Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Temná alebo tmavá hmota a energia sú jednou z najväčších záhad vedy a to aj napriek tomu, že takáto hmota tvorí až približne dve tretiny hmoty celého vesmíru. Ako informuje portál SPACE, vedci vykonali doteraz najdetailnejšiu analýzu temnej hmoty a energie, pri ktorej sa pozreli až na vyše 1 500 supernov.

Potvrdzuje istoty aj neistoty

Nová analýza dostala názov Pantheon+ a za svoju existenciu ďakuje aj asi dvom desaťročiam intenzívnych pozorovaní kozmu zameraného predovšetkým na supernovy. Pantheon+ potvrdzuje, že temná hmota a energia spolu tvoria až do 95 % všetkého obsahu hmoty a energie nášho vesmíru – aj napriek tomu sa ale jedná o dva záhadné faktory, ktoré sa nepodarilo vysvetliť.

Navyše nie je možné ich priamo pozorovať a temná energia zrýchľuje rozpínanie vesmíru, vďaka čomu vedci vedia, že existuje. Podobne je na tom aj temná hmota, ktorú zase odhalili vďaka jej gravitačnému efektu. Keby totiž neexistovala, galaxie by sa kvôli svojej rotácii rozleteli.

I. Heywood/SARAO

Analýza ale potvrdzuje aj to, že sa expanzia vesmíru zrýchľovala už niekoľko posledných miliárd rokov a naďalej tak ostáva jedna komplikovaná nezhoda, ktorú sa vedcom doteraz nepodarilo eliminovať. Pozorovania supernov použili vedci pre potvrdenie rozpínania kozmu už v roku 1998, kedy väčšinu vedcov šokovali. Očakávali totiž, že čokoľvek pôvodnú expanziu pri Veľkom tresku spôsobilo, postupom času zmizlo.

Príde Veľký krach?

Niektorí odborníci s navždy sa zrýchľujúcou expanziou nesúhlasia a tvrdia, že má „čoskoro“ nastať jej úplne zastavenie a následné spustenie spätného chodu.

Nová štúdia sa zaoberala modelovaním temnej alebo tmavej energie, ktorá podľa vedcov spôsobuje zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru. Vo vytvorenom modeli sa však nejednalo o temnú energiu ako o prirodzenú konštantu, ale o prchavú kvintesenciu, teda čosi, čo z vesmíru postupom času zmizne.

Vo výsledku prišli autori výskumu na to, že napriek miliardám rokov zrýchľujúceho sa rozpínania začne odpudivá sila temnej energie slabnúť.

Problém pretrváva

Pri výpočte rýchlosti expanzie vesmíru vedci používajú takzvanú Hubblovu konštantu, ktorá má podľa analýzy Pantheon+ hodnotu 73,4 km/s na Mpc (megaparsek, vzdialenosť rovná 3,26 miliónom svetelných rokov). Na každý megaparsek sa tak, podľa tejto analýzy, vesmír rozpína rýchlosťou 260 000 km/h, vysvetľujú v štúdii.

Hubblovu konštantu je však možné zmerať aj vďaka radiácii mikrovlnného pozadia, ktorá v kozme ostala z čias tesne po Veľkom tresku. V porovnaní s meraním supernov však poskytuje táto metóda úplne odlišnú hodnotu Hubblovej konštanty, pričom nezhodu experti nazvali „Hubblovo napätie“.

ESO/L. Calçada/ESO-GOODS team

„Množstvo nových teórií začalo naznačovať existenciu novej, exotickej fyziky vo veľmi skorom vesmíre, avšak takéto neoverené teórie musia ustáť vedecký proces a Hubblovo napätie ostáva aj naďalej veľkou výzvou,“ vysvetľuje na záver astrofyzik Dillon Brout.

Ako dodáva Phys.org, Pantheon+ vedcom dáva do rúk presnú a komplexnú históriu nášho vesmíru a medzi stovkami pozorovaných supernov typu Ia sa nachádzajú aj také, ktoré sú od nás vzdialené 10,7 miliardy svetelných rokov a rozpínanie vesmíru vtedy limitovala temná hmota, než jej silu prekonala temná energia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú