Kúpa jazdeného auta vždy predstavuje isté riziko. Pri elektromobiloch je tento problém ešte väčší, nakoľko zväčša trpia hlavne na degradáciu batérie. Ako ale informuje portál FleetWorld, nemecké spoločnosti Twaice a TÜV Rheinland vyvíjajú softvér, ktorý dokáže ohodnotiť stav batérie.

Pri kúpe „jazdenky“ si budúci majiteľ musí strážiť hneď niekoľko faktorov. Aj pri bežných automobiloch so spaľovacími motormi platí, že čím je auto staršie, tým je jeho nákup „riskantnejší“, pretože časom sa môže objaviť množstvo skrytých závad.

To samozrejme platí aj pri elektromobiloch, no tú si treba dávať pozor na ešte jednú dôležitú vec – na samotnú batériu. Batéria v elektromobile predstavuje kľúčovú vlastnosť jeho pohonu, preto je nevyhnutné, aby bol jej stav čo najlepší.

Nový koncept batérie pre elektromobily od General Motors / Zdroj: Steve Fecht / General Motors

Stav batérie v jazdenom elektromobile je však veľmi ťažké odhadnúť. Pomôcť by mohol nový softvér, ktorý vyvíjajú nemecké spoločnosti Twaice a TÜV Rheinland. Softvér počas krátkeho testu odhadne skutočný stav batérie a na základe získaných údajov z batérie a údajov z úplne novej batérie rovnakého druhu dokáže vypočítať skutočný dojazd ojazdeného elektromobilu.

Podľa odborníkov sa totiž stav batérie odvíja nielen od jej veku, počtu nabíjacích cyklov či prejdených kilometrov, ale aj od toho, ako s elektromobilom jazdil jeho majiteľ. Ako príklad uvideli, že trojročný elektromobil s nájazdom 45 000 km bude mať oproti papierovým údajom horší dojazd o približne 5 %.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Nový softvér, a teda aj objektívne skúmanie stavu batérie má pomôcť k zlepšeniu predajov a tiež k lepšiemu odhadu cien jazdených elektromobilov. Cieľom oboch spoločností je teda vytvoriť akýsi nový štandard v testovaní batérií jazdených elektromobilov, čo by malo priniesť výhody pre obe strany, teda aj pre predajcov, no zároveň aj pre kupujúcich.

V budúcnosti by tiež mohli pri riešení tohto problému pomôcť nové typy batérií, ktoré ponúknu vyššiu životnosť. Jednu takú už vyvinula aj spoločnosť Tesla so životnosťou viac ako 2 milióny kilometrov a informovali sme ťa o nej v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom