za 1 GB dát (3,60 € s DPH). Cena pre rok 2020 bola 4,20 €/GB s DPH a 3,50 €/GB bez DPH.

Nastúpili neobmedzené dáta. Koľko dostaneš v roamingu?

Mobilní operátori začali vo svojich paušáloch ponúkať aj neobmedzené dátové balíky, ktoré majú zákazníkom umožniť surfovanie po webe bez dátového limitu, no nie každý balík je rovnaký. Telekom spustil predaj nových T paušálov, v ktorých zahrnul aj neobmedzené dáta bez rýchlostného limitu.

Konkurenčné O2 taktiež prinieslo vlastné neobmedzené dáta, avšak s obmedzením rýchlosti v niektorých balíkoch. Bez obmedzenia je len Diamantový O2 SMART paušál. Viac o nových paušáloch tohto operátora sa dozvieš v samostatnom článku.

Svoju ponuku paušálov vylepšil aj Orange, ktorý pridal k doterajším programom viac dát a priniesol aj prvý program s neobmedzenými dátami. Detailne sme o tom informovali v tomto článku.

Neobmedzený dátový balík má vo svojej ponuke aj 4ka, ktorá v paušále SLOBODA∞ + prináša neobmedzené množstvo dát, pričom zároveň poskytuje ďalšie GB aj v roamingu. Práve roamingové dáta môžu zaujímať mnohých majiteľov podobných paušálov. Podľa novej ceny platnej od začiatku roka sa totiž úmerne zvýšilo aj množstvo dát, ktoré sú operátori povinní poskytnúť v roamingu pre konkrétne služby a paušály.

Pixabay (Úprava redakcie)

Zákazníci sa však môžu stretnúť aj so situáciou, kedy budú mať v roamingu dostupných viac dát ako v samotnom predplatenom balíku dát, ktorý môžu využiť na území SR. Napríklad pri najlacnejšom paušále Go 15 € majú v rámci SR dostupných len 500 MB dát, avšak v roamingu dostanú v roku 2021 až 8,3 GB. V takom prípade sa však naskytá otázka, či by operátori nemohli objem dát dorovnať a poskytnúť rovnaký objem aj v SR ako v zahraničí.

Telekom uplatňuje pre zákazníka s viazanosťou (napríklad T Nekonečno SD za 42 €) pri roamingu vyššiu neviazanú hranicu paušálu (v našom príklade 42 €). Dokonca ich ešte zdvojnásobí. Prehľad dát v roamingu pre rok 2021 v Telekome nájdeš v priloženej grafike.

Zákazníci Orangeu môžu skontrolovať množstvo roamingových dát pomocou kalkulačky na webe operátora. O2 uvádza výpočet v tejto kalkulačke a 4ka informuje o roamingových dáta priamo v ponuke programov.

S rokom 2021 prichádza ešte väčšie množstvo roamingových dát

Množstvo dát v rámci roamingu sa odvíja od samotného balíka, ktorý zákazník u operátora využíva. V ponuke nájdeme aj predplatené karty s kreditom. V takom prípade je operátor povinný zákazníkovi ponúknuť najmenej toľko dát v roamingu, koľko dostaneme zo vzorca, v ktorom predelíme aktuálny kredit na karte pri začatí využívania roamingu maximálnou jednotkovou cenou za dáta (v roku 2021 je to 3,60 € s DPH).

Ak teda niekto začne využívať roaming s 10 € kreditom, bude môcť využiť 2,78 GB dát (s uplatnením jednotkovej ceny 3,60 € s DPH/GB pre rok 2021). Pri paušáloch môžu zákazníci využívať bez ďalších poplatkov dáta zahrnuté v balíku, ktorý majú u svojho operátora. Pokiaľ však vopred stanovený objem prekročia, budú im účtované poplatky, najviac však maximálna jednotková cena, ktorá je pre rok 2021 3 € bez DPH za 1 GB dát.

Pri nízkej jednotkovej cene mobilných dát môže operátor uplatniť limit pre využívanie dát, ktorý sa odvádza od ceny balíka služieb, pričom naň musí byť zákazník upozornený. V takom prípade môže nastať situácia, kedy zákazník dostane v roamingu menej dát ako má v rámci svojho balíka.

Nenechaj si ujsť
Stále môžeš platiť poplatky za roaming. Kedy má na to operátor špeciálne právo?

Pokiaľ má niekto mobilnú službu zahŕňajúcu veľké množstvo predplatených dát, operátor musí poskytnúť dostatok dát aj v rámci roamingu za domáce ceny. Pri dnešných neobmedzených ponukách operátorov musí zákazník dostať v roamingu minimálne 2-násobné množstvo dát, ktoré dostaneme vydelením ceny za paušál jednotkovou cenou mobilných dát.

Pozor na daň z pridanej hodnoty

Napríklad, ak niekto platí za paušál s neobmedzenými dátami 40 € bez DPH, dostane v rámci roamingu v roku 2021 26,67 GB dát (počítame s novou cenou 3 € bez DPH/ 1 GB). Reálne množstvo dát sa však bude odvíjať od cien so započítaním DPH, tzn., že zákazník, ktorý využíva napríklad paušál za 50 € s DPH dostane v praxi v roamingu 27,78 GB dát (pri jednotkovej cene 3,60 € s DPH/GB pre 2021).

Európska únia však plánuje tento princíp upravovať aj v budúcnosti, kedy sa dočkáme nižších maximálnych cien za dáta. Od 1. januára 2021 tak bude vo vzorci platí suma 3 € bez DPH, pričom do roku 2022 bude v každom prvom mesiaci nového roka cena znížená o ďalších 0,50 €. Netreba však zabúdať, že k tejto sume si budú operátori účtovať aj DPH navyše.

Výsledné ceny sa však môžu do budúcnosti po preskúmaní roamingových trhov ešte prehodnotiť. Roaming za domáce ceny môže zákazník využívať aj v prípade, že cestuje loďou alebo lietadlom v rámci EÚ, no iba keď je pripojený na pozemnú mobilnú sieť. Pri pripojení na satelit sú účtované roamingové poplatky bez maximálnej stanovenej ceny.

Upozornenia operátora sa ani pri roamingu nevyplatí ignorovať

Ako už bolo vyššie spomenuté, tak operátori môžu sledovať spotrebu zákazníka po dobu 4 mesiacov. Operátori majú vo svojich ponukách niekoľko roamingových balíkov, ktoré sa oplatí využiť v prípade prečerpania predplatených dát.

Pre niekoho sa môžu zdať ponúkané roamingové balíky drahé, no je potrebné si uvedomiť, že tieto regulácie prispejú každým rokom k tomu, aby to bolo pre koncového zákazníka čo najvýhodnejšie. V každom prípade sa balíky jednoznačne oplatí využívať až vtedy, keď si zo svojho základného balíka vyčerpáš všetko, čo si mal vyhradené pre zahraničie.

O tejto skutočnosti ťa však vždy tvoj operátor musí upozorniť, takže budeš mať dostatočne dlhý čas na to, aby si zareagoval. Ak túto informáciu riešiť nebudeš, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhneš účtovaniu dodatočných poplatkov, ktoré v konečnom dôsledku môžu vyjsť naozaj draho.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom