Spoločnosť Boeing včera odpálila raketu Atlas V s loďou Starliner do vesmíru, kde sa mala pôvodne dostať až k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Tento významný počin posúva leteckú spoločnosť bližšie k ďalším úspešným letom do vesmíru, no včerajší let nebol zážitkom iba pre pozorovateľov na zemi. Let modulu Starliner a rakety Atlas V totiž priamo naživo sledovali cestujúci v lietadle na linke do Atlanty, ktorí si mohli vychutnať tento jedinečný pohľad, informuje CNN.

Boeing včera vypustil do vesmíru raketu s modulom Starliner bez ľudskej posádky. Malo ísť o prvý ostrý test, počas ktorého sa mal modul dostať až k stanici ISS.

Napriek úspešnému odpáleniu rakety sa Starliner nedostal na cieľovú orbitálnu dráhu. Krátko po štarte bola raketa v poriadku, no letové systémy odstraňovali poruchy. Túto situáciu neskôr vysvetlil aj administrátor NASA.

Cestujúci v lietadla majú za sebou unikátny zážitok

Jim Bridenstine informoval na Twitteri, že Starliner omylom spálil viac paliva ako sa očakávalo. Kontrola letu v Johnsonovom vesmírom centre bola s modulom v kontakte a mohla riadiť orientáciu kapsule.

Hoci sa teda modul nedostal na správnu orbitálnu dráhu smerom k Medzinárodnej vesmírnej stanici, kde mal priniesť stovky kilogramov nákladu a vianočné darčeky pre posádku, jeho let bol pre mnohých veľmi významný, informuje Time.

Nenechaj si ujsť
NASA konečne dokončila a ukázala raketu, ktorá začne novú éru letov na Mesiac

Išlo totiž aj o dôkaz toho, ako sa Boeing vo svojich vesmírnych letoch posunul vpred. Tento moment pritom naživo vo výške niekoľko desiatok kilometrov na zemou sledovali aj cestujúci v lietadle smerom do Atlanty.

Raketu zachytil jeden z pasažierov sediacich pri okne. O lete rakety bol informovaný, a tak si svoje miesto vybral úmyselne. Šance, že uvidí let rakety ale boli 50 na 50. Nad Jacksonville pilot cestujúcich informoval, že štart rakety mal byť úspešný.

AMAZING! Xavier Cummings was on an early morning flight from Orlando to Atlanta when he snapped an amazing photo of…

Gepostet von FOX 35 Orlando am Freitag, 20. Dezember 2019

Následne pilot mierne naklonil krídla lietadla, aby mohli cestujúci vidieť ako ich dobieha Atlas V s modulom Starliner, ktorý mieril do vesmíru. Ako sme však spomínali, nakoniec sa kapsula s testovacou figurínou „Rosie“ a zhruba 272 kg jedla vychýlila z kurzu, informuje CBS News. NASA však informovala, že pokiaľ by aj bola na palube ľudská posádka, bola by v bezpečí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom