Väčšinu vesmíru tvorí absolútna prázdnota a podľa novej štúdie si vedci myslia, že môže byť zdrojom temnej energie, ktorá spôsobuje zrýchľujúce sa rozpínanie kozmu, informuje LiveScience. Môže sa tak jednať o pomerne „jednoduché“ riešenie záhady temnej energie, ktorá vedcov prenasleduje už dlhé roky.

Kozmická pavučina

Pri „pohľade“ z diaľky vesmír pripomína pavučinu, ktorú tvoria siete miliárd galaxií. Tie však tvoria len menšinu priestoru a väčšia časť je vyplnená absolútnou prázdnotou, pričom sa jedná o najväčší prirodzene sa vyskytujúci vzorec, aký sme kedy objavili a aký môže vlastne existovať.

Najmenšie z týchto prázdnin bublín dosahujú v priemere 20 miliónov svetelných rokov, tie najväčšie až do 160 miliónov. Tieto prázdne bubliny astronómovia objavili po prvý raz ešte v 70-tych rokoch, avšak odvtedy ich ignorovali a zdalo sa, že nezohrávajú žiadnu dôležitú úlohu.

AIP/ A. Khalatyan/ J. Fohlmeister

Medzitým však vedci narazili na temnú energiu a jej temnú alebo tmavú energiu, nepozorovateľné médium, ktoré tvorí väčšinu nášho kozmu a zrýchľuje rozpínanie vesmíru – aj keď podľa najnovších štúdií nie je úplne isté, či táto expanzia ešte vždy zrýchľuje a skutočne smeruje k chladnému koncu miesto toho, aby sa vesmír zrútil sám do seba.

Ovplyvňujú galaxie

Naša Slnečná sústava či Mliečna cesta síce rozpínanie nepociťujú, avšak skupiny galaxií už tento efekt cítia pomerne jasne. Práve kvôli tomu vedci v novej štúdii tvrdia, že temná energia sa nielen nachádza v spomínaných prázdnych bublinách, ale dokonca je nimi tvorená, píše Futurism.

Tak ako galaxie a ich zhluky, aj prázdne priestory prešli vlastným vývojom a pochádzajú z extrémne malých úlomkov mladého kozmu, ktorý do značnej miery predurčil ich budúcnosť. Priestory s trochu väčším množstvom energie jej totiž začali, prostredníctvom gravitácie, priťahovať čoraz viac a preto ešte viac vyprázdnili už tak chudobné bubliny, ktoré sa nakoniec úplne vyprázdnili.

NASA/Hubble

Astronómovia sa ale začali dívať na tieto prázdne bubliny ako na aktívne systémy, ktoré vyvíjajú tlak na okolité galaxie a stenčujú steny medzi nimi, až kým sa nezačnú spájať s ostatnými prázdnotami. Mechanická podstata temnej energie síce ostáva nevysvetlená, avšak vďaka tejto štúdii máme k dispozícii nové možnosti objasňujúce minulosť, prítomnosť a budúcnosť vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú