Ľudstvo vždy vyhľadávalo záhady a fascinovali ho nejasné a nevyriešené problémy. Azda najväčším z nich sa stal fenomén UFO. Ľudia na celom svete údajne pozorujú neidentifikovateľné lietajúce objekty a často ide i o armádnych príslušníkov. Kým mnohé z týchto incidentov majú logické vysvetlenie, nad inými ostáva rozum stáť – je to ale dôkaz, že nie sme vo vesmíre sami?

S trochou zdravého skepticizmu je jasné, že to nie je práve hmatateľný dôkaz. Aj tie nevysvetliteľné incidenty sú, s najväčšou pravdepodobnosťou, len výsledkom nedostatku informácií o danej situácii či dokonca totálnym výmyslom.

Množstvo projektov a vyšetrovaní, no žiadne reálne výsledky

USA podnikli hneď niekoľko aktivít a projektov, ktorých úlohou bolo podrobné vyšetrenie pozorovaní UFO a vyhodnotenie ich vážnosti. Prvým z nich bol projekt Sign, ktorý započal v roku 1948 a najprv predpokladal, že tieto pozorované objekty sú tajné zbrane Sovietskeho zväzu.

Podľa finálneho vyhlásenia bola väčšina incidentov jednoducho vysvetliteľná alebo šlo o klasické lietadlá. V niektorých prípadoch ale ostal priestor na dohady a projekt Sign uznal, že môže ísť o objekty mimozemského pôvodu. Nie však kvôli dôkazom, ale kvôli ich nedostatku.

Nasledovali ďalšie projekty, vedecké výskumy a vyšetrovania. Žiadny oficiálny výskum však nikdy mimozemský pôvod objektov pozorovaných v týchto incidentoch nepotvrdil. Najnovším a dodnes funkčným projektom je Pracovná skupina pre neidentifikovateľné vzdušné fenomény, ktorá vznikla v roku 2020 a jej úlohou je zbierať a štandardizovať hlásenia o pozorovaniach UFO. Svoje dáta odtajnila a zverejnila aj CIA a ich spisy sú voľne dostupné na internete, píše VICE.

Všetky spisy mali zverejniť, niekomu sa však tento nápad nepáči

Len pred niekoľkými mesiacmi americký senát rozhodol, že si verejnosť zaslúži prístup k záznamom o pozorovaniach UFO. Odsúhlasili tiež, že si problematika zaslúži verejné vyšetrovanie aj napriek tomu, že môže ísť o citlivé informácie. Jeden zo senátorov, Marco Rubio, si myslí, že nepriateľská krajina dosiahla obrovský technologický skok vpred, ktorý im takéto aktivity umožňuje.

Screenshot/Youtube/Collective Evolution

Tento prístup senátu podľa odborníkov celú problematiku legitimuje, čo je extrémne dôležité – umožní to ľuďom o probléme rozprávať bez toho, aby sa museli za svoje slová hanbiť. Ako už v minulosti potvrdil Christopher Mellon, bývalý zástupca asistenta ministra obrany, jedná sa o desiatky incidentov v uzavretom armádnom vzdušnom priestore v priebehu niekoľkých rokov.

Ako informuje Futurism, niektoré vládne agentúry navyše stoja v ceste zverejňovaniu dostupných informácií. Mellon sa tiež vyjadril, že len získanie prístupu k potrebným informáciám je pre úradníkov byrokratická nočná mora – poskytnutie citlivých informácií zamietlo aj letectvo. Niektorí si kvôli tomu myslia, že vláda čosi skrýva a požadované spisy nikdy v plnej miere nezverejní.

Myslíš si, že môžu za niektoré pozorovania UFO mimozemské civilizácie?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Pentagon potvrdil pravosť niektorých incidentov – nič však nedokazujú

Len nedávno došlo k dôležitému kroku a Pentagon potvrdil pravosť niekoľkých fotografií a videa. Kým fotografie zachytávajú sférické neidentifikovateľné objekty, na videu je podľa dokumentaristu Jeremyho Corbella UFO v tvare pyramídy letiace nad armádnou loďou USS Russel. Pozorovanie navyše pochádza priamo z rúk armády – videli azda skutočne lietajúcu pyramídu?

Oficiálne stanovisko zatiaľ zaujaté nebolo, avšak Youtuber Mick West sa na video pozrel bližšie a našiel hneď niekoľko kľúčových dôkazov o tom, že ide len o obyčajné lietadlo. Tým najzrejmejším je pravidelné blikanie objektu, ktoré sa zhoduje so signalizačným osvetlením „bežných“ lietadiel.

Navyše „pyramída“, ako Corbell opísal objekt napriek tomu, že ide len o trojuholník bez známky tretieho rozmeru, nie je na oblohe jediná. Najjasnejší z objektov sa pohybuje, kým ostatné žiaria slabšie a ostávajú na mieste – zrejme ide o hviezdy.

Trojuholníkový tvar týchto svetiel je teda možno spôsobený obyčajným rozostrením a efektom bokeh, vďaka ktorému môže rozostrené svetlo nadobudnúť eliptický alebo trojuholníkový tvar – k tomu ale dochádza len pri použití upravenej šošovky.

Vlády sú opatrné a téme mimozemšťanov sa vyhýbajú

Kým drvivá väčšina vládnych predstaviteľov sa spomínaniu mimozemšťanov vyhýba, Haim Eshed, bývalý šéf izraelskej vesmírnej bezpečnosti, takýto slovný filter nemá. Koncom minulého roka sa vyjadril, že mimozemšťania sú medzi nami a komunikujú s nimi vlády USA a Izraela.

Údajne o nich vedel aj samotný Donald Trump a keď sa o nich pokúsil prehovoriť, zastavila ho akási galaktická federácia. Haim Eshed neposkytol žiadne dôkazy a je diskutabilné, do akej miery a či vôbec je možné brať jeho slová vážne.

Bola to však práve administratíva Donalda Trumpa, ktorá prišla s pracovnou skupinou pre UFO. Skupinu oficiálne schválil David Norquist, ktorého navrhol do pozície podtajomníka obrany a hlavného finančného úradníka samotný Trump.

Vláda má oveľa viac informácií, potvrdzuje bývalý šéf národnej rozviedky

John Ratcliffe, bývalý šéf národnej rozviedky USA počas Trumpovej administratívy tvrdí, že vláda disponuje oveľa väčším množstvom tajných záberov UFO, než verejnosť tuší. Údajne zachytávajú objekty prekonávajúce bariéru zvuku bez sonického tresku či manévre, ktoré plavidlá s dnešnou technológiou nezvládnu.

Nejde navyše o pozorovania jednotlivcov, ale objekty často zachytáva viacero senzorov súčasne – v takom prípade už neostáva veľký priestor na omyly. Vláda dostala počas jeho služby, v decembri minulého roka, 180-dňové ultimátum na zverejnenie svojich informácií. Ratcliffe to chcel všetko stihnúť ešte do 20. januára, k tomu však nedošlo. Spisy totiž nedokázali previesť do odtajneného formátu dostatočne rýchlo.

Snowden videl tajné databázy. Mimozemšťania tu nikdy neboli

Dnes už svetovo známy Edward Snowden sa dostal k databázam americkej NSA a odovzdal ich verejnosti ešte v roku 2013. Okrem NSA mal prístup aj k sieťam CIA a iných armádnych skupín a v podcaste potvrdil, že žiadni mimozemšťania našu planétu nenavštívili alebo o tom USA nemajú informácie.

Flickr / canburak

Dodal však, že môžu byť informácie tak dobre utajené, že sú skryté aj pred ľuďmi zvnútra. V takom prípade je ale ich overenie prakticky nemožné, pretože k nim má prístup len extrémne malá skupina ľudí a s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy neuzrú svetlo sveta – ani po intenzívnych snahách všetky dáta o UFO zverejniť a odovzdať do rúk verejnosti.

Tým ale záhada nekončí. Môže ísť o tajné technológie nepriateľa?

Ak nie je možné niektorý z incidentov logicky vysvetliť, posledným riešením môže byť už spomínaný technologický skok nepriateľa. To ale takisto nie je práve najšťastnejšou odpoveďou, a to napríklad z dôvodu, že veľmoci sa so svojimi novými zbraňami radostne chvália – zastrašiť nepriateľa je predsa účinnejšie, než počkať na vojnu a technológie vytasiť na poslednú chvíľu. Ak by ich chceli utajiť, nepremávali by s nimi v okolí amerických lodí a stíhačiek.

Takéto technologické prelomy sú navyše nepravdepodobné, aj keď do armádneho výskumu putujú stovky miliárd eur na celom svete, do konvenčného vedeckého výskumu a inžinierstva investujeme stále oveľa viac. A ak nedokážu takéto technológie vyvinúť tisícky géniov v stovkách špičkových laboratórií a výskumných stredísk, sotva to zvládne hŕstka tajných komplexov.

Môžu stáť za týmito incidentmi technológie nepriateľských veľmocí?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Napriek pochybnostiam sa však o problematiku aktívne zaujímajú aj vlády a to najmä Spojené štáty americké. Prišli vôbec na niečo a rozoznáš, ktoré príbehy sú skutočné a ktoré len výmysly?

UFO na Havaji miznúce v oceáne

5. januára zaplavili médiá správy o pozorovaní UFO na havajskom ostrove Oahu, kde niekoľkí miestni obyvatelia pozorovali na oblohe modré svetlo, ktoré sa pomaly vznášalo nižšie, až nakoniec zmizlo v oceáne. Po jeho zmiznutí sa objavil ďalší objekt, tentoraz biely a miesto pádu do oceánu preletel ponad neďaleké mesto a zmizol v diaľke. Obyvatelia okamžite skontaktovali políciu a príslušné úrady.

Kalifornia zažila šok, neznámy objekt zaplnil nočnú oblohu

Incident sa odohral na oblohe prakticky nad celou Kaliforniou, kde ľudia pozorovali neznámy objekt. Ten sa pomerne rýchlo pohyboval a zanechával za sebou chvost podobný kométe. Mnohí okamžite kontaktovali autority a hlásili pozorovanie UFO.

UFO videli aj piloti americkej aerolínie

Vo februári tohto roku pozorovali neznámy objekt aj piloti letu 2292 americkej aerolínie. Lietadlo sa práve nachádzalo vo výške 11 km a piloti kontaktovali riadiace stredisko s tým, že videli podlhovastý objekt pohybujúci sa neuveriteľnou rýchlosťou, ktorý následne zmizol.

Videli obyvatelia Havaja skutočne UFO?

Twitter
Správne! Nesprávne!

Áno, objekt pozorovaný na havajskom ostrove bol skutočne neidentifikovateľný objekt, ku ktorému sa vyjadrili aj autority. Vyšetrovanie prebrala FBI a o detaily sa deliť, pochopiteľne, nechcela. Niektorí poukázali na pohyb objektu, ktorý pripomínal parašutistu - nie je však jasné, prečo by tam bol v noci a neobjasňuje to pozorovanie druhého objektu.

Bol mystický objekt nad Kaliforniou naozaj nevysvetliteľným javom?

Guardian News / Youtube Screenshot
Správne! Nesprávne!

Nie, napriek panike mnohých ľudí išlo o pomerne bežný jav. Objekt na oblohe bola v skutočnosti raketa súkromnej spoločnosti SpaceX. Tento jav vzniká, ak štartuje raketa tesne po západe slnka, alebo pred jeho východom. Obloha je už alebo ešte tmavá a keď raketa dosiahne určitú výšku, začnú ju aj s výfukovými plynmi osvetlovať svetelné lúče. To vytvára na tmavej oblohe často farebné divadlo, ako tomu bolo aj v tomto prípade.

Videli piloti americkej aerolínie neznámy objekt?

Freepik
Správne! Nesprávne!

Incident sa skutočne udial, komunikáciu medzi lietadlom a riadiacim strediskom zachytil bloger Steve Douglas a neskôr jej dôveryhodnosť potvrdila aj samotná aerolínia. Podľa oficiálnych vyhlásení sa v tej dobe v oblasti okolo letu 2292 nenachádzali žiadne iné stroje, ani neprebiehali testy zbraní. FBI potvrdila, že si je incidentu vedomá, avšak kvôli zákonu nemôže vyšetrovanie potvrdiť či vyvrátiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP