Stovky hospitalizácií a niekoľko úmrtí vaperov v USA vyvolali vlnu obáv, kvôli ktorým môžu mnohí vnímať elektronické cigarety ako zariadenie, ktoré „zabíja“. Vinníkom je však vo väčšine prípadov náplň s obsahom THC a vitamínom E, ktorej vapovanie si teraz vyžiadalo v štáte Kansas prvú obeť. Celkovo tak už 6 ľudí v Spojených štátoch doplatilo na vapovanie zakázanej olejovej náplne, ktorá obsahovala THC a acetát vitamínu E, informuje The Washington Post.

Doteraz bolo v USA hospitalizovaných až 450 vaperov, ktorí skončili v nemocniciach vo viacerých štátoch po tom, ako sa u nich prejavili dýchacie a zdravotné problémy po vapovaní. Ešte pred pár dňami sme informovali o 5. obeti vapovania, ktorej smrť je priamo spájaná s užívaním THC a vitamínu E obsiahnutom v škodlivej náplni do elektronickej cigarety.

Teraz bol zaznamenaný ďalší prípad, ktorý má s veľkou pravdepodobnosťou spojenie opäť s vapovaním takéhoto liquidu, hoci štát Kansas bližšie detaily nešpecifikoval. 50-ročný muž však mal trpieť zdravotnými problémami aj v minulosti a v nemocnici bol hospitalizovaný so symptómami, ktoré sa rýchlo stupňovali. Vapovať údajne začal iba 2 týždne pred smrťou.

Škodlivá náplň opäť zabíjala

Mnohé médiá popisujú tieto udalosti ako úmrtia, ktoré mali spôsobiť elektronické cigarety, avšak podľa viacerých zistení má mať stovky hospitalizácií a niekoľko úmrtí na svedomí práve THC olej s acetátom vitamínu E. Práve k vapovaniu THC v e-cigarete sa priznalo až 84 % pacientov a 17 % ľudí paciento priznalo, že vapovalo iba náplne s nikotínom. Celkovo 44 % pacientov prezradilo, že vapovali ako liquid s nikotínom, tak aj náplne s obsahom THC, informuje The New England Journal. Príčiny vzniku zdravotných problémov sú však naďalej v mnohých amerických štátoch predmetom vyšetrovania.

Zobraziť celú galériu (1)
Elektronické cigarety s tzv. „THC olejom“. Zdroj: Pixabay

Niektorí popisujú tieto udalosti ako šírenie neznámej „choroby“v USA. Kľúčovým faktorom k vzniku doterajších problémov má byť aj podľa odborníkov THC a acetát vitamínu E (tokoferol), ktorý sa zväčša nachádza v liekoch, kozmetických prípravkoch, ale aj v jedle a rastlinných olejoch.

Podľa tlačovej správy Centra pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDC) však v doterajších prípadoch neboli zistené žiadne infekčné účinky, ktoré by naznačovali, že ide o „chorobu“ z vapovania ako to prezentujú niektoré médiá. CDC začalo v spolupráci so Správou potravín a liečiv veľké vyšetrovanie, ktoré má oficiálne odhaliť príčiny doterajších hospitalizácií a niekoľkých úmrtí naprieč štátmi v USA.

Zobraziť celú galériu (1)
K inhalácii výťažkov z bylín sa používajú vaporizéry. Tie umožňujú sublimáciu, kedy dochádza k inhalácii výťažkov rastliny. Využíva sa aj pri marihuane. Zdroj: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Elektronické cigarety #3: Mylné spájanie s IQOS a ich rozdielny princíp fungovania

Centrum Wadsworth testuje v rámci vyšetrovania niekoľko vzoriek vapovacích produktov z marihuany, s obsahom nikotínu, pričom doteraz bolo testovaných 12 vzoriek z rôznych, ale aj rovnakých produktov, ktoré mali užívať aj pacienti so spomínanými zdravotnými problémami. Vzorky boli podrobené testom na THC a iných konopných látok, nikotín, syntetické THC, opiáty a pesticídy. Mnohé z testovaných vzoriek pritom majú byť falošnými konopnými produktami pre rekreačné vapovanie, ktoré sú niektorých štátoch USA dostupné, no v iných sú zakázané.

Zobraziť celú galériu (1)
Niekoľko druhov náplní obsahujúcich THC. Zdroj Flickr

Úrady kvôli pribúdajúcim prípadom hospitalizácií a úmrtí vydali varovanie, aby sa ľudia do ukončenia vyšetrovania zdržali vapovania elektronických cigariet. Takáto formulácia však nemusí byť celkom správna, pretože v drvivej väčšine prípadov boli zdravotné problémy spôsobené nelegálnymi a škodlivými náplňami do týchto zariadení.

Medzi hlavné príznaky zdravotných ťažkostí po vapovaní THC a acetátu vitamínu E pritom patrí dýchavičnosť, hnačky, bolesť hlavy či strata hmotnosti. Mnohé tieto symptómy sa prejavili aj u hospitalizovaných a nebohých pacientov v USA. Elektronickým cigaretám sme sa bližšie venovali aj v našom seriáli.

Komentár autora: 

V Spojených štátoch nie sú náplne do elektronických cigariet tak prísne regulované ako v Európskej únii a jej členských štátoch. Aj z tohto dôvodu mohlo dôjsť k vzniku problémov v uplynulých týždňoch, ktoré odhalili, že za hospitalizáciami a úmrtiami po vapovaní nie sú elektronické cigarety ako také, ale nelegálne liquidy s obsahom THC a acetátom vitamínu E. Práve tieto látky majú byť podľa mnohých príčinou zdravotných problémov a zlyhania pľúc u mnohých pacientov.

Treba podotknúť, že takéto problémy sa doteraz objavujú iba na území Spojených štátov a na Slovensku či v inej krajine EÚ neboli zaznamenané, čo našej redakcii potvrdilo aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Elektronické cigarety sú na trhu už viac ako 15 rokov, pritom ich popularita rastie prevažne v posledných rokoch. Za ten čas sa podobné prípady nevyskytli a lavína týchto prípadov sa objavila až v uplynulých mesiacoch. 

Ešte v minulom roku však začali vaperi v USA experimentovať s nelegálnymi náplňami a vapovaním THC. Aktuálne dianie tak môže byť výsledkom vapovania škodlivých náplní s obsahom acetátu vitamínu E. Na Slovensku nie sú dostupné ani náplne s THC pre rekreačné a osobné účely. Všetky liquidy sú u nás prísne kontrolované a regulované, pričom každý správny predajca a vape-shop musí k náplniam do elektronických cigariet vlastniť aj bezpečnostný list, ktorý popisuje zloženie a ďalšie detaily náplní. 

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP