V decembri 1972 prebehla doteraz posledná misia Apollo, počas ktorej pristáli kozmonauti na povrchu Mesiaca. Misia Apollo 17 bola tou poslednou a mnohí sa zvedavo pýtajú, prečo sa s letmi na Mesiac vôbec prestalo. Tým hlavným dôvodom sú samozrejme peniaze, nakoľko lietanie ne Mesiac nie je vôbec jednoduché, vyžaduje si obrovské finančné prostriedky a po toľkých misiách naň už ani veľmi nie je dôvod sa tam vracať.
To je však voda na mlyn rôznym konšpiračným teóriám, podľa ktorých je na Mesiaci mimozemská základňa. Ako sa hovorí, nie je to pravda, ale mohla by byť. S príchodom nového prezidenta USA Donalda Trumpa však prišlo aj menšie navýšenie rozpočtu NASA a prísľub, že sa Američania znova vydajú prebádať najbližšie vesmírne teleso v našom okolí.
Aktualizované: V pôvodnom znení článku bolo napísané, že sa dokončila celá raketa SLS, čo nebola pravda. Dokončil sa len hlavný stupeň rakety Core Stage. Za danú nepresnosť sa našim čitateľom ospravedlňujeme.
Práce na rakete SLS sú dokončené
Že to nie sú len prázdne slová dokazuje aj správa od Science Alert, ktorá s úspechom hlási dokončenie stupňa Core Stage rakety SLS (Space Launch System), ktorý je doteraz najvyšším aký bola kedy vyrobený a ktorá zároveň jednou z hlavných súčastí celej rakety, ktorá vezme amerických astronautov na Mesiac. Predpokladá sa, že by sa tak mohlo stať už v roku 2024, aj keď pôvodný odhad hovoril o roku 2023.

Core Stage je vysoký 65 metrov, čo je približne ekvivalent 20 poschodovej budovy. Celkovo má byť SLS tou najsilnejšou vesmírnou raketou doteraz a ešte pred oddelením modulu dokáže vyvinúť rýchlosť až 23 Mach. Jej vývoj sa však stretol aj s rôznymi meškaniami a so zvyšovaním nákladov, ktoré sa zastavili na hodnote 8 miliárd amerických dolárov. V každom prípade ide o pokrok, ktorý dopomôže, aby sa na Mesiaci opäť ocitla ľudská noha.

Táto misia zároveň položí základy k tomu, aby sa začalo s prípravami pristátia na Marse, kde okrem NASA plánuje cestu aj súkromná spoločnosť SpaceX, ktorá ju v ideálnom prípade plánuje kolonizovať. Nebude to však najlacnejšia záležitosť. Do konca tohto roku dosiahli celkové náklady NASA 39 miiárd, pričom do roku 2024 sa zvýšia až na 50 miliárd dolárov.
Teraz čítajú

AKTUALIZOVANÉ SpaceX to dokázal. Starship konečne pristál, po niekoľkých minútach však vybuchol

Čo keď sme sa mýlili? Najväčšia zrážka čiernych dier bola v skutočnosti zrážka „neviditeľných“ hviezd

Zánik života na Zemi príde skôr než sme si mysleli. Planéta stratí atmosféru ešte predtým ako sa vyparia všetky oceány

ZAUJÍMAVÉ Posledná etapa pred roztiahnutím “krídel“. Teleskop Jamesa Webba prešiel ďalšími dôležitými skúškami, už je takmer pripravený

Existencia vesmírnych hurikánov definitívne potvrdená. Jeden bol nad severným pólom
Články, ktoré hýbu svetom

RECENZIA RECENZIA: Ani plug-in hybrid nezničil BMW, stále má povestnú radosť z jazdy. 330e však trpí zásadným nedostatkom

VIDEO Toto je 10 najpamätnejších cheatov v hrách GTA. Koľké z nich poznáš z hlavy?

Tomáš zo Žarnovice vybudoval z nuly miliónový biznis. V začiatkoch takmer skrachoval

Nudným produktom dali zbohom. Kúpili si šijacie stroje a začali vyrábať trenírky a papuče, aké inde nenájdeš
